ECB apsisprendė dėl valstybių obligacijų pirkimo, paskolų įkaito reikalavimų, pablogino euro zonos BVP prognozes

Europos Centrinis Bankas (ECB) ketvirtadienio posėdyje priėmė sprendimus dėl euro zonos valstybių obligacijų išpirkimo programos ir paskolų įkaito reikalavimų, po posėdžio tradiciškai rengiamoje spaudos konferencijoje pareiškė ECB vadovas.
Žmonės prie Europos centrinio banko
Žmonės prie Europos centrinio banko / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„ECB planas parems pinigų ir kreditavimo politikos įgyvendinimo mechanizmą visose euro zonos šalyse“, – pareiškė Mario‘us Draghis. „Būsime visapusiškai ir veiksmingai apsidraudę, kad galėtume išvengti <...> scenarijų, kurie galėtų padaryti didelį poveikį euro zonos kainų stabilumui.“

Turto išpirkimo programa bus „siekiama pašalinti nukrypimus euro zonos valstybių obligacijų antrinėse rinkose“, – pareiškė ECB vadovas.

Pasak M.Draghio, valstybių obligacijų išpirkimo mastas nebus ribojamas ir bus imtasi priemonių užtikrinti, kad intervencijos skolos rinkose nedarytų poveikio pinigų apyvartai, taigi ECB išims iš apyvartos tiek pat lėšų, kiek panaudos tokiems sandoriams skolos rinkose įgyvendinti.

Jo teigimu, ECB galės nutraukti turto išpirkimą, jeigu euro zonos vyriausybės nevykdys prisiimtų įsipareigojimų.

ECB vadovai norėtų, kad įgyvendinant naują obligacijų pirkimo planą dalyvautų ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF).

„Aišku, toks scenarijus būtų pageidautinas. Bet mes negalime jiems nurodinėti, ką jie turi daryti“, – pareiškė M.Draghis.

Sprendimas dėl turto pirkimo buvo priimtas beveik vienbalsiai – prieš pasisakė tik vienas ECB valdančiosios tarybos narys. Tai, pasak „Bloomberg“, greičiausiai buvo Vokietijos centrinio banko vadovas Jensas Weidmannas.

Ekonominis augimas euro zonoje tebėra silpnas, pareiškė M.Draghis.

Naujausiomis ECB prognozėmis, šiemet euro zonos bendrasis vidaus produktas (BVP) smuks 0,4 proc., o ne 0,1 proc., kaip prognozuota anksčiau.

Kitąmet prieaugis turėtų siekti 0,5 procento. Tačiau jei pasitvirtintų neigiamas scenarijus, valiutos bloko BVP 2013 metais gali vėl smukti iki 0,4 procento.

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, euro zonos BVP sumenko 0,2 procento.

Naujausiais ECB vertinimais, infliacija šiais metais greičiausiai sieks 2,5 proc., o ne 2,4 proc., kaip manyta anksčiau. Prognozė padidinta dėl didelių energijos kainų ir netiesioginių mokesčių didinimo kai kuriose euro zonos šalyse.

Kitąmet infliacija smuks tik iki 1,9 proc., o ne iki anksčiau numatytų 1,6 procento.

Pasak M. Draghio, infliacijos lūkesčiai yra stabilūs.

Išankstiniais duomenimis, rugpjūtį infliacija euro zonoje sudarė 2,6 procento.

ECB ketvirtadienio posėdyje dalyvavo Eurogrupės vadovas Jeanas Claude‘as Junckeris ir Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotojas Ollis Rehnas.

ECB ketvirtadienį nusprendė nekeisti bazinių palūkanų normų, kurios, kaip ir anksčiau, sudaro rekordinius 0,75 proc., nors dauguma „Bloomberg“ apklaustų ekspertų manė, kad normos bus sumažintos iki naujo rekordo – 0,5 procento.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų