Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

2013-ieji buvo sunkūs mažoms ir vidutinėms Lietuvos įmonėms

2013 m. MVĮ vis dar patyrė ekonominių sunkumų daugumoje valstybių narių. Ekonominiai rezultatai rodo, kad padėtis gerėja, tačiau tai vyksta netolygiai ir kol kas neužtikrintai. Šios išvados pateikiamos metinėje MVĮ veiklos rezultatų apžvalgoje ir konkrečioms šalims skirtose Smulkiojo verslo akto (SVA) duomenų suvestinėse, kurias pirmadienį paskelbė Europos Komisija.
Vadovas atsakingas už savo įmonės veiksmus.
Įmonės vadovas / BFL nuotr.

2013 m. MVĮ skaičius ir jų pridėtinė vertė buvo didesnė nei prieš krizę (2008 m.), tačiau MVĮ užimtumas dar šiek tiek atsilieka – jis sumažėjo 1,9 mln. darbuotojų, t. y. 2,16 proc. darbuotojų mažiau, palyginti su 2008 m. Be to, kasmetinius pokyčius reikia vertinti atsargiai.

2013 m. pridėtinė vertė toliau augo (1,1 proc.), tačiau lėčiau, palyginti su ankstesnių metų augimo rodikliais (2012 m. – 1,5 proc., 2011 m. – 4,2 proc.). Be to, dėl apskritai sulėtėjusio ekonomikos augimo ir mažėjančios ES ekonomikos infliacijos MVĮ skaičius ir jų darbo jėgos dydis atitinkamai sumažėjo 0,9 proc. ir 0,5 proc.

Lietuvos MVĮ sektoriaus plėtra

2008-2009 m. šis sektorius atsidūrė prie žlugimo ribos: per metus VMĮ skaičius sumažėjo 20 proc., darbuotojų skaičius – 17 proc., o bendroji pridėtinė vertė – 35 proc. 2009-2013m., sekė stabilus – nors ir nevisiškas – atsigavimas.

Vienintelė užfiksuota nepakankamai išvystyta sritis yra įgūdžiai ir inovacijos – čia nesiekiama ES vidurkio.

Lietuva ir toliau sėkmingai įgyvendina Europos iniciatyvą „Smulkiojo verslo aktas“ (toliau – SBA), viršydama ES vidurkį verslumo, poreikiais grindžiamo administravimo, valstybės pagalbos ir viešųjų pirkimų, galimybės gauti finansavimą ir aplinkos srityse.

Trijose srityse buvo užfiksuoti vidutiniai veiklos rezultatai. Vienintelė užfiksuota nepakankamai išvystyta sritis yra įgūdžiai ir inovacijos – čia nesiekiama ES vidurkio.

Ekonomikos krizės laikotarpiu Lietuvai pavyko pagerinti sąlygas beveik visose politikos srityse. Nuo 2008 m. ji taip pat padarė pažangą įgyvendindama politiką daugelyje sričių, kurioms taikoma SBA.

Daugelio rūšių MVĮ dabar yra lengviau gauti finansavimą

2013m. šalis ir vėl gerokai pažengė įgyvendindama SBA ir diegdama politikos priemones, skirtas devynioms iš dešimties politikos sričių, kurioms taikoma SBA, ypač poreikiais grindžiamo administravimo srityje ir taikant principą „Visų pirma galvokime apie mažuosius“. Mažiausią pažangą ji padarė antros galimybės ir bendrosios rinkos srityse.

Tikimasi, kad iki 2015 m. Lietuvos MVĮ skaičius viršys prieš krizę buvusį lygį (+2proc.).

Dėl SBA įgyvendinimo ateityje – didžiausios MVĮ problemos tebėra galimybė gauti finansavimą, įgūdžių ir inovacijų bazės tobulinimas ir antros galimybės suteikimas asmenims, bandantiems iš naujo kurti verslą.

Numatoma, kad 2014 m. ir 2015 m. atsigavimas tęsis. Tikimasi, kad iki 2015 m. Lietuvos MVĮ skaičius viršys prieš krizę buvusį lygį (+2proc.). 2013-2015 m. MVĮ skaičius padidės 8 000 ir pasieks 142 000. Manoma, kad pridėtinė vertė (jos atsigavimas buvo daug stipresnis) iki 2015 m. išliks dabartinio lygio ir 25 proc. viršys 2008 m. lygį.

Užimtumo atsigavimas ir toliau bus lėtesnis. Vis dėlto tikimasi, kad iki 2015m. Lietuvos MVĮ bus sukurta 48 000 naujų darbo vietų ir bendras darbo vietų skaičius pasieks 701 000 (arba 94 proc. prieš krizę buvusio lygio). Atsigauti geriausiai seksis labai mažoms įmonėms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs