Lietuvai tapus nepriklausoma pasikeitė tautinė visuomenės grupių dinamika. Tie, kurie anksčiau galėjo jaustis dauguma, tapo mažuma. Taip nutiko rusų bendruomenei, kuriai kartu su politiniais pokyčiais teko spręsti ir savo identiteto klausimą ir atsakyti, kas esame: rusai Lietuvoje ar Lietuvos rusai? Permainų laikotarpiu lietuvių dauguma į rusus žiūrėjo įtariai, jų vaidmuo atsikuriant valstybei dažnai suprastas stereotipiškai, tapatinant su ištikimais Maskvai „jedinstvininkais“. Tačiau buvo ir kitokia rusų visuomenės dalis, reiškusi solidarumą ir palaikymą nepriklausomybės idėjai.
Apie tai kalba Lietuvos socialinių tyrimų centro etninių tyrimų instituto vadovas dr. Andrius Marcinkevičius. Video bandoma trumpai pažvelgti į rusų tautinės grupės padėtį Lietuvoje pereinamuoju laikotarpiu, kalbama apie konstruktyviąją rusų bendruomenės dalį, Rusų kultūros centrą, jo tikslus ir rusakalbę spaudą.
Šis pokalbis yra projekto „Pereinamojo laikotarpio dialogas“, kurį įgyvendina Atviros Lietuvos fondas kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis iš Vokietijos, Bulgarijos, Lenkijos, Kroatijos, Ukrainos ir Rusijos, dalis. Dirbdami drauge partneriai nagrinėja, ko ir kaip yra mokoma apie pereinamąjį laikotarpį (ang., transition period) jų šalių bendrojo ugdymo mokyklose; pasitelkdami vieni kitų patirtį, rengia mokomąją medžiagą mokytojams, galinčią papildyti šį mokymą įvairesnėmis perspektyvomis.