Lietuvos puošmena – išpuoselėti ūkiai

Visus metus jie pluša iki devinto prakaito – prižiūri savo žemę, laukus, namus ir gyvulius. O metų pabaigoje, trumpam palikę darbus, geriausi ūkininkai susirenka pasidžiaugti vienas kito sėkme, pasidalinti patarimais, įkvepiančiomis istorijomis.
Kviečiai
Kviečiai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Šiemet jau dvidešimtą kartą bus apdovanoti geriausi Lietuvos ūkininkai – į „Metų ūkio“ laureatų pagerbimą suvažiuos per šimtą ūkininkų iš visos Lietuvos, uoliai triūsusių visus metus, kad tik žemė derlingesnė būtų, laukai gražesni ir gyvuliai gerai prižiūrėti.

Pernai geriausi šalies ūkininkai buvo sukviesti į Kauną – ten pagerbti 126 pažangiausi šalies ūkininkai.

Lietuvos ūkininkų sąjungos skyrių atstovai tikina, kad kasmet pastebimi ir apdovanojami vis kiti ūkiai. Nebūtiniai didžiausi, bet visada – darbščių ir kruopščių žmonių prižiūrimi.

Lietuvą puošia ūkininkai

„Važiuodami per Lietuvą juk pirmiausia pamatome gražius laukus – gražiai įdirbtus, gražiai sužaliavusius, gražiai nupjautus. Lietuvą puošia ūkininkai“, – sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos Akmenės skyriaus atstovė Julija Juškienė.

Todėl ji labai džiaugiasi, kad kasmet ir Akmenės geriausi ūkininkai vyksta į respublikinius darbčiausių ūkininkų apdovanojimus.

„Juk nuo ūkininkų priklauso Lietuvos gražumas“, – sakė  J.Juškienė.

„Tai yra priemonė ūkininkams susitikti, pabendrauti, sužinoti apie vienas kito veiklą, pasidalinti patirtimi. Tai yra šventinis, prestižinis reikalas“, – sakė J.Juškienė.

Akmenės rajono ūkininkai esą visada dalyvauja šiame konkurse. Krašto ūkininkams malonu būti pastebėtiems.

„Tai yra pagerbimas žmogaus už įdėtą darbą, jo pastangas, norą gražinti mūsų Lietuvą. Juk nuo ūkininkų priklauso Lietuvos gražumas“, – sakė Akmenės atstovė.

Ji kasmet važiuoja pas konkurse dalyvaujančius ūkininkus – išsiaiškina, kiek žemės turi ūkininkas, kaip ją prižiūri, kaip augina gyvulius, laiko grūdus, kaip jam sekasi su derliumi, kokios turi technikos, ar yra pasinaudojęs Europos Sąjungos parama ir pan.

J.Juškienė tikino, kad išrinkti geriausią rajono ūkininką – sunki pareiga.

„Mes lankom juos, aplankom visą gamybinę bazę, namų aplinką apžiūrime, ar nupjauta viskas laiku. Tai nėra lengva. Dabar ūkiai yra ne tik gražūs laukai“, – kalbėjo moteris.

Ji vis gyrė Akmenės rajono ūkininkus – jie esantys labai darbštūs. Tokio darbštumo ir kruopštumo reikalauja palyginti sunkios ūkininkavimo sąlygos.

„Jie dirba išskirtinai sunkiomis sąlygomis – jų žemės neblogos, bet gruntiniai vandenys – labai aukštai. Jeigu yra lietūs, jie žymiai vėliau gali išeiti į laukus“, – sakė J.Juškienė.

Be to, rajone nėra žemės ūkiui būtinos infrastrukūros – Akmenėje sukoncentruota tik cemento ir silikatinių plytų pramonė, o žemės ūkiui dėmesio skiriama mažai.

Pasigenda aktyvumo

LŪS Druskininkų padalinio atstovė Petronėlė Radvilavičienė taip pat tikino, kad Druskininkams „Metų ūkio“ konkursas – labai svarbus.

„Kiekvienas ūkinininkas turi pasitempti. Žino, kad lankysis komisija, kad tikrins. Kiekvienais metais važiuojam pas ūkininkus po du kartus“, – pasakojo P.Radvilavičienė.

Ji tikino, kad komisija stengiasi, kad kasmet būtų pagerbti vis kiti ūkininkai.

„ Pavyzdžiui, yra keletas ūkininkų, kurie labai gerai ūkininkauja, jiems labai gerai sekasi, jie turi daug žemės. Tai mes jų jau kasmet nevertiname. Nes kas mažiau žemių turi, mažiau gyvulių laiko, niekada nepakliūtų į pirmąsias vietas“, – pasakojo Druskininkų atstovė.

Ūkis esą vertinamas pagal tai, kaip jis keitėsi per metus – kiek išaugo pajamos, gyvulių skaičius, ar pavyko veikti produktyviau ir pan.

P.Radvilavičienė, kalbėdama apie „Metų ūkio“ konkursą, pasigedo aktyvesnių ūkininkų. Dažniausiai tokiame konkurse dalyvauja tik Lietuvos ūkininkų sąjungos nariai, kitus – sunku prikalbinti. Nepriklausantieji ūkininkų sąjungai nėra ir aktyvūs bendruomenės nariai.

Todėl P.Radvilačienė stengiasi privilioti į konkursą ir pasyvesnių ūkininkų, juos taip pat kartais sugundo jų pažįstami, kurie jau yra dalyvavę konkurse.

„Kas tortą išsikepa, kas atsineša cepelinų. Būna labai labai smagu“, – džiaugėsi Druskininkų atstovė. Be to, geriausiems ūkininkams dovanų esą nešykšti ir savivaldybė.

Pernai „Metų ūkio“ konkurse dalyvavo 451 ūkis iš 42 savivaldybių. Visos savivaldybės išsirinko po tris geriausius ūkius. Iš viso apdovanoti 126 ūkininkai.

Šių metų konkurso nugalėtojai turėtų paaiškėti maždaug lapkričio mėnesį. O kol kas ūkininkai dar triūsia laukuose ir laukia komisijos sprendimo, kas geriausiai dirbo šiemet.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis