„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Gaivinama idėja atstatyti geležinkelio vėžę į Gardiną – ir trąšoms, ir turistams

Baltarusiškos trąšos ešalonais gali dardėti per Dzūkijos nacionalinį parką, jei tik bus atstatyta 20 kilometrų ilgio geležinkelio vėžė. Susisiekimo ministerija palaiko idėją atstatyti geležinkelio ruožą nuo Marcinkonių iki Baltarusijos, kuris buvo išardytas 2001 m. Iš Varėnos kilęs „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Mantas Bartuška čia mato papildomą naudą valstybei – trąšos iš Gardino gamyklos būtų gabenamos šiuo maršrutu. Varėnos meras regi turistų srautus. Vėžės laukia ir Gardino valdžia.
Atkuriama geležinkelio vėžė
Atkuriama geležinkelio vėžė / Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr.

Dar sovietmečiu veikė geležinkelio maršrutas Vilnius-Druskininkai, tačiau dalis ruožo driekėsi Baltarusijos teritorija. Lietuvai tapus nepriklausomai, nustojo važinėti ir traukiniai, o galiausiai bėgiai nežinia kodėl nuo Marcinkonių apskritai buvo išardyti, o Druskininkų geležinkelio stotis tapo populiariu turizmo centru, ten neliko ir bėgių. Tiesa, iki Marcinkonių traukiniai ir dabar rieda.

„Gatvės gyvos“ nuotr./Traukinys Marcinkonys-Vilnius
„Gatvės gyvos“ nuotr./Traukinys Marcinkonys-Vilnius

Priežastis – Gardino trąšų gamykla

Dar prieš metus kilo idėja atstatyti ruožą nuo Marcinkonių iki Baltarusijos pasienio. Ten toliau būtų galima nukakti iki Gardino.

Geležinkelio ruožas
Geležinkelio ruožas

Kodėl ten? „Ten veikia milžiniška azoto trąšų gamykla, kuri produkciją parduoda užsienyje. Baltarusiams čia būtų tiesioginis kelias į Klaipėdą per Vilnių“, – 15min pasakojo „Lietuvos geležinkelių“ vadovas M.Bartuška.

Grodno Azot nuotr. /Grodno Azot gamykla
Grodno Azot nuotr. /Grodno Azot gamykla

Valstybinė gamykla „Grodno Azot“ iš tiesų smarkiai plečiasi, o naująjį kompleksą jiems stato Kinijos bendrovė, paskola – taip pat iš Kinijos bankų.

M.Bartuška teigė, kad iš to uždirbtų ir Lietuva – Gardino gamykla sparčiai auga. Jau dabar ji suvartoja tiek pat dujų kiek ir Lietuva – 2 mlrd. kubinių metrų, tai apimtis žada padidinti iki 3 mlrd.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mantas Bartuška
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mantas Bartuška

Ne tik trąšos čia svarbios. Gardino gyventojai sako norėtų tokio susisiekimo su Vilniumi, ir juos palaiko vietinė valdžia.

Vadina „Renge 2“

Pasak M.Bartuškos, trąšų gabenimu iš Gardino domisi ir lenkai, kurie stiprina vėžę savo pusėje ir norėtų nusivilioti dalį krovinių. Be to, Lenkija net pažadėjusi investuoti į riedmenų perkeitimo technologijas, nes Baltarusija ir Lenkija naudoja skirtingo pločio vėžes.

Susisiekimo ministerija irgi palaiko šią idėją. Neseniai vykusioje spaudos konferencijoje ministras Jaroslavas Narkevičius šios vėžės atstatymą įvardino kaip vieną iš ateities tikslų. Jis teigė, kad tai būtų naudinga, tačiau apie konkrečius vėžės atstatymo darbus dar nekalbėjo.

Susisiekimo viceministras Vladislovas Kondratovičius tą ruožą pavadino „Renge 2“ – irgi buvo išardyta 19 kilometrų, tik šiuo atveju nebuvo kam skųsti, nebent Dzūkijos grybautojams, kurie prarado galimybę nuvykti į pasienį.

„Lietuvos geležinkelių“ skaičiavimu, vėžės atstatymas kainuotų mažiausiai 10 milijonų eurų, o jei reiktų itin modernios vėžės dideliems greičiams – kaina išaugtų dvigubai. Bet kokiu atveju suma yra įkandama valstybei, tačiau čia reikia politinio sprendimo.

Meras įžvelgia turistų srautus

Jei būtų atstatytas ruožas, baltarusiškos trąšos būtų gabenamos per Dzūkijos nacionalinį parką, tačiau Varėnos meras Algis Kašėta įsitikinęs, kad maršrutas Vilnius–Gardinas būtų įdomus keleiviams.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algis Kašėta
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algis Kašėta

„Viliuosi, kad ministerijos planai realūs ir mūsų vizija, jog bus atstatyta viena seniausių geležinkelio Sankt Peterburgas–Varšuva atkarpa ir traukiniai vėl riedės pro Darželių, Margionių kaimelius iki Kabelių, išsipildys“, – teigia jis.

Pasak jo, 2001 metais nutraukus traukinių eismą iki Baltarusijos sienos, sunyko nuo seno susiklosčiusios šio krašto žmonių tradicijos. „Juk šalia geležinkelio išsidėsčiusių kaimų gyventojai prie šios transporto priemonės derinosi visą gyvenimą – vyko į darbą ir studijas. Atkurtas geležinkelio ruožas pasitarnautų ir didesnei turizmo plėtrai“, – įsitikinęs meras.

Gavo laišką iš Gardino valdžios

Baltarusiai taip pat rodo susidomėjimą. Varėnos meras praėjusių metų pabaigoje apie geležinkelio atkarpos Marcinkonys–Gardinas atkūrimą kalbėjo su Varėnoje viešėjusiu Baltarusijos ambasadoriumi Lietuvoje Valerijumi Baranovskiu.

Varėnos rajono savivaldybė metų pabaigoje gavo Baltarusijos Respublikos Gardino srities vykdomojo komiteto raštą, kuriame jie reiškia norą atgaivinti šį maršrutą.

„123 Media“ archyvo nuotr./Gardinas
„123 Media“ archyvo nuotr./Gardinas

Dėl šio klausimo A.Kašėta kreipėsi į Susisiekimo bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijas ir „Lietuvos geležinkelius“.

Kada galėtų būti pradėtas vėžės atkūrimas? Į šį klausimą kol kas niekas negali atsakyti. Pasak M.Bartuškos, reiktų atlikti galimybių studiją, paskaičiuoti naudą, taip pat ir politinė valia čia svarbi. Tačiau projektas gali susidurti ir su kliūtimis – dėl nacionalinio saugumo, ekologijos, susitarimų su Baltarusija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs