Ugnies padedama jungiasi praeitis ir ateitis
Muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalio „Mėnuo Juodaragis“ programoje Amatų kiemas jau daugelį metų yra tapęs atskiru ir unikaliu festivalio reiškiniu, kuriame mūsų ir kitų šalių amatininkai kūrybingai ir nagingai suriša gilią kultūrinę praeitį bei dinamiškas naujoves. Šių metų festivalio jungiamoji tema – Ugnis, todėl ir amatų kiemo kūrybinė gija vysis apie šį – iškiliausią ir sakraliausią ne tik baltų kultūros, bet ko gero visos žmonijos simbolį.
„Turbūt ugnis yra tikrasis mūsų baltiškasis kodas, įaugęs giliai į kraują. Gal todėl kaskart jos pasiilgstame ir ugnies plazdėjime surandame savo vidinę ramybę, prasmę, o, galbūt, ugnyje, lyg veidrodyje, matome savo sielą, prisimename išėjusius. Ugnis tiek baltiškų, tiek ir kitų tautų gyvenime buvo reikalinga visur ir kasdien. Nuo maisto gamybos, ruošos, buities ir ūkio darbų iki dvasinių religinių tikėjimo reikalų, amžinosios ugnies baltiškose šventyklose“, – pasakoja festivalio amatų programos vadovas Tomas Sutkaitis.
Kiemelyje – uždegantys pojūčiai ir patyrimai
Ugnies netrūks ir amatų kiemelyje, kuriame šiais metais galėsime stebėti, patirti ir išbandyti amatus, kurie be šios žmogaus prijaukintos stichijos nebūtų įmanomi. Aplink žaizdrus burs tiesioginiai Perkūno vietininkai žemėje – kalviai bei naujųjų laikų amatininkai suvirintojai, kurie žiežirbų spiečiais nuneš ne tik į magišką praeitį, bet ir į šiuolaikinį užburiantį „steampunk“ pasaulį.
Juvelyrų dirbtuvėse galėsime pamatyti kaip karščio veikiamos gimsta senosios lankinės segės ar žalvariniai varpeliai bei pamatyti ugninės saulės ašarų – gintaro virsmus papuošalais. Molinių rykų keramikos dirbtuvėse lankytojai gamins molinius šviečiančius žibintus, lipdys su puodžiais ir stebės keramikos degimą žemėje. Ugninio gėrimo lašai bus išgaunami seniausiu žinomu hidrolatų ir stipriųjų gėrimų įrenginiu, o žaldokai, svečiams padedant, pagamins unikalų Anykščių krašto keptinį alų.
Talentingų medžio drožėjų rankose medis suplasnos aitvarais ar virs širdį uždegančiais muzikos instrumentais. Istorinę virtuvę pristatys bei dainoms prie šeimyninio ugniakuro kvies susiburti eksperimentinės archeologijos klubas „Pajauta“. Vakarais prie galingojo Amatų kiemo ąžuolo šiltas sakmes porins pasakoriai. Lietuvos ir užsienio meistrai kartu su festivalio svečiais lies žvakes, virs degutą, apdirbs odą laužo dūmuose, keps duoną žarijose, virs vėžius ant ugnies bei rengs daugybę kitų su festivalio tema susijusių užsiėmimų.
Pasak festivalio rengėjų, Juodaragio amatų kieme lankytojai ne tik pamato atkurtus istorinius dalykus, bet įsitraukia į kūrybą, gauna žinių ir progą praktiškai išmėginti tai, kas pritaikoma kasdieniame gyvenime. Šiemet apsilankys ir ypatingi svečiai – bičiuliai iš Lvivo gyvosios istorijos klubo „Čorna Galyč“, kurie savo gausia programa ir veiklomis, amatų kiemelį pripildys istorine Ukrainos kultūra.
„Juodaragio amatų kiemas, tai – kasmetinis ritualas, kurį reikia atlikti, idant pasaulis atsikurtų iš chaoso ir vėl sulipitų į naują pasaulį arba susistatytų atgal į savo vietas. Būtinai užsukite pasilabinti, pameistrauti, pakelti kaušelį ir palaikyti daina“, – kviečia ugninga amatų kiemo siela Tomas Sutkaitis.
Juodaragio amatų kiemo rengimą parėmė Lietuvos kultūros taryba.