Kortelėmis „džiaugiasi“ prancūzės
Viliojantis skelbimas „Facebook“ pasirodė kovo 5-osios vakarą paskyroje „Marijampolės viešasis transportas“.
„Nemokamas viešojo transporto bilietas Marijampolės ir jos apylinkių gyventojams! – rašoma jame. – Marijampolės viešasis transportas savo 25-mečio proga siūlo ribotą transporto kortelių seriją.“
Keleiviams siūloma mėgautis nemokamomis kelionėmis 6 mėnesius tik už 2,35 euro.
„Laimėk naują abonementą ir 6 mėnesius naudokis visomis transporto priemonėmis Marijampolės viešasis transportas ir jo apylinkėse be apribojimų tik už 2,35 €! (kalba netaisyta – red. past.)“ – gundoma įraše.
Žmonės raginami paskubėti, nes už šią ypatingą kainą bus galima įsigyti tik 500 unikalių kortelių. Tam tereikia spustelėti nuorodą.
Nereikia atlikti ypatingo tyrimo, kad būtų aišku, jog pasiūlymas yra apgaulingas. Jis paskelbtas paskyroje, turinčioje vos 4 sekėjus. Nurodytas telefono numeris nesutampa su tuo, kuris nurodytas kaip Marijampolės autobusų parko (jis vadinasi būtent taip).
El. pašto adresas skamba neįprastai – marijampolestrans@help.com. Logiškiau atrodytų atvirkštinė seka, kai adresą sudaro žodelis „help“ (angl. pagalba), „info“ ar „informacija“, o domeną – įmonės pavadinimas.
Įrašu pasidalinta 15 kartų, jį pakomentavo trys keleivės. Nors visi komentarai surašyti lietuviškai, jų autorių vardai – kažkodėl prancūziški. Moterų paskyrose nėra jokių užuominų, kurios patvirtintų, kad jos gyvena Marijampolėje ar bent važinėja jos autobusais.
Sveikinimas – latviškai
Jei šis pasiūlymas vis tiek neatrodo per geras, kad būtų tikras, paspaudus nuorodą turėtų pasirodyti daugiau įspėjamųjų ženklų.
Pavyzdžiui, jos adresas – ainotaflow.com ir beprasmis raidžių, skaičių bei skyrybos ženklų kratinys.
Atsidarius puslapį pateikta panaši informacija, bet virš jos matomas paryškintas žodis – latviškas (Apsveicam! – Sveikiname!)
Nors bandoma sudaryti įspūdį, kad interneto vartotojas pateko į savivaldybės puslapį (matyti Marijampolės herbas, polapiai pavadinimais „Gyventojams“, „Verslui“, „Turistams“, „Savivaldybė“, „Kontaktai“, nuorodos į juos nėra aktyvios.
„Kad turėtumėte galimybę laimėti bilietą ir padėtumėte mums gerinti paslaugas, užpildykite trumpą anketą ir atsakykite į tris klausimus“, – toliau viliojami žmonės.
Žemiau galima rasti anketą. Joje – trys paprasti klausimai: „Ar esate girdėję apie Marijampolės autobusų parką?“, „Ar esate naudojęsi mūsų paslaugomis?“, „Kaip dažnai keliaujate?“. Atsakymų į visus variantai – tokie patys: „Taip“ ir kažkodėl „Gerai“.

Galiausiai pasirodo sveikinimas, kad žmogaus tapatybė patvirtinta, 12 dovanų dėžučių. Laimėti galima paspaudus jas, kiekvienas turi po tris bandymus. Čia ir vėl įsipynęs latviškas žodis – šodien („šiandien“).
Savivaldybė įspėja apie sukčius
Jokių skelbimų apie galimybę laimėti beveik nemokamus bilietus nėra nė viename oficialiame tinklalapyje, kuriame pateikta informacijos apie transportą Marijampolėje: Turizmo informacijos centro, savivaldybės. Galima rasti tik bilietų kainas, autobusų parko kontaktus, maršrutus ir tvarkaraščius, papildyti elektroninį bilietą.
Kad siūlymas laimėti bilietą pusei metų yra apgaulingas, pastebėjo ne tik „Facebook“ vartotojai, bet ir Marijampolės savivaldybė.
„Neapsigaukite! – įspėta jos paskyroje. – Šią informaciją platina sukčiai – nespauskite jokių nuorodų!“
Panašių „loterijų“ tame pačiame socialiniame tinkle būta ir pernai rudenį, bent du kartus – Vilniuje, kartą – Kaune.
Taip pat skaitykite: Nepasimaukite: siūlomi pigūs Vilniaus autobusų ir troleibusų bilietai – tik apgaulė
Taip pat skaitykite: Melagienų kūrėjai įsismarkavo: apgauti mėgina ir Kauno viešojo transporto keleivius
Taip pat skaitykite: Dar vienas „gundantis“ pasiūlymas: vėl siūlomi itin pigūs Vilniaus viešojo transporto bilietai
Įrašų tekstai buvo panašūs. Po 500 bilietų už 2,35 euro ar šiek tiek daugiau buvo siūlomi įmonių gimtadienių proga. Žmonės taip pat buvo kviečiami spausti nuorodas, atsakyti į klausimus ir juos laimėti.
15min verdiktas: melas. Marijampolės autobusų parkas tokios akcijos neorganizuoja. Tai apgaulės schema, skirta išvilioti asmens duomenis ir pinigus.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.