„Vartotojai, kurie nuo 2016 metų liepos mėnesio iki 2018 metų gruodžio 20 dienos lankė vairavimo kursus Vilniuje, Kaune arba Jurbarke, galėjo už juos sumokėti per didelę kainą. (...) Vartotojų aljansas kviečia galimai nukentėjusius asmenis prisijungti prie grupės ieškinio ir reikalauti žalos atlyginimo“, – pranešė aljansas.
Aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas sako, kad vairavimo mokyklų pažeidimas jau yra įrodytas ir konstatuotas, todėl laimėjimo tikimybė šioje byloje yra gana didelė.
„Pažeidimą jau nustatė Konkurencijos taryba, atlikusi savo tyrimą. Paties teisės pažeidimo įrodinėti nebereikia, todėl jaučiamės tvirtesni dėl bylos baigties“, – pranešime teigė jis.
Pasak jo, reikalavimo suma bus skaičiuojama kiekvienu atveju atskirai. Pavyzdžiui, vienoje iš Vilniuje esančių mokyklų vairavimo kursai kainavo 347 eurus, o sudarius kartelinį susitarimą – jau 499 eurus – tai yra 152 eurais daugiau, tad būtent tokios sumos ir galėtų prašyti kursus lankę žmonės.
Teikiant grupės ieškinį bylinėjimasis žmogui kainuotų mažiau. Sėkmės atveju Vartotojų aljansas reikalautų 10 proc. vairuotojams priteistos sumos, kad galėtų padengti teismo nekompensuojamas išlaidas. Nesėkmės atveju grupės nariai turėtų padengti bylinėjimosi išlaidas, jei jos būtų priteistos, proporcingai jų reikalavimo dydžiui.
Konkurencijos taryba 2018 metų gruodį paskelbė, kad 26 vairavimo mokyklos ir jas vienijanti Lietuvos vairuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo mokyklų asociacija (LVMA) derino įkainius už vairavimo kursus Vilniuje, Kaune bei Jurbarke. Taryba tuomet daliai jų skyrė maksimalias baudas, siekiančias dešimtadalį jų metinių pajamų.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) 2020 metų kovą galutinai pripažino, jog vairavimo mokyklos ir asociacija derino įkainius, tačiau atsižvelgęs į sunkią dviejų įmonių finansinę padėtį baudas sumažino. Kitų įmonių skundai buvo atmesti, pripažinus, kad Konkurencijos taryba pagrįstai skyrė baudas.
LVAT šiemet sausį 10-čiai vairavimo mokyklų vadovų apribojo teisę eiti pareigas nuo vienerių iki trejų metų, taip pat skyrė jiems baudas, o rugsėjį teismas dar kartą atmetė aštuonių mokyklų bei asociacijos vadovų skundus dėl asmeninės atsakomybės.
Didžiausia 129,3 tūkst. eurų bauda 2018 metais buvo skirta bendrovei „LDV Unio“, „Dorkanui“ skirta 88,7 tūkst. eurų, „ARV–Auto“ – 75,5 tūkst. eurų, „Rigveda“ – 52,5 tūkst. eurų, „Kelio iliuzija“ – 42,8 tūkst. eurų, „Adpilis“ – 25,9 tūkst. eurų, Dovanėlė Jums“ – 19,9 tūkst. eurų, A. Žukausko personaliniam vairuotojų ruošimo centrui VRC – 16,9 tūkst. eurų, Jono Jasučio įmonei – 11,5 tūkst. eurų.
Kitoms vairavimo mokykloms ir LVMA skirtos mažesnės kaip po 10 tūkst. eurų baudos.
Vėliau teismai kai kurioms jų sumažino baudas bei pratęsė jų mokėjimą.