Nusileidus geležinei uždangai, sovietiniame Vilniuje aštuntą valandą vakaro dažname bute užgesdavo šviesos ir prie tyliai braškančio radijo imtuvo susiburdavo šeimos, kaimynai, bendradarbiai. Išgirdę gerai pažįstamą šaukinį: ,,Amerikos balsas Lietuvai, kalbantis iš Vašingtono“, slaptieji Vakarų radijo klausytojai nekantriai laukdavo žinių iš už Atlanto. Nors sovietinė valdžia stengėsi apriboti bet kokį informacijos iš Vakarų patekimą, nepaklusdami jos valiai, kas vakarą vilniečiai vis ieškodavo geresnio radijo imtuvo garso. Kas tas slaptasis klausytojas? Kiek jam metų? Kokia jo profesija? Kokios jo pažiūros? Kodėl jis, pasyviai priešindamasis režimui, kasvakar patogiai įsitaisydavo prie radijo imtuvo?
Paskaitos eksponatas – tūbelė nuo skutimosi kremo, naudota slapta gabenant fotojuostą su Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos tekstais (XX a. 8 deš.), kurį pristatys Lietuvos nacionalinio muziejaus Istorijos skyriaus vyresn. muziejininkė Irena Mikuličienė.
Istorijos miestui ir pasauliui – tai naujo formato Vilniaus universiteto ir Lietuvos nacionalinio muziejaus paskaitų ciklas, kurio metu muziejininkai pristatys saugomą vertybę, o istorikai atskleis su eksponatu susijusio laikmečio kontekstą. Paskaitas stebėkite tiesiogiai portale 15min.lt ir Lietuvos nacionalinio muziejaus YouTube paskyroje.
Gruodžio 17 d. 18 val. numatoma perkeltos Ryšard Gaidis paskaitos „Bajoriškasis Vilnius XIX a. II pusėje – XX a. pradžioje: kasdienybės paradoksai“ transliacija.