Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Seime – ginčai, ar savivalda turi perimti sodininkų kelius

Seimas svarstys, ar atšaukti įpareigojimą savivaldybėms iš sodų bendrijų perimti sodininkų kelius. Tokį įpareigojimą Seimas priėmė 2019 metų pabaigoje.
Prastas kelias Eglyno gatvėje
Prastas kelias Eglyno gatvėje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Keisti tvarką siūlo „valstietė“ Laima Nagienė – Seimas praėjusią savaitę priėmė svarstyti jos inicijuojamą Sodininkų bendrijų įstatymo pataisą. Ji siūlo pavesti sodininkams tik informuoti savivaldybę apie tai, kurių kelių jie neketina išpirkti ar išsinuomoti. Turėdamos tokius sąrašus, savivaldybės planuotų tų kelių perėmimą.

L.Nagienė dabartinę tvarką vadina katastrofiška, nes, pasak jos, sodų bendrijos „verčiamos būti atsakingomis“ už turto, kuris joms nepriklauso, perdavimą.

„Sodininkai, patys nebūdami žemės sklypų, kuriuose yra keliai ir pačių kelių savininkai, yra verčiami sudaryti kadastrines bylas, įregistruoti žemės sklypus ir kelius savo lėšomis“, – pristatydama pataisas Seime teigė parlamentarė.

„Žemės sklypai, kuriuose yra sodininkų keliai, yra valstybinė žemė, patikėjimo teise perduoda savivaldybėms. Nei žemė, nei keliai ant jos nėra ir negali būti teisiškai sodininkų bendrijos nuosavybė“, – pridūrė ji.

Seimo narė piktinosi, kad sodų bendrijoms vienintelėms iš kitų gyvenamųjų teritorijų taikomos išskirtinės taisyklės ir užkraunama prievolė įregistruoti kelius ir juos perduoti savivaldybėms.

Pasak parlamentarės, kol kas įstatymo laikosi tik viena Šilalės savivaldybė, kuri yra pasirašiusi du ketinimų protokolus iš sodininkų perimti kelius.

Seimas praėjusią savaitę nepriėmė svarstyti kitos „valstietės“ Astos Kubilienės siūlymo, kad savivalda visus sodų bendrijų kelius privalėtų perimti iki 2028 metų.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis sakė, kad nėra aišku, kiek lėšų reikia savivaldybėms perimant sodininkų kelius, todėl ministerijoje sudaryta darbo grupė įvertins „tiek tam tikrų sprendimų, tiek lėšų poreikį“.

L.Nagienės duomenimis sodų bendrijose gyvena beveik trečdalis milijono gyventojų.

Skaičiuojama, kad dabar Lietuvoje veikia apie 1,2 tūkst. sodų bendrijų, jose yra beveik 230 tūkst. sklypų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?