Svajones pamiršę graikai bėga į kaimus

Atėnai, jauniems žmonės dar visai neseniai buvęs svajonių išsipildymo miestas, dabar pilnas nusikalstamumo, benamių, bedarbių. Todėl tris dešimtmečius augęs Atėnų gyventojų skaičius dabar mąžta – žmonės keliasi į kaimus, rašo naujienų agentūra „Reuters“.
Artėja Lietuvos pirmininkavimas ES.
Graikijos miestai tuštėja / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Praėjus trylikai metų po to, kai Spiridoula Lakka paliko kaimą ir pradėjo siekti grafikos dizainerės karjeros, ji atsidūrė ten, kur mažiausiai tikėjosi – nykiame kaime, kur laisto salotas ir žoleles.

Graikijai pasinėrus į sunkiausią krizę nuo pat Antrojo pasaulinio karo, Lakka jau pamiršo savo svajonę tapti dizainere. Net ir padavėjos darbas sunkiai pasiekiamas. Pasirinkimas buvo paprastas: be pinigų likti Atėnuose ar grįžti į kaimą, kur kelią iš krizės ji gali užsiauginti savo sode.

Taigi būdama 32, Lakka prisijungė prie savo tautiečių, kurie išsigelbėjimo nusprendė ieškoti kaime. Jos seneliai 1960–1970 metais darė priešingai – kraustėsi į miestus.

Tikslių duomenų, kiek graikų bėga iš miestų į kaimus, nėra, tačiau apklausos rodo, kad net 68 proc. graikų apsvarstė tokią galimybę.

„Dar prieš metus negalėjau įsivaizduoti savęs rankose laikančios kauptuko ar užsiimančios kokiais ūkio darbais. Aš visą laiką norėjau palikti kaimą. Niekada neįsivaizdavau, kad čia galiu praleisti savo visą gyvenimą“, – sakė Lakka.

50 metų Stefanou Vaggelis teigimu, tie, kurie grįžta, jaučiasi beviltiškai, nes tą daro per prievartą. Pagal atostogoms gautas miestiečių paraiškas jis prognozuoja, kad į Konitsą, kaimelį, kur jis gyvena, persikraustys bent 60 žmonių. Kaimelyje, kur yra 3 tūkst. žmonių, dauguma yra vyresni nei 60 metų amžiaus.

Dar visai neseniai jauni žmonės bėgdavo iš Graikijos provincijų. Darbai mieste viliodavo. Per tris pastaruosius dešimtmečius Atėnų gyventojų skaičius išaugo trigubai.

Šiuo metu Graikijos sostinėje gyvena 4 mln. graikų (šalis turi apie 11 mln. gyventojų), tačiau dabar Atėnai jauniems žmonėms jau nebėra patrauklus miestas. Darbo Atėnuose neturi 22 proc. gyventojų – šis skaičius viršija šalies vidurkį. Gatvėse pilna benamių, uždarytų parduotuvių vitrinas puošia ženklai „Išnuomojama“. Auga nusikalstamumas, naktį išeiti į Atėnų gatves nebėra saugu.

Visu tuo Lakka sunkiai gali patikėti. Ji augo Konitsoje įsitikinusi, kad turi persikraustyti į taip viliojanti didmiestį. Ji mokėsi dizainą Tesalonikuose. Gauti darbą pagal specialybę sekėsi sunkiai, todėl ji dirbo atsitiktinius darbus. Tačiau Graikiją užklupus krizei bet kokį darbą rasti pasidarė sunku ir Lakka pradėjo panikuoti. Birželį, kai mergina suprato, kad neturi pinigų už butą sumokėti, ji nusprendė grįžti į savo kaimą, kad tik nereikėtų valkatauti ar skolintis.

Visą istoriją galite skaityti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų