„Rosatom“ generalinio direktoriaus pavaduotojas: „Lietuva užsiima nesąžiningais prekybiniais žaidimais“

Rusijos korporacijos „Rosatom“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Kirilas Komarovas atmetė Lietuvos atstovų kritiką, kad mūsų šalis negauna informacijos apie Kaliningrado srityje statomą Baltijos atominę elektrinę, dėl to kyla nuogąstavimų apie šio projekto saugumą.
Кирилл Комаров, заместитель гендиректора "Росатома".
Kirilas Komarovas / Rosatom

Apie tai jis kalbėjo antradienį tarptautiniame forume „Atomekspo 2012“, atsakydamas į „15min“ korespondento klausimą.„Mums Lietuvos pozicija, švelniai tariant, atrodo paslaptinga, nes užimti tokią poziciją ir sakyti, kad mes nepateikiame jokios informacijos, yra pakankamai keista. Yra JT Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste konvencija (Espoo konvencija), kurioje kalbama apie tai, kad valstybė, norinti pastatyti sudėtingą inžinierinį objektą, privalo suteikti kaimynėms informaciją apie jį. Rusija nėra prisijungusi prie šios konvencijos, ir mes galėtume išvis niekam neteikti jokios informacijos“, – sakė K.Komarovas, pabrėžęs, kad „Rosatom“ pasirinko atvirumo ir skaidrumo taktiką. Jo žodžiais tariant, Rusija nusprendė savanoriškai vykdyti šią konvenciją.

„Šią teritoriją supa 10 valstybių, iš kurių 9 – Europos Sąjungos. Su 9 iš 10 valstybių mes įvykdėme visus būtinus apsitarimus, suteikėme visą būtiną informaciją, ir nei viena iš šių valstybių, tarp jų ir Lietuvos kaimynės Baltijos regione – Latvija, Estija, Norvegija, Suomija, Švedija, Vokietija su visomis jos antiatominėmis nuotaikomis, Lenkija, kuri ketina realizuoti savo projektą, Baltarusija – nepareiškė, kad negavo informacijos arba gavo nepakankamai informacijos. Dėl to mums ji (Lietuvos pozicija – 15min.lt past.), švelniai tariant, skamba keistai“, – tęsė jis.

„Lietuvių kolegų mes prašome vieno – leiskite mums atvažiuoti pas jus ir papasakoti, kas yra Baltijos AE. Mes jums viską parodysim, viską papasakosim. Bet kokia forma, – teigė K.Komarovas. – Mes negauname jokio atsakymo, o Lietuva ir toliau atkakliai aiškina, kad mūsų elektrinė nesaugi, tačiau nepasako, kuo būtent šis nesaugumas pasireiškia. Nei vieno įtikinamo argumento, kad štai Lietuva tai mato, o daugiau niekas kitas nemato. Žinoma, mums susidaro įspūdis, kad Lietuva ruošiasi savo atominės elektrinės statybai ir, būkime sąžiningi, stipriai vėluoja su šio projekto realizavimu – mat Baltijos AE statyba vyksta pilnu tempu, o Visagino AE kol kas ir išlieka tik projektu. Mes jaučiame, kad ši pozicija – ne visai sąžiningas prekybinis žaidimas, o ne baimė, kad mūsų elektrinė nėra saugi“.

Susirūpinimą dėl atominių elektrinių Baltarusijoje ir Kaliningrade atitikimo saugumo reikalavimams ne kartą išreiškė aukšti šalies pareigūnai – tarp jų ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, premjeras Andrius Kubilius, energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Užsienio reikalų ministerija taip pat ne kartą pareiškė, kad Rusijos pusė neatsako į Lietuvos klausimus dėl atominės elektrinės statybų, o gaunamos informacijos nepakanka, ji yra bendro pobūdžio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų