Europos Komisija siūlo kurti bankų sąjungą

Europos Komisija euro zonoje siūlo kurti bankų sąjungą. Ambicingas projektas numato, kad per kelerius metus visus 6 tūkst. bankų prižiūrės viena institucija – Europos centrinis bankas. Pasiūlyme taip pat nurodyta, kad prie bankų sąjungos galės prisijungti ir euro neturinčios šalys.
Euro simbolis prie Europos Centrinio Banko
Euro simbolis prie Europos Centrinio Banko / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kelias savaites su nerimu daugelis šalių laukė, kokią bankų valdymo reformą paskelbs Komisija. Pasiūlyme numatyta, kad nuo kitų metų probleminiai, o nuo 2014-ųjų – visi euro zonoje veikiantys bankai privalės paklūsti nebe nacionalinėms bankų priežiūros institucijoms, o Europos centriniam bankui.

Vadinasi, jei Lietuva prisijungtų prie šio naujo darinio, bankus prižiūrintis Lietuvos bankas esmines savo funkcijas perleistų Frankfurte įsikūrusiam Europos centriniam bankui. Kol kas Lietuvos vyriausybės pozicijos dėl galimo prisijungimo nėra, Lietuvai tai neprivaloma, nes ji neturi euro. Tačiau daugelis ne euro zonos šalių – Čekija, Didžioji Britanija – jau pareiškė nestosiančios į bankų sąjungą.

Dėl teisinių subtilybių net ir bankų sąjungai priklausančios valstybės, tačiau neturinčios euro, negalės pasinaudoti bankų gelbėjimo fondais, dėl kurių iš esmės ir kuriama ši sąjunga. Lietuvai itin svarbu, ar į ją stos Skandinavijos šalys – Danija, Švedija ir Suomija, nes didžiąją dalį Lietuvos rinkos užima šių šalių kapitalo bankai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų