LRT televizijos laida „Dinastijos“ – tai dokumentinių apybraižų ciklas apie dešimt Lietuvos šeimų, palikusių ryškų pėdsaką šalies istorijoje: teatre, dailėje, muzikoje, medicinoje, fizikoje, teisėje, sporte ir kt. Metus laiko kurtas dokumentinių laidų ciklas pasakojo apie žmones, kūrusius Lietuvos istoriją ir jų atžalas, kuriančias dabarties Lietuvą.
„Mano senelis man yra kažkas šiai dienai nepasiekiamo. [...] Jis buvo fenomenalus piešėjas – vienas talentingiausių Lietuvos piešėjų,“ – laidoje apie niekada nesutiktą, anksti anapilin iškeliavusį dailininką Aleksandrą Vitulskį pasakojo jo anūkas tenoras Merūnas Vitulskis: „Tarybiniais laikais [...] jis buvo be galo didelis patriotas ir netgi jeigu lietuviška tematika paišydavo, labai greit konkurentai arba „draugai“ apie tai papasakodavo tam, kam reikia“.
„Ne vienerius metus sukantis televizijos ir pramogų verslo virtuvėje, nuolat kirbėjo klausimas, kaip atsiranda tokios asmenybės kaip, tarkim, mecosopranas Ieva Prudnikovaitė, dešimtimis talentų apdovanota aktorė, dėstytoja Aldona Vilutytė arba neseniai viena perspektyviausių mokslininkių pasaulyje pripažinta Ieva Plikusienė“, – apie naujos laidos atsiradimo ištakas pasakoja viena iš dokumentinio ciklo autorių Julija Ciurupa.
„Pradėję labiau domėtis, pastebėjome tendenciją, kad talentingus žmones augina talentingi tėvai, kurių pėdomis žengia ir vaikai, o ankstyvasis profesijos genas dažnai užkoduotas net prosenelių kraujyje,“ – sakė laidos „Dinastijos“ prodiuseris ir režisierius Robertas Razma.
„Faktas, kad kraujyje, kažkur genuose yra užkoduoti dalykai, bet pagrindas, ko gero, yra terpė, kurioje tu augi. Tai, ką tu matai, kas tave supa, apie ką yra kalbama aplink, į ką atkreipiamas dėmesys, manau, kad tai vis dėlto formuoja, ne tik, ką tu atsineši genofonde“, – laidoje kalbės operos solisto Vladimiro Prudnikovo ir pianistės Nijolės Ralytės šeimoje užaugusi garsi operos solistė Ieva Prudnikovaitė.
Pirmoje dokumentinėje apybraižoje „Dinastijos“ bus pasakojama garsių Lietuvos aktorių ir pedagogų Storpirščių šeimos istorija ir prisimintas pirmasis teatralas šeimoje – legendinis aktorius Arūnas Storpirštis.
„Aš iš tos stovyklos, kur gedi visą gyvenimą turbūt“, – prisipažino jo sūnus, prieš šešerius metus tėvą palaidojęs aktorius Simonas Storpirštis: „Pirmi metai, aišku, buvo labai sunkūs, sunkiausi turbūt, kiek mano gyvenime buvo. Dažnai pagalvoju, kad jeigu nebūčiau turėjęs Emilio (sūnaus – red. past.), nežinau, ar aš čia būčiau, tiesą sakant“.
Kiekviena laida – tai valandos trukmės pasakojimas apie vieną šeimą, per kurios istoriją atsiskleidžia ir Lietuvos istorija: karų, tremčių, okupacijos ir iškovotos laisvės. Kiekviena laida papildoma istorinėmis nuotraukomis, vaizdo įrašais ir autentiškais artefaktais iš šeimų asmeninių ir kitokių archyvų, taip pat įvairiuose šalies muziejuose saugoma medžiaga.
„Ne visi turime šeimas, iš kurių galime semtis išminties ar teigiamo pavyzdžio. Norėjome sukurti televizijos laidą, kurioje savo mintimis apie kartais sudėtingą gyvenimą, apie pasirinkimus ir klaidas, apie šeimą ir apie tai, kaip užauginti asmenybę, dalintųsi mūsų šalies elitas“, – pasakojo laidos „Dinastijos“ kūrėjai: „Norėjome sukurti laidų ciklą, kuris taptų Lietuvos istorijos metraščiu, įamžintų gyvus šiandienos liudininkus ir primintų užmarštin nuėjusias svarbias asmenybes“.
Dokumentinių laidų ciklas „Dinastijos“ – antradienį, kovo 26 d., 21.30 val., per LRT televiziją.