„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Michailas Chodorkovskis: „Jeigu būčiau išvažiavęs, vėliau nebūčiau sau leidęs ramiai gyventi“

Likus savaitei iki prezidento rinkimų Ukrainoje, Rusijos agresijos prieš šią šalį fone LRT televizija parengė išskirtinį pokalbį su vienu garsiausių Putino režimo kritikų, po dešimties kalinimo metų neseniai paleistu į laisvę. Vilniuje apsilankiusį Michailą Chodorkovskį kalbina trumpam į žurnalistiką sugrįžęs Audrius Siaurusevičius. Specialią laidą kviečiame žiūrėti šį sekmadienį 21.20 val.
Michailas Chodorkovskis
Michailas Chodorkovskis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Jeigu būčiau išvažiavęs, vėliau nebūčiau sau leidęs ramiai gyventi. Nes tokiu atveju aš atrodyčiau kaip žmogus, kuris pabėgo ir išsigando įstoti į tiesioginę priešpriešą su tuo požiūriu, kuris man atrodė neteisingas“, – paklaustas apie sprendimą likti Rusijoje, kai tapo akivaizdu, jog su juo bus susidorota, pasakoja M.Chodorkovskis.

Išdrįsęs kritikuoti grėsmę pradėjusį kelti Putino autoritarizmą, turtingiausias Rusijos žmogus, atvedęs verslą ir į Lietuvą, 2003-aisiais buvo įmestas už grotų ir ten praleido produktyviausius dešimt savo gyvenimo metų. Praėjusių metų pabaigoje 50-ies sulaukęs garsiausias pasaulyje kalinys daugeliui netikėtai buvo paleistas į laisvę.

„Putinas paskaičiavo, kad visas problemas jau išsprendė, kad jam dabar jau niekas nebaisus, kad dabar jis gali sau leisti nesisaugoti politinių oponentų, be to, olimpiada, ir dar kažkokie nežinomi man susitarimai su vokiečių elitu, dėl kurių buvo priimtas sprendimas mane paleisti tuose galimybių rėmuose, kurie buvo labai siauri – vos keli mėnesiai. Manau, kad po įvykių Ukrainoje pradžios tai, greičiausiai, jau būtų buvę neįmanoma“, – Vilniuje svarstė šiuo metu Šveicarijoje gyvenantis M.Chodorkovskis.

LRT nuotr./Michailas Chodorkovskis ir Audrius Siaurusevičius
LRT nuotr./Michailas Chodorkovskis ir Audrius Siaurusevičius

„Pirmą kartą susitikome 2001-aisiais, „Jukos“ naftos koncernui atėjus į Lietuvą. Tada Chodorkovskis buvo gana optimistiškai nusiteikęs Rusijos ir Putino atžvilgiu. Kaip suprantu, per dešimt metų jis turėjo laiko suprasti, kad taip galvodamas, klydo, – pasakoja Audrius Siaurusevičius. – Tačiau po daugiau nei  dešimties metų sutikau nepalūžusį žmogų, nors tai, ką jam teko išgyventi, sveiku protu sunku suvokti.“

Visą M.Chodorkovskio kalinimo laikotarpį LRT aktyviai domėjosi jo likimu, rodė garsių dokumentininkų sukurtą filmą apie jį. 2011-ųjų vasarą LRT iš Strasbūro Europai transliavo specialų labdaros koncertą „Musica Liberat“ („Muzika laisvei“), skirtą politiniams kaliniams, tarp jų ir M.Chodorkovskiui. 

Labdaros koncertą Strasbūro muzikos ir kongresų rūmuose stebėjo keli tūkstančiai demokratijos rėmėjų iš viso pasaulio, skyrusių lėšų M.Chodorkovskio 1994-aisiais Pamaskvėje įkurtam vaikų internatui. Koncertą rėmė žmogaus teisių organizacijos, o jį filmuoti ir tiesiogiai transliuoti Europai pasirinkta LRT televizija – to pageidavo renginyje dalyvavę pasaulinio garso muzikantai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“