Kodėl austrių skanavimas yra tam tikra šventė, geriausiai atsakytų gurmanai, tačiau ne tik išlavinto skonio virtuozai pripažins, kad šis, pats tikriausias jūrų gelmių perlas – rafinuotas malonumas, lietuvių pamėgtas ne mažiau, nei Viduržemio jūros regiono gyventojų. Būtent todėl puošniomis šventėmis išgarsėjusiame sostinės restorane „Imperial“ buvo surengtas jau 4-asis Lietuvoje austrių gliaudymo čempionatas.
Jame susirungė vieni geriausių šalies virtuvių meistrų – Tadas Gailiūnas, Justinas Kapovičius, Jevgenijus Michejonok, Juozas Mažeika, Rasa Savickaitė ir Rytis Jakseboga. Pirmąją vietą čempionate užėmė Tadas Gailiūnas.
Į renginį susirinko ir gausus būrys gurmaniškam maistui neabejingų svečių. Čia pasirodė Prancūzijos ambasadorius Philippe'as Jeantaud, Arūnas ir Rasa Starkai, Evalda Šiškauskienė, Arūnas Oželis, Mantas Petruškevičius, Rasa Arlauskienė, Audronė Bunikienė, Andrius Užkalnis ir Fausta Marija Leščiauskaitė, Arminas Lydeka, Aušra Haglund, Natalija Martinavičienė, Eduardas Fedotovas ir Rūta Mackevičiūtė, Milita Daikerytė bei daugelis kitų.
Vakaro svečiai Žmonės.lt papasakojo, kokių gurmaniškiausių patiekalų yra tekę ragauti.
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sakė, kad gurmaniškais patiekalais retkarčiais reiktų pasimėgauti visiems, tačiau tai nėra maistas, kurį valgytų kasdien.
„Siūlė kažkada norvegiškos avies akį paragauti. Deja, atsisakiau. Bet šiaip teko išbandyti daug – toks mūsų darbas. Pavyzdžiui, ką tik iš vandens ištrauktus jūros ežius, gyvatę. Ragauji, nes yra įdomu ir nori tai išbandyti. Nepasakyčiau, kad tai yra maistas, kurį būtų galima valgyti dieną iš dienos“, – pasakojo E.Šiškauskienė.
Atlikėjai Militai Daikerytei labiausiai įsiminė krokodilo mėsos kepsnys.
„Esu valgiusi krokodilo steiką. Buvo labai įdomi patirtis, nes krokodilo skonis priklauso nuo to, ką jis valgo. Buvo skirtingi krokodilo gabaliukai ir jų skonis buvo skirtingas, nes vienas buvo šeriamas žuvimi, kitas, pavyzdžiui, vištiena. Pati mėsa yra ganėtinai kieta“, – apie krokodilo skonines savybes kalbėjo Milita.
Milita prisipažino, kad maistui yra išranki, tačiau niekuomet nemėgo eksperimentuoti – mėgsta laiko patikrintus patiekalus.
„Mėgstu skaniai pavalgyti ir esu pakankamai išranki maistui. Pamėgtoje kavinėje ar restorane dažniausiai renkuosi tai, ką jau esu bandžiusi anksčiau. Esu atsargi su eksperimentavimais. Bet jeigu yra proga, stengiuosi išbandyti ir naujus, gurmaniškus patiekalus“, – pasakojo ji.
Floristas Mantas Petruškevičius teigė, kad gurmaniškų patiekalų yra kur kas mažiau nei lietuviai įsivaizduoja. Svarbiausia – suprasti maisto kultūrą.
„Galėčiau sakyti, kad nesu mėgėjas gurmaniškų patiekalų. Tačiau reikėtų aptarti, kas gi tie gurmaniški patiekalai. Lietuvoje daug kam atrodo, kad austrės yra gurmaniškos jūros gėrybės – pasaulyje jos priskiriamas prie paprastesnių patiekalų. Ispanijoje ar Prancūzijoje tai yra natūralu. Man atrodo, kad gyvenant tokiam laike būtų provincialu pasakyti, kad ir varlių kojelės yra gurmaniškas patiekalas.
Gurmaniška – eiti į restoranus, paisyti etiketo taisyklių ir matyti šefų sukurtus stebuklus, todėl gal ir galima būtų sakyti, kad esu gurmanas“, – Žmonės.lt pasakojo M.Petruškevičius.
Dizainerė Audronė Bunikienė juokėsi, kad be jūros gėrybių neįsivaizduotų savo gyvenimo, nes jos zodiako ženklas – Žuvys.
„Kažkokių gyvačių nesu valgiusi. Gurmanišką maistą mėgstu, bet super egzotiškų patiekalų visiškai nenoriu išbandyti. Viskas baigiasi ties jūros gėrybėmis. Jas labai mėgstu, bet kažko daugiau nebandyčiau ir šioje vietoje baigiasi mano gurmaniškumas. Dievinu aštuonkojus, austres. Kadangi pati esu žuvų ženklo atstovė, visuomet juokauju, kad varnas varnui akies nekerta, bet žuvis doroja žuvį“, – juokėsi ji.
Ketvirtojo austrių gliaudymo čempionato metu kviestinė publika skanavo ne pagal vieną receptą paruoštas austres: svečiai buvo pasitikti gomurį glostančiomis, meksikietišku ritmu paruoštomis „Geay“ austrėmis su meksikietišku padažu. Užkandžiui buvo pasiūlyta raudonoji simfonija – austrės, patiekiamos su „Bloody Mary“ šerbetu.
Virtuvės šefai karštam užkandžiui siūlė rudens rapsodiją: austres tempūroje su miško grybais ir salierų piurė. O pagrindinis patiekalas tikrai nepaliko abejingų. Svečiai skanavo užkeptas „Casino“ austres su vėžių uodegėlėmis. Desertui buvo patiekiama restorano klasika: „Foie-gras Crème Brûlée“.
Austrių gliaudymo čempionate, kaip ir pernai ar užpernai, virtuvės šefai iš geriausių Lietuvos restoranų demonstravo savo įgūdžius atidarinėjant ir patiekiant austres, o autoritetinga komisija vertins tris svarbiausius faktorius – greitį, vaizdą ir skonį. Tačiau buvo ir pokyčių: šįmet vakaro svečius džiugino jaunieji muzikos talentai, kuriuos globoja Mstislavo Rostropovičiaus paramos ir labdaros fondas – Pagalba Lietuvos vaikams. Kviestinė publika buvo raginama prisidėti prie talentingų ir kūrybingų šalies vaikų gerovės ir galimybės save parodyti pasauliui bei šitaip garsinti Lietuvos vardą.
Po austrių gliaudymo čempionato prasidėjo šventinė vakarienė, kurios metu buvo renkamos lėšos vaikams. Po jaunųjų muzikantų pasirodymo garsenybės buvo raginamos aukoti: atneštą stiklinį indą organizatoriai siekė užpildyti dosnia vakaro svečių parama.
Įdomūs faktai apie austres
- Austrių yra daugiau kaip 50 rūšių. Vienos auga jūrose, kitos – vandenynuose ir nuo to priklauso jų skonis. Jis gali būti saldesnis, aštresnis, gali dvelkti net riešutų užuomina.
- Austres labai rekomenduoja dietologai. Ir ne be reikalo, nes jose ne tik gausu vitaminų ir mineralų, bet tai – ir dietinis produktas. Austrėse nėra riebalų, o 100 g produkto turi tik apie 70 kalorijų. Todėl jomis mėgautis galima į valias!
- Skiriasi austrių dydžiai, skoniai, klasifikacija, kiekvienas ragautojas turi savo legendą, susijusią su austrėmis – kalbos šventinį vakarą netrūks. Nes visuomet yra ką papasakoti apie amžinąsias vertybes. Ar austres galima priskirti prie tokių?! Kodėl gi ne – juk jos gyvuoja jau 250 milijonų metų.
- Gardžiausių austrių metas tęsis nuo rugsėjo iki balandžio mėnesio.
- Praverti geldelę nėra paprasta – reikia įgudimo, meistriškumo ir specialių įrankių. Vien ką reiškia speciali, iš metalinių narelių nunerta, pirštinė.