Mokslininkų teigimu, uostamiesčiai yra išskirtiniai taršos požiūriu.
Klaipėdos uosto direkcija šiuo metu ieško ir iki kovo 27-osios tikisi sulaukti pasiūlymų, kad galėtų atlikti uosto veiklos ir laivybos oro emisijų vertinimą.
„Tikslas – įvertinti 2022 metų Klaipėdos uosto veiklos, laivybos ir uosto transporto emisijas į aplinkos orą ir parengti rekomendacijas joms mažinti. Praėjusių metų duomenys mums bus atskaitos taškas, kuris parodys esamą situaciją, o vėliau planuojame stebėti jos kaitą“, – BNS sakė uosto vadovas Algis Latakas.
Tyrimu siekiama atskirai įvertinti, kiek oro teršalų ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmeta į uostą užsukantys ir nuolat jame dirbantys įvairių tipų laivai, uosto įmonės, kelių ir geležinkelių transportas, vežantis per Klaipėdos uostą gabenamus krovinius.
Anot A.Latako, toks tyrimas uoste būtų atliekamas pirmą kartą, vertinimas turėtų trukti apie devynis mėnesius.
Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto vandens transporto ir oro taršos laboratorijos vadovas Paulius Rapalis teigė, kad uostamiesčiai taršos požiūriu yra išskirtiniai ir gana sudėtingi.
„Tokia specifinė tema iš esmės egzistuoja, kadangi uostai yra labai intensyvios veiklos zonos, visos įmanomos veiklos yra viename taške: laivyba, uosto transportas, atvykstantis transportas, geležinkeliai, krova. Taršos požiūriu tai pakankamai sudėtingas objektas“, – BNS sakė P.Rapalis.
Jis ir kiti mokslininkai anksčiau įvertino galimybes laivų emisijas Klaipėdos uoste matuoti nuotoliniu būdu, šio tyrimo apžvalgoje teigiama, kad laivų oro tarša sudaro iki 3 proc. pasaulyje išmetamo anglies dioksido. Didžiausia jo dalis išmetama atviruose vandenyse, tačiau teršalų įtaka labiausiai juntama uostuose ir aplink juos.
„Esame įvairių tyrimų atlikę, patirtį mes šiame dalyke turime“, – teigė P.Rapalis.
Anot direkcijos, Klaipėdos uoste šiuo metu veikia 14 stambių krovos, laivų remonto ir statybos kompanijų, teikiamos visos su jūros verslu ir krovinių apdorojimu susijusios paslaugos, per praėjusius metus jame apsilankė 5,6 tūkst. laivų.
Netoli uosto gyvenantys klaipėdiečiai ne kartą yra skundęsi tarša.