„Jau įvardinti pakankamai konkretūs terminai (Vyriausybės planas, kaip stabdyti trąšų tranzitą, turėtų būti parengtas iki sausio pabaigos – BNS), nemažai darbo padaryta. Dabar aiškintis, tirti veiksmus, mano galva, būtų tiesiog atitraukti dėmesį, pastangas ir jėgas nuo problemos sprendimo“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė Seimo pirmininkė.
„Nematau prasmės tyrimo komisijos“, – pridūrė ji.
Pasak V.Čmilytės-Nielsen, tokios tyrimų komisijos naudos neduoda.
„Praeityje, ne vienoje kadencijoje esame turėję labai daug tokių tyrimų komisijų, kurios iš esmės buvo fasadinės ir beprasmiškos“, – teigė ji.
Seimo vadovė sutinka, kad parlamentinė kontrolė šio klausimu turi būti – tam, pasak jos, tinka ir Ekonomikos komitetas, ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. V.Čmilytė-Nielsen tikisi, kad Ir be ypatingo įpareigojimo komitetai tai darys.
„Parlamentinė kontrolė turi būti vykdoma. Galbūt dar Seime bus priimtas atskiras sprendimas, kad įpareigotų komitetus vykdyti savo vieną iš funkcijų“, – teigė Seimo vadovė.
Seimui praėjusį ketvirtadienį atsisakius sudaryti laikinąją tyrimo komisiją, opozicija ketvirtadienį teikia du naujus siūlymus.
52 Seimo nariai siekia, kad tyrimo imtųsi laikinoji komisija iš 13-kos Seimo narių, turinčių teisę dirbti su įslaptinta informacija, o 38 parlamentarai įsitikinę, kad tyrimą galėtų atlikti Seimo Užsienio reikalų komitetas. Jam siūloma suteikti laikinosios tyrimo komisijos įgaliojimus.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas konservatorius Laurynas Kasčiūnas BNS anksčiau teigė, kad frakcija ir toliau laikysis pozicijos, kad situaciją gali svarstyti komitetai ir nereikia jokių specialių tyrimų.
Lietuvos Vyriausybė siekia nutraukti „Lietuvos geležinkelių“ sutartį su „Belaruskalij“ dėl trąšų tranzito, gruodžio 8 dieną įsigaliojus JAV sankcijoms šiai Baltarusijos įmonei.