Kodėl nuspręsta aukcione parduoti 15 troleibusų?
Mūsų troleibusų amžius – per 18 metų. Kadangi optimizavus viešojo transporto maršrutus į juos išvažiuoja geriausi troleibusai, tad turime dar važiuojančių, bet jau abejotinos būklės transporto priemonių. Tad buvo priimtas sprendimas, kad jų nereikėtų supjaustyti metalui, o geriau parduoti – gal jie dar kam pasitarnautų.
Kas juos galėtų įsigyti?
Jais domėjosi įstaigos iš Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos regionų. Juk jie dar važiuoja.
Prieš viešojo transporto reformą buvo atsisakyta 59 troleibusų, bet apie jų pardavimą tuomet nebuvo kalbama. Tik optimizavus viešąjį transportą nebuvo galima drastiškai visko išparduoti. Dalis troleibusų grįžo į maršrutus, nes po optimizavimo išaugo keleivių srautas, pamatėme, kuriuos maršrutus reikia naikinti. Dabar, kai viskas nusistovėjo, matome, kad yra troleibusų, kurie jau nesulauks geresnių dienų dėl nusidėvėjimo.
Bet Vilniaus gatvėmis važinėja ir senesni troleibusai, nei tie, kurie pateikti aukcionui.
Mūsų troleibusų amžius – per 18 metų. Kadangi optimizavus viešojo transporto maršrutus į juos išvažiuoja geriausi troleibusai, tad turime dar važiuojančių, bet jau abejotinos būklės transporto priemonių. Tad buvo priimtas sprendimas, kad jų nereikėtų supjaustyti metalui, o geriau parduoti – gal jie dar kam pasitarnautų.
Transporto priemonių tinkamumą arba netinkamumą dalyvauti eisme apibrėžia techninės apžiūros reikalavimai. Yra daug pavyzdžių, kai ir naujesni automobiliai dėl tam tikrų defektų negali pereiti techninės apžiūros, o senesnė transporto priemonė dalyvauja eisme ir nekelia grėsmės jo saugumui. Juk yra techninės apžiūros tarnybos ir labai kvalifikuoti meistrai, kurie paruošia transporto priemones. Tad jos, praėjusios patikrą, išvažiuoja į gatves ir suteikia keleivių vežimo paslaugas.
Paminėjote, kad buvo sutankinti kai kurie troleibusų maršrutai. Ar iš tų 59 į poilsį išleistų troleibusų kažkiek grįžo į eismą?
Iki dvidešimties. Jie dabar vėl važinėja gatvėmis.
Vis dėlto yra informacijos, kad parduodami ne prasčiausios būklės troleibusai. Kaip įvertinama transporto priemonių techninė būklė?
Kaip ir minėjau – svarbi jų techninė būklė ir galimybė teikti paslaugą. Bendras troleibusų parkų turimų transporto priemonių amžius yra per 18 metų. Jei atskirai neminėtume tų naujesnių troleibusų, kuriuos gavome beveik prieš 10 metų, tai mes turime labai seną parką, todėl ginčytis, kuris iš troleibusų geresnis, yra subjektyvu ir neprofesionalu.
Visuomenę pasiekė ir informacija apie galimai bankui įkeičiamus 90 autobusų. Kiek tai realu ir kodėl tai bus daroma?
Tai tam tikras bendrovės turtas. Įkeisdama juos, ji gauna lėšų ūkinei veiklai vykdyti. Tai įprasta praktika, kai turtas įkeičiamas, kad būtų gauta lėšų einamiesiems reikalams.
Ar nebus taip, kad netyčia, jei įmonė neįvykdys savo įsipareigojimų, jie bus konfiskuoti ir vilniečiai vieną rytą neturės kuo važiuoti?
Ne, tikrai taip nebus. Iki šiol buvo blogesnių situacijų ir to neatsitiko. Dabar yra numatyti veiksmų planai, brendame iš skolų liūno ir tai yra kryptingi veiksmai, kaip pagerinti ir finansinę bendrovės padėtį, ir keleivių vežimo kokybę. Tikimės, kad atsikvėpsime, nes netrukus skelbsime konkursą privatiems vežėjams ir pagal sąlygas jie turi ateiti su naujomis transporto priemonėmis, kurių turėtų būti apie 100.
Kokia turės būti privačių vežėjų teikiamos paslaugos kaina?
Visi vežėjai teiks paslaugą bendrojoje bilietų sistemoje pagal tą pačią kainodarą, galios visi bilietai, transporto priemonės dirbs pagal eismo tvarkaraštį, stos tose pačiose stotelėse, apie jų atvykimą bus skelbiama švieslentėse. Jie niekuo nesiskirs.
O kaip bus su „Vilniaus viešuoju transportu“? Ar nebus taip, kad privatininkai jį išstums?
Visi vežėjai teiks paslaugą bendrojoje bilietų sistemoje pagal tą pačią kainodarą, galios visi bilietai, transporto priemonės dirbs pagal eismo tvarkaraštį, stos tose pačiose stotelėse, apie jų atvykimą bus skelbiama švieslentėse.
Negali taip nutikti, nes procesas yra reguliuojamas. Savivaldybei yra per didelė našta, kai už viską atsako savivaldybės įmonės transportas ir neturime atokvėpio sekundės, negalime pakeisti transporto priemonių naujomis. Todėl ir reikalingas privataus vežėjo atėjimas į rinką. Tai nebus kova dėl pelno, nes galios tokie pat principai – bus deklaruojama kilometro kaina, vežėjas žinos, kad jam bus sumokėta už paslaugas. Iš pradinio susidomėjimo matome, kad bus pretendentų ir iš užsienio šalių.
Ar nenutiks taip, kad pradžioje bus pasiūlytos labai mažos kainos, o vėliau jos išaugs?
Konkursas vyksta vadovaujantis Europos Komisijos reglamentu, kuris yra patvirtintas pagal Kelių transporto kodeksą, yra Susisiekimo ministerijos ir Vyriausybės teisės aktai, nurodantys metodikas, ir tvarkos aprašai, kaip turi būti vykdomos sutartys, kaip parinkti vežėją ir t.t. Yra formos, tad mes laikysimės tų taisyklių. Nėra jokių galimybių viduryje distancijos keisti sąlygas ar reikalavimus. Visi turės turėti verslo planą ir ateis tik tie, kurie bus pajėgūs. Ir mes žinome, kad tokių vežėjų yra.
Ir dabar Vilniuje privatūs vežėjai aptarnauja keletą maršrutų. Ten, vos pradėjus jiems dirbti, kalbama, kad atlyginimai siekė 1800 Lt, o dabar sumažėjo iki 1300 Lt. Ar savivaldybė stebės tokią veiklą?
Pinigai vokeliuose nėra toleruojami ir konkurso sąlygose numatyta, kad vežėjas įsipareigos mokėti atlygį, ne mažesnį nei esamos ekonominės veiklos srities vidurkis, galimas nukrypimas tik 10 proc.
Koks atlygis yra dabar?
Šių metų vidurkis buvo apie 2200 Lt. Nežinau, ar privatus vežėjas įstengs tiek mokėti, bet atlyginimai bus garbingi.
O kaip savivaldybė tai užtikrins?
Savivaldybė turi įgaliojimus. Mes atsakome už viešojo transporto administravimą Vilniaus mieste ir turime galimybes viską tikrinti. Viskas bus skaidru, aišku ir suprantama.
Ar tiesa, kad dar nepaskelbus pirmojo konkurso viešojo transporto paslaugoms teikti, jau yra rengiamas ir netrukus bus paskelbtas antrasis konkursas?
Pirmasis konkursas, kaip minėjote, nėra paskelbtas. Jau sukanka metai nuo pranešimo, kaip reikalauja ES reglamentas. Mes tuo vadovaudamiesi ir skelbsime konkursą. Turime ketinimų sudaryti naują maršrutų grupę ir pranešti apie skelbiamą konkursą, nes pakankamai ilgas laikas, kol konkursas gali įvykti.