Dienraščio pateiktais Migracijos departamento duomenimis, per 2010 metų pirmąjį pusmetį išduoti 637 leidimai laikinai gyventi Lietuvoje užsieniečiams teisėtos veiklos pagrindu – kai užsienietis įregistruoja įmonę kaip savininkas ar bendraturtis arba yra įmonės vadovas.
2009 metais buvo išduota 1,014 tūkst. tokių leidimų, 2008 metais – 835 tokie leidimai. Daugiausia leidimų gyventi šiuo pagrindu išduota Rusijos, Baltarusijos, Kinijos, Ukrainos, Turkijos piliečiams.
„Į Migracijos valdybą dažnai ateina žmonių, norinčių investuoti. Pasikalbame, išsiklausinėju, kuo jie ketina užsiimti. Būna kalbų ir apie nedideles investicijas, ir apie milijonines, tačiau daugelį užsieniečių atgraso gausybė biurokratinių kliūčių, ilgai trunkanti leidimo gyventi Lietuvoje suteikimo procedūra, be to, Lietuvoje apskritai vyrauja nuostata, kad čia gyvenantis užsienietis yra blogis“, – teigia Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybos viršininkas Gintaras Bagužis.
Pasak jo, atsižvelgiant į dabartines ekonomikos sąlygas yra pats laikas spręsti užsieniečių, norinčių steigti įmones Lietuvoje, teisėto buvimo šalyje klausimus ir padėti jiems plėtoti verslą.
„Užsieniečius, norinčius kurti verslą Lietuvoje, konsultuoju jau beveik penkerius metus. Pastaruoju metu jų smarkiai sumažėjo – išgirdę apie verslo sąlygas, jie dėl šventos ramybės apsisprendžia kurtis Švedijoje, Vokietijoje ar Austrijoje. Verslininkai iš trečiųjų šalių sunkiai perpranta mūsų mokesčių sistemą, nesuvokia, kodėl turi mokėti mokesčius, nors verslo dar net nepradėjo“, – teigia advokato Vytauto Bučiaus kontoros teisininkas Ignotas Ungaila.