„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Cigaretėms „ne“!

Tikriausiai kiekvienas sutiksite su nuomone, kad viena nemaloniausių priklausomybių yra rūkymas, kurio atsisakyti daugeliui nepaprastai sunku.
Foto naujienai: Cigaretėms „ne“!
Nuotrauka iš redakcijos archyvo / zmones24.lt
Tikriausiai kiekvienas sutiksite su nuomone, kad viena nemaloniausių priklausomybių yra rūkymas, kurio atsisakyti daugeliui nepaprastai sunku. Pasmalsaukime, kas paskatino žinomus žmones mesti rūkyti ir kokių priemonių jie ėmėsi.

Daiva Tamošiūnaitė-Budrė: „Iš naujo atradau kvapus“

Televizijos laidų vedėją Daivą Tamošiūnaitę-Budrę atsisakyti žalingo įpročio paskatino vyro Dainiaus parodyta iniciatyva. „Kai vyras metė rūkyti, aš taip pat užsibrėžiau tikslą nebūti priklausoma nuo cigarečių, – pasakoja moteris. – Paskutinę cigaretę surūkiau per Naujųjų metų sutiktuves ir daugiau prie šio žalingo įpročio grįžti neketinu.“
Tiesa, Daiva prisipažino, kad kelyje į pergalę su nikotinu būta ir trumpų nesėkmių, bet džiaugiasi, kad metė rūkyti be jokių specialių priemonių: pleistrų, kramtomųjų gumų ar knygų. „Rezultatą pavyko pasiekti vien valios pastangomis“, – šypsosi ji.
Laidų vedėja džiaugiasi iš naujo atrandanti kvapus. „Praėjus vos kelioms dienoms po paskutinės surūkytos cigaretės, pradėjau užuosti daug įvairių kvapų, – teigia Daiva Tamošiūnaitė-Budrė. – Deja, su maloniais kvapais pajutau ir tai, kas labiausiai nervina nerūkančiuosius – rūkusio žmogaus kvapą, kai jis prieina ir pradeda kalbėti…“
Moteris sako visiškai nepasiilgstanti cigarečių, jai trūksta tik „rūkymo draugų“. „Kiekvienas, traukiantis dūmą, sutiks su manimi, kad rūkalius sieja šiltas bendravimas ir atviri pokalbiai rūkomajame, – įsitikinusi Daiva. – Vis dėlto pažado, duoto sau pačiai, laužyti nežadu, sykį mečiau ir prie šio žalingo įpročio tikrai nebegrįšiu.“

Simonas Donskovas: „Mečiau rūkyti dėl sveikatos ir balso“

Dainininkas Simonas Donskovas prisipažįsta, kad anksčiau buvo užkietėjęs rūkalius: „Net gydytojai sako, kad su saiku vartojamas alkoholis ir nikotinas kenkia labai nežymiai, – pasakoja. – Bet mano bėda ta, kad nemoku kaip kiti išgerti 50 gramų ir eiti miegoti. Man reikia viso butelio. Tas pats ir dėl rūkymo… Sutrikus sveikatai, gydytojas griežtai paliepė, kad blogiausiu atveju galiu sutraukti septynias cigaretes per dieną. Bet, kaip minėjau, po mažai nemoku – buvo metas, kai surūkydavau net dvidešimt septynias…“
Gydytojo paragintas bei susirūpinęs sveikata ir tolesne karjera (rūkymas ypač kenkia balso stygoms), Simonas Donskovas pasiryžo mesti. „Ko tik neišbandžiau, – atsidūsta galingo balso atlikėjas. – Kramčiau visokias gumas, čiulpiau ledinukus, klijavausi pleistrus. Pamenu, vos galo negavau, nes iškart po dvi gumos plokšteles sukramtydavau, o ten, pasirodo, labai daug nikotino. Vis dėlto dabar galiu lengviau atsikvėpti ir pasidžiaugti, kad sunkios dienos jau praeityje ir kad man pavyko atsikratyti šio žalingo įpročio.“
Dainininkas prisipažino, kad jam nelabai lengva būti aplinkoje, kur rūkoma. „Kai kas nors šalia rūko pypkę, taip smagu įtraukti gero dūmo aromatą, – užsisvajoja. – Jei turėčiau tiek valios, kad galėčiau per dieną surūkyti kelias cigaretes, tą pačią akimirką vėl užtraukčiau dūmą…“

Marius Jampolskis: „Jaučiausi kaip penkiasdešimtmetis“

Aktorius Marius Jampolskis rūkė net dešimt metų, kol galiausiai ryžosi pakeisti savo gyvenimo būdą. „Buvau priklausomas nuo cigarečių beveik dešimt metų, – atvirauja. – Pastaruoju metu suplėšdavau net po du pakelius per dieną. Galiausiai pradėjau jaustis ne kaip trisdešimtmetis, o kaip per keturiasdešimt perkopęs vyriškis: pritrūkdavau kvapo lipdamas laiptais, su draugais žaisdamas krepšinį pirmasis pavargdavau. Visi šie dalykai ir suvokimas, kad esu visiškai priklausomas, paskatino mane mesti rūkyti.“
Norėdamas įveikti priklausomybę nuo nikotino, Marius Jampolskis pirmiausiai išbandė rūkalių kramtomąją gumą ir specialų pleistrą. Deja, nesėkmingai. „Tada suvokiau, kad viskas prasideda smegenyse, – pasakoja aktorius. – Turi suvokti, kodėl nori mesti rūkyti ir kokios naudos tai tau duos. Be to, nikotino teikiamą malonumą būtina kompensuoti kuo nors kitu. Lengviausiai rasti tą atsvarą turint mylimą moterį, laimingą šeimą ir mėgstamą darbą. Tai padeda nepalūžti ir siekti savo tikslo.“
Dabar Marius džiaugiasi iš naujo atrastais kvapais ir skoniu, kurių negalėdavo pajusti nuolat rūkydamas. „Po mėnesio man atsivėrė naujas kvapų pasaulis: pradėjau užuosti, kaip kvepia miestas po lietaus, ėmė kvepėti net sniegas. Tiesa, dėl paaštrėjusios uoslės teko išmesti keletą dūmų kvapo prisigėrusių megztinių, – šypsosi aktorius. – Bet tai niekis, palyginti su laisve ir palengvėjimu, kurį jaučiu atsikratęs šio žalingo įpročio.“

Laura Imbrasienė: „Svarbiausia – motyvacija“

Televizijos laidų vedėja Laura Imbrasienė metė rūkyti dėl moteriškų priežasčių: „Tiesiog supratau, kad žaloju ne tik savo sveikatą, bet ir grožį, – pasakoja moteris. – Norėjau vėl džiaugtis spindinčia oda ir švelniu balsu. Atsikračius rūkymo, neįtikėtinai pagerėjo sveikata ir bendra savijauta, jaučiuosi atsigavusi ir atjaunėjusi.“
Laura Imbrasienė prisipažįsta, kad puikiai savijautai prireikė nemažai valios pastangų. „Teko atsisakyti ne tik cigarečių, bet ir vyno bei kavos, – atvirauja laidų vedėja. – Anksčiau vos tik pasistatydavau priešais puodelį kavos ar taurę vyno, ranka pati siekdavo cigaretės. Todėl dabar jaučiuosi taip, tarsi būčiau atlikusi žygdarbį, nes įveikiau pati save.“
Norintiesiems mesti rūkyti Laura pataria susikurti svarius motyvus: „Reikia negalvoti: štai metu rūkyti, kaip man bus sunku, nepakeliama ir pan. Stenkitės galvoti apie tikrąjį tikslą, pavyzdžiui: būsiu gražesnis, sveikesnis, būsiu laisvas ir t. t. Tiems, kurie nelabai pasitiki savo jėgoms, rekomenduoju perskaityti Aleno Karo knygą „Lengvas būdas mesti rūkyti“ ir paskaičiuoti, kiek pinigų per mėnesį paverčiama cigarečių dūmais.“

Atlikėja Sniegė: „Nusprendžiau gyventi sveikai“


Grupės „Šokoledas“ vokalistė Sniegė metė rūkyti be jokių specialių priemonių, jai neprireikė nė knygos „Lengvas būdas mesti rūkyti“. „Kai valios pastangomis mečiau rūkyti, visi aplinkui tik ir klausinėjo, ar atsisakyti cigarečių man padėjo garsioji knyga, – pasakoja mergina. – Tiesą sakant, iš pradžių net nesupratau, apie kokią knygą jie kalba. Tik vėliau sužinojau, kad panašią knygą anglų kalba turiu namuose. Paskaičiau ją, kai šaukštai jau buvo po pietų...“
Sniegė mano, kad yra dvi rūkalių grupės: tie, kurie sunkiai ir daug kartų meta rūkyti (pastarieji ir skaito specialias knygas), kiti suvokia rūkymo žalą, jo keliamus pavojus, lengvai atsisako cigarečių ir rašo knygas apie savo laimėjimą. „Džiaugiuosi, kad priklausau antrajai grupei, – šypsosi dainininkė. – Tiesa, knygos rašyti nežadu, bet mečiau tikrai lengvai.“
Kas paskatino atsikratyti šio žalingo įpročio? „Užsibrėžiau tikslą numesti šiek tiek svorio, pradėjau sveikai maitintis. Kažkaip tas rūkymas su sportu ir sveika gyvensena visiškai nesiderino, – pasakoja Sniegė. – Todėl įsiklausiau į savąjį „aš“, kuriam jau buvo pabodusios cigaretės, ir mečiau. Patikėkite, sunku tik dvi savaites, vėliau kasdien vis lengviau ir lengviau, – tvirtina dainininkė. – Tik pagalvokite, ką reiškia tos dvi sunkios savaites, palyginti su galimybe visą gyvenimą nugyventi sveikai…“
Sniegė viliasi, kad jai pavyks atsikratyti ir kito žalingo įpročio – alkoholio. „Kaskart išgėrusi taurę vyno, užsimanau rūkyti, – prisipažįsta. – Todėl ilgainiui žadu atsisakyti ir alkoholio.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs