„Londone pamačius miesto simbolį – taksi automobilį – kilo mintis parsivežti jį į Lietuvą. Tačiau registruoti dešinėje pusėje vairą turinčio automobilio mūsų šalyje negalima. Maždaug po metų britų gamintojas pagamino labai nedidelį kiekį šių automobilių su vairu kairėje pusėje, kad entuziastai galėtų juos vairuoti ir kitose pasaulio šalyse, – pasakojo įmonės bendraturtis Edvardas Vasiliauskas. – Dabar turime šešių vietų prabangų Londono taksi ir dar pernai Vilniaus mero Artūro Zuoko vairuotą automobilį.“
60-ies metų istoriją skaičiuojantys automobiliai niekada nebuvo gaminami serijiniu būdu, o gamintojas vadovavosi kredo „jeigu sprendimas pasiteisino, nėra reikalo jį keisti“. Todėl iki šiol išliko originalus automobiliukų vidus ir išorė: automobiliuose keleiviai sėdi vienas priešais kitą, vairuotojas atkirtas vidine sienute – su juo bendraujama naudojant garso įrangą.
Finansavimas – sėkmingam startui
Pradėję verslą, UAB „Pro Rent Car“ įkūrėjai susidūrė su įvairiais iššūkiais, o viena didžiausių problemų buvo pradinių lėšų stygius. Ją įveikti padėjo Verslumo skatinimo fondo suteikta lengvatinė paskola, už kurią garantavo UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA).
„INVEGOS garantija buvo pagrindinis veiksnys paskolai imti ir verslui pradėti. Pagal kitą INVEGOS priemonę mums buvo sugrąžinta iki 95 proc. sumokėtų paskolos palūkanų“, – teigė E. Vasiliauskas.
Galvojantiems apie nuosavą verslą pašnekovas siūlo bandyti: „Jeigu turite idėją, kuria tikite, visada stenkitės ją įgyvendinti. Tai nebūtinai turi būti sėkmingas verslas – kurdamas klysti, tačiau tobulėji ir mokaisi, eini pirmyn. Šis procesas leidžia jausti, kad gyveni“.
Pirmieji žingsniai – lemtingi
„Pro Rent Car“ nuotr./UAB „Pro Rent Car“ įvairioms progoms nuomoja gražuolius juodus Londono taksi. |
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį pradedant verslą, pataria Lietuvos centrinės kredito unijos projekto „Verslumo skatinimas“ koordinatorius Tomas Valauskas.
„Kiekviena veikla turi savo niuansų, todėl geriausia rinktis tą, kurią gerai išmanote. Stenkitės kuo anksčiau įvertinti idėjos aktualumą, konkurencingumą rinkoje, tikslinę auditoriją. Suformuokite komandą, kurioje būtų keli darbuotojų tipai – pardavimų, technologijų, dizaino specialistai, idėjos plėtotojai“, – sakė T. Valauskas. – Kaupkite kapitalą, nes verslui reikės bent minimalių pradinių lėšų. Norint gauti paskolą verslo pradžiai ar plėtrai kredito unijose iš Verslumo skatinimo fondo būtina įnešti 10 proc. pajinį įnašą nuo planuojamos gauti paskolos sumos. Įvertinkite verslo pelningumą, ar jis generuos pakankamus lėšų srautus paskolai grąžinti. Nepaisant to, kad paskolų iš Verslumo skatinimo fondo palūkanos 95 proc. kompensuojamos, o grąžinimo terminas pratęstas iki 2018 m. pabaigos, būtina apskaičiuoti, ar verslas atsipirks ir pajėgs grąžinti pirmines investicijas“.
„Pro Rent Car“ nuotr./UAB „Pro Rent Car“ įvairioms progoms nuomoja gražuolius juodus Londono taksi. |
Unikalios idėjos – didesnė rizika ir sėkmės tikimybė
„Džiugu, kad užsienio šalių pavyzdžiai vis dažniau įkvepia Lietuvos verslininkus novatoriškas idėjas pasiūlyti ir mūsų rinkai. Prieš imantis plėtoti naują verslo nišą, derėtų apsvarstyti, kaip vartotojai priims Jūsų idėją – ar ji bus naudinga ir įdomi, ar svetima ir vietinėje rinkoje nepaklausi, – sakė INVEGA generalinis direktorius Audrius Zabotka. – Apskaičiavus, kad idėja turi iš tiesų didelį potencialą ir susidūrus su pradinių lėšų stygiumi, verta pasidomėti INVEGOS siūlomomis verslo finansavimo priemonėmis iš ES struktūrinių fondų.“
Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamas Verslumo skatinimo fondas suteikia galimybę nebrangiai pasiskolinti verslo pradžiai ir gauti dalinį paskolų palūkanų kompensavimą iki 95 proc. Be to, nemažą vaidmenį atlieka ir iki 80 proc. teikiama INVEGOS garantija, kuri atstoja dalį kredito įstaigos prašomo užstato. Lengvatinių paskolų teikimas yra derinamas su nemokamu pradedančiųjų verslą mokymu ir konsultavimu, pagalba rengiant bei įgyvendinant verslo planus. Planuojantys pradėti savo verslą dėl šių paskolų gali kreiptis į Lietuvos centrinę kredito uniją arba artimiausią kredito uniją arba nemokamu telefonu 8 800 11211.
Rubrikoje „Verslo vinis“ rasite 10 drąsių ir sėkmingų verslo idėjų, kuriomis didžiuojasi jų autoriai ir visi padėję šiems verslams išvysti dienos šviesą bei sėkmingai augti.
Projekto „Verslo vinis“ iniciatorė INVEGA kviečia susipažinti su verslo finansavimo galimybėmis Lietuvoje ir išdrįsti pradėti bei plėsti savo verslus. Rubrikoje pateikiama informacija apie INVEGOS administruojamas priemones, kurios finansuojamos ES struktūrinių fondų lėšomis.