„Vilniaus vandenys“, „Vilniaus šilumos tinklai“ ir „Vilniaus vystymo kompanija“ yra tapusios „Air Lituanicos“ akcininkėmis. Visos trys investavo per „Air Lituanica Club“ ir įsigijo po vieną akciją, kainavusią 86 tūkst. Lt (24,9 tūkst. eurų). „Vilniaus šilumos tinklai“ taip pat buvo viena iš tų bendrovių, kurios „Air Lituanicai“ skolino pinigų. Ši skola šiuo metu siekia 2,2 mln. eurų.
Vadovų pasitraukimas – ne staigmena
Kaip teigė „Air Lituanicos“ atstovė Sandra Meškauskaitė, skolinimosi sąlygos buvusios tokios pat, kaip iš bet kurios finansinės institucijos – mokėtos palūkanos ir pan.
Meras Remigijus Šimašius teigė iš anksto žinojęs, kad traukiasi bendrovės vadovai, esą jie darbo ieškojosi jau prieš mėnesį ir daugiau, kas irgi parodo, kad situacija bendrovėje nebuvusi gera. „Jų garbei turiu pasakyti, kad net formaliai nebūdami ar žinodami, kad nebus vadovai, jie paskutinius darbus darė, dirbo viršvalandžius. Nebuvo taip, kad išeitų galvodami, kad jiems neįdomu ir pan.“, – teigė meras.
Kyla klausimas, ką bendro turi „Vilniaus šilumos tinklai“ su „Air Lituanica“, – sakė R.Šimašius.
Pasak R.Šimašiaus, Vilniaus savivaldybės įmonėms teks atsistoti į kreditorių eilę.
„Kyla klausimas, ką bendro turi „Vilniaus šilumos tinklai“ su „Air Lituanica“. Šiandien svarstysime klausimą dėl įmonių valdymo modelio pakeitimo, kuris leistų užbėgti už akių tokiems dalykams, kad jie daugiau niekada nenutiktų. Kai „Vilniaus šilumos tinklų“ vadovas pasako, kad tai buvo politinis sprendimas, jog įmonė turi skolinti „Air Lituanicai“ – visiškai nesusijusiam verslui, yra iliustracija visiško bardako įmonių valdymo srityje“, – kalbėjo Vilniaus vadovas.
Aiškintis opozicijai nenusiteikęs
Opozicinės Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) prieš šį Vilniaus tarybos posėdį išplatino pranešimą, kuriame teigė reikalausią R.Šimašiaus pasiaiškinimo dėl „Air Lituanicos“.
„Klausimų kelia ne tik mero veiksmai, bet ir priimto sprendimo teisėtumas. „Air Lituanica“ veiklos planą patvirtino sostinės taryba, taryba balsų dauguma spręsdavo ir dėl lėšų skyrimo bendrovei, kaip buvo numatyta verslo plane. Nenorint verslo plano vykdyti, nepakanka vien pasakyti: „Nebeskirsiu finansavimo“.
Sprendimui didinti įstatinį kapitalą bendrovei dar turėjo pritarti arba nepritarti Vilniaus miesto taryba, tačiau meras atsisakė šį svarbų klausimą teikti tarybai priimdamas vienasmenį sprendimą ir taip akivaizdžiai viršydamas įgaliojimus“, – išplatintame pranešime cituotas Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) frakcijos seniūnas Žilvinas Šilgalis.
Tačiau R.Šimašius aiškintis niekam neketino: „Melagių siūlymų aš nenoriu komentuoti. Kas prisimelavo, tegu ir aiškinasi Generalinėje prokuratūroje, nes būtent jie yra prisidirbę daugybę dalykų, taip pat ir politinį spaudimą panaudoti netikslingai lėšas, ką ir matome su „Vilniaus šilumos tinklais“. O ir kiti dalykai – tai visiškai neatsakingas aferistinis veikimo būdas.“
Vadina aferizmu
Melagių siūlymų aš nenoriu komentuoti. Kas prisimelavo, tegu ir aiškinasi Generalinėje prokuratūroje, nes būtent jie yra prisidirbę daugybę dalykų, taip pat ir politinį spaudimą panaudoti netikslingai lėšas, ką ir matome su „Vilniaus šilumos tinklais“, – kalbėjo R.Šimašius.
Mero neįtikino ir buvusio mero Artūro Zuoko kalbos, kad buvo parengtas verslo planas, pagal kurį „Air Lituanica“ po kelerių metų turėjo dirbti pelningai.
„Tai visiškai aferistinis kalbėjimo būdas. Verslo planas net nebuvo patvirtintas taryboje, tik įmonės valdyboje. Pagal jį mokami pinigai net be tarybos sprendimo. Biudžete net taryba nebuvo numačiusi lėšų verslo planui, perspektyvų, kad verslo planas galėtų reikšti kažką gero, nebuvo“, – žodžių į vatą nevyniojo R.Šimašius.
„Air Lituanicos“ investuotojai nebuvo tik Vilniaus savivaldybė per savo įmonę „Start Vilnius“. Pastarosios dukterinė įmonė „Air Vilnius Group“ iš viso yra investavusi 13,391 mln. eurų (46,238 mln. Lt). Dar 9,4 proc. akcijų priklausė „Air Lituanica Club“. Šis klubas vienijo 55 įmones ir verslininkus, kurie buvo įsigiję po vieną bendrovės akciją už 24,9 tūkst. eurų (86 tūkst. Lt).
Klubui be minėtų savivaldybės įmonių priklausė ir tokie verslininkai kaip Antanas Guoga, įmonės „Kristiana“, „Vičiūnai group“, „Hanner“, „MG Baltic“, „Lietuvos rytas“, „Modus grupė“, IDW Manekenų pasaulis, „Fegda“, Litcom“ ir t.t. Bendra jų investuota suma siekė 1,385 mln. eurų (4,783 mln. eurų).