„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Žemės ūkis – sektorius, kuriam visuomet reikalingi darbuotojai

Dabar žemės ūkis sukuria gerokai mažesnę pridėtinę vertę, nei sukurdavo anksčiau. Čia taip pat dirba mažiau darbuotojų nei prieš dešimtį metų. Tačiau žemės ūkis lieka strategiškai svarbi Lietuvos ekonomikos šaka – visų pirma dėl to, kad šiame sektoriuje dirba daug žmonių. Be to, lietuviai turguose ir parduotuvėse visada dairosi pirmiau lietuviškos prekės, ir tik neradę nenoriai perka lenkišką mėsą ar daržoves.
Rugpjūčio karvutė
Rugpjūčio karvutė / Rasos Markaitytės nuotr.

Įdarbina daug žmonių

Žemės ūkis yra svarbi ekonomikos šaka visoje Europoje. Čia dirba iki dešimties procentų darbuotojų. Daugiausia žemės ūkyje savo gyventojų yra įdarbinusios Lenkija, Rumunija, Bulgarija ir Graikija – šiose valstybėse žemės ūkio sektoriuje dirba daugiau nei 10 proc. darbuotojų.

Darbo vietos žemės ūkyje
Darbo vietos žemės ūkyje

Lietuva ir Latvija taip pat patenka tarp pirmaujančių pagal darbuotojų žemės ūkyje valstybių skaičių – Europos statistikos biuras skaičiuoja, kad nuo 6 iki 10 proc. lietuvių ir latvių dirba žemės ūkyje.

Mažai darbuotojų žemės ūkio sektorius samdo tik Belgijoje ir Didžiojoje Britanijoje – iki 1,5 proc. darbuotojų. 

Be to, žemės ūkio sektoriuje žmonės visada gali patys sau susikurti darbo vietą. Pavyzdžiui, gausu istorijų, kaip krizės nuskurdinti graikai grįžta į provinciją, kad galėtų ūkininkauti ir taip išgyventi.

Pajamos auga

Tiesa, žemės ūkis Europoje nesudaro didelės dalies BVP. Svarbiausias jis Rumunijai ir Bulgarijai – žemės ūkis sukuria per 3 proc. BVP. Lietuvoje, Lenkijoje ar Ispanijoje ši dalis svyruoja ties 2-3 proc. Įtakos ekonomikai žemės ūkis beveik nedaro Švedijoje – ten žemės ūkis sukuria mažiau nei 1,5 proc. BVP.

Žemės ūkis ir BVP
Žemės ūkis ir BVP

Europos ekonomika vis dar neauga. Pernai, skaičiuojama, Europos BVP susitraukė 0,3 proc. Artimiausiu metu niekas didelio augimo taip pat nežada. BVP smunka ne tik periferinėse šalyse, bet ir tokiose stipriose ekonomikose, kaip, pavyzdžiui, Prancūzija. Baltijos šalys, kurių BVP augimas šiemet taip pat tesieks vos kelis procentus, pagal ūkio augimą lyderiauja vis dar euro zonos krizės kamuojamoje Europoje.

Tuo metu žemės ūkis, panašu, stipriai šių tendencijų neatliepia. Skaičiuojama, kad pernai žemės ūkio produkcijos importas augo maždaug 3 proc., eksportas – 12 proc. Pagrindinė Europos prekybos partnerė, parduodant ir perkant žemės ūkio produkciją, išlieka JAV. Produkcijos eksportas į JAV sudaro maždaug 14 proc. visos produkcijos.

Europos Sąjungos žemės ūkio produkcijos per metus eksportuojama daugiau nei už 100 mlrd. eurų. 2012 metais, palyginti su 2011 metais, eksportas augo 12 proc. Eksportą augino produktai, priskiriami cukrui, gėrimams, grūdų produkcijai. Eksportuojama daugiausia jau apdirbta produkcija. 

Daugiausia grūdų produkcijos išvežama į Saudo Arabiją ir Egiptą, pieno produktų – į Rusiją Tuo metu importuojama daugiausia gyvi gyvuliai, sėklos, augaliniai arba gyvuliniai riebalai.

Nuo 2005 smarkiai augo žemės ūkio pajamos, tenkančios vienai darbo vietai – 28,5 proc. Tą lėmė keliais procentais augusios pajamos ir net penktadaliu sumažėjęs darvo vietų skaičius. Šis augimas Europoje buvo labai nevienodas. Skaičiuojama, kad didžiausias jis buvo Belgijoje, Latcijoje ir Lietuvoje, tuo metu vienam darbuotojui tenkančios pajamos smarkiai krito Rumunijoje, Lenkijoje ir Slovėnijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs