„Ornitostogos“, Marius Karlonas, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Nemune, šalia Merkinės esančiose salose, laisvai ganytis paleistos avys. Jos čia atgabentos ne šiaip sau – jų misija – ėsti žemaūgius krūmus ir taip palaikyti salose žemaūgę augmeniją, kuri tinkama gyventi ir perėti ypatingai retiems paukščiams.
Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija ėmėsi atkurti dvi Nemune ties Merkine suneštas salas. Didžiojoje Pastraujo saloje buvo išpjauti invaziniai medžiai – uosialapiai klevai, o mažojoje saloje buvo pašalinti suvešėję krūmai. Sutvarkytas salas iškart pamėgo reti retų tilvikiniai ir sėjikiniai paukščiai: raudonkojai tulikai, perkūno oželiai, krantinių tilvikai, griežlės bei pempės. Šį pavasarį ten pastebėta ir nuo 2019 metų į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktų kurapkų pora.
Nepaisant tvarkymo darbų, išpjauti invazinių uosialapių klevų kelmai lengvai nepasiduoda ir kiekvienais metais išleidžia vis naujas atžalas. Taigi į pagalbą kovojant prieš jas, buvo pasitelkta škudžių veislės avelių banda. Ši, kone vienintelė istorinė lietuviška avių veislė, yra puikiai prisitaikiusi prie Lietuvos lauko sąlygų ir pirmenybę teikia ne dobiliukams, o krūmams ir medžių atžaloms. Avys ganysis laisvėje, su vietinio ūkininko priežiūra.
Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija kviečia pasibaigus karantinui atvykti į Merkinę ir, užlipus į bokštą, pasigrožėti „robinzonių“ avelių gyvenimu Pastraujo saloje.