Susituokti Kopenhagoje, kai čia vyksta „Eurovizijos“ konkursas, danai homoseksualus iš viso pasaulio pakvietė dar prieš pora mėnesių. Galimybė sudomino ne tik konkurso gerbėjus, kuriems tokios vestuvės tapo smagia atrakcija, bet ir tuos homoseksualus, kurių meilė savose šalyse nėra pripažįstama.
Iš viso trečiadienio rytą Operos teatre susituokė 14 porų – dvi gėjų ir viena lesbiečių pora iš Rusijos, lesbietės iš Izraelio, kelios homoseksualių danų poros ir amerikiečiai. Taip pat ceremonijoje dalyvavo ir dvi heteroseksualios poros.
Nors vestuvių ceremonija vyko itin prabangioje Operos teatro aplinkoje – atmosferą kūrė didingas interjeras ir pro milžiniškus panoraminius langus matomi Kopenhagos kanalų ir senamiesčio vaizdai, – didelių iškilmių čia nebuvo – porų vestuvių svečiais tapo vien žurnalistai, tik vieno kito artimasis atvyko pasveikinti jaunavedžių.
Siekė išsaugoti privatumą
Operos teatre homoseksualų poras pasitiko dešimtys žurnalistų iš skirtingų pasaulio šalių. Visi jie buvo įspėti iš anksto – dalis jaunavedžių griežtai atsisakė būti įamžinti ar išvis bendrauti su žiniasklaidos atstovais.
„Tai, ką netrukus pamatysite, kai kuriose šalyse yra netoleruotina. Daliai porų ši ceremonija yra ypatingas išbandymas, nes grįžę į tėvynę jie nesulauks palaikymo. Žiniasklaidos atstovai prašomi gerbti porų privatumą“, – prieš ceremonijos pradžią į žurnalistus kreipėsi Kopenhagos Civilinės metrikacijos skyriaus atstovas. Tik dalis homoseksualių porų sutiko būti filmuojami ir fotografuojami, dalino interviu.
„Nenorėtume, kad informacija apie mūsų santuoką būtų paviešinta Izraelyje. Savo šalyje abi dirbame valstybinėje institucijoje, todėl galime sulaukti nemalonumų“, – Žmonės.lt sakė nuotaka iš Izraelio. Ji paaiškino, kad šalyje homoseksualių asmenų santuoka netoleruotina dėl religinių įsitikinimų, todėl drauge su mylimąja ir atvyko į Kopenhagą.
Bendrauti su žiniasklaidos atstovais atsisakė ir abi gėjų iš Rusijos poros – nenorėdami sulaukti piktų komentarų jie tikino savo šalyje slepiantys informaciją apie asmeninį gyvenimą, todėl ir čia, Kopenhagoje, griežtai nenorėjo viešintis. Tik rusių lesbiečių pora sutiko, kad būtų nufilmuotas jų vestuvinis šokis.
Kur kas laisviau ceremonijos metu jautėsi danai: Kopenhaga jau keliasdešimt metų laikoma itin liberaliu miestu, todėl už rankų susikibę vyrai čia nesulaukia jokio išskirtinio dėmesio. Danai noriai pozavo fotografams, su žurnalistais dalinosi savo džiaugsmu.
Be svečių ir fejerverkų
Tuoktis homoseksualų poros žengė atskirai. Pakilę į antrąjį Operos teatro aukštą jie žengė raudonu kilimu, amžinai mylėti vienas kitą, gyventi santarvėje ir darnoje prisiekė žvelgdami ir lietaus plaunamos Kopenhagos panoramą. Ceremonijoje dalyvavo vos vienas kitas svečias – santuokų liudytojai.
Ypatingas kalbas kiekvienai porai sakė Civilinės metrikacijos biuro darbuotojos. Prieš paklausdamos įsimylėjėlių, ar šie sutinką visą likusį gyvenimą pragyventi drauge, mylėti ir gerbti vienas kitą, jos ragino poras nebijoti atsiverti visuomenei, neslėpti savo jausmų, suvokti, kad netrukus savo gyvenimą jie pradės kaip šeima.
Lemtinguosius „taip“ tarusius homoseksualus Operos teatre sveikino Maltos atstovai „Eurovizijos“ konkurse – gyvai atliko romantiškas dainas apie meilę. Vis dėl to vos kelios poros ryžosi žurnalistų akivaizdoje sušokti pirmąjį povestuvinį šokį – didžioji dalis jaunavedžių be didesnių emocijų ir ažiotažo netruko išeiti iš teatro ir skubėjo atšvęsti progą atskirai.