Pasaulio banko vadovo posto sieks trys kandidatai

Nuo Pasaulio banko įkūrimo 1944 metais Vašingtonas visuomet pasiūlydavo kandidatą į šios institucijos vadovo postą, kurį kaskart be jokios konkurencijos užimdavo amerikietis.
Pasaulio banko prezidentas Robertas Zoellickas
Pasaulio banko prezidentas Robertas Zoellickas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Pasaulio bankas

Tačiau šiemet JAV siūlomas kandidatas pirmąkart susigrums su dviem varžovais dėl teisės pakeisti kadenciją baigiantį buvusį Amerikos diplomatą Robertą Zoellicką.

57 metų ekonomistė ir Nigerijos finansų ministrė Ngozi Okonjo-Iweala buvo pasiūlyta savo pačios šalies, taip pat Pietų Afrikos Respublikos ir Angolos. Ji jau ilgiau nei du dešimtmečius užėmė įvairius postus Pasaulio banke.

Vienoje pietų Nigerijos aristokratų šeimoje gimusi N.Okonjo-Iweala studijavo ekonomiką Harvarde ir įgijo regionų ekonomikos bei plėtros daktarės laipsnį Masačusetso technologijų institute.

Pasaulio banke ji neseniai užėmė vadybos direktorės postą, kol buvo pakviesta naujosios Nigerijos vyriausybės vadovauti finansų reformoms.

Su savo vyru Ikemba Iweala ji augina keturis vaikus.

Jungtinėse Valstijose išsilavinimą įgijęs 59 metų ekonomistas Jose Antonio Ocampo, dirbęs Kolumbijos vyriausybėje ir Jungtinėse Tautose (JT), pats iškėlė savo kandidatūrą.

Kolumbijos vyriausybėje jam priklausė žemės ūkio ir planavimo ministrų portfeliai; taip pat šalies centrinio banko pirmininko postas. Šešerius metus J.A.Ocampo buvo Lotynų Amerikos ir Karibų ekonomikos komisijos vykdomasis sekretorius.

2003–2007 metais jis užėmė JT generalinio sekretoriaus pavaduotojo ekonomikos ir socialiniams reikalams postą.

Šiuo metu J.A.Ocampo yra Niujorke veikiančio Kolumbijos universiteto Tarptautinių ir viešųjų santykių mokyklos profesorius.

Pačios Jungtinės Valstijos pasiūlė 52 metų Jimą Yong Kimą, gimusį Pietų Korėjoje, bet užaugusį kaimiškoje Ajovoje. Jis studijavo mediciną ir antropologiją Harvarde ir dėstė mediciną keliuose universitetuose.

2003–2007 metais J.Yong Kimas vadovavo Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyvai sukurti vaistus nuo ŽIV ir AIDS, kurie būtų prieinami pacientams besivystančiose šalyse. Jis prisidėjo steigiant pelno nesiekiančią organizaciją „Partners in Health“, dirbančią neturtingose bendruomenėse įvairiose šalyse, pradedant Haičiu, baigiant Rusija.

Šiuo metu jis yra Dartmuto kolegijos, priklausančios JAV elitinių aukštųjų mokyklų Gebenės lygai, rektorius.

Jo žmona pediatrė Younsook Lim teikė pagalbą ŽIV užsikrėtusiems vaikams Afrikoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų