Filmo kūrėjų lūkesčiai – ne iš piršto laužti, mat A.F.Bendoraitis ir jo istorija, nusidriekusi per tris žemynus, jau spėjo sudominti užsienio kino specialistus. A.F.Bendoraitis – kunigas, misionierius, filantropas ir talentingas gydytojas, Amazonijoje įkūręs dvi aukščiausio lygio ligonines. Susirgę indėnai iki jų žingsniuodavo šimtus kilometrų. Savo išradimu laivais-poliklinikomis Bendoraitis plaukiodavo pavojingais Amazonės vandenimis, gydydamas atokias indėnų gentis. Jis turėjo nuosavą lėktuvą, pirmasis džiunglėse laikė šunis, įkūrė pirmąjį radiją, o jo gimtadienis buvo didžiausia miestelio šventė. Jo darbai neturi precedento, o jo asmenybę gaubia intriguojančios mįslės.
Prisidėti prie filmo rengimo galite ir Jūs, spauskite čia.
Aleksandras Didysis (LT subtitrai) from VšĮ Filmuva on Vimeo.
„Apie „Aleksandrą Didyjį“ išgirdau kino dirbtuvėse Čekijoje. Tiesiog nugirdau girdau Paulių (filmo prodiuseris - red. pastaba) pasakojantį A.F. Bendoraičio istoriją. Užkalbinau, susipažinome, o po poros mėnesių jau oficialiai tapome koprodiuseriais“, – pasakoja brazilų prodiuseris Mauricio Monteiro. „A.F.Bendoraitis – išties kultinė asmenybė, jį supančiose istorijose susipynusi realybė ir mitai. Kas yra tiesa, o kas melas – parodys tik filmas“ – susižavėjimo lietuvių misionieriaus istorija neslepia M.Monteiro. Brazilas teigia, kad „Aleksandras Didysis“ turi daug potencialo tik Brazilijoje, bet ir visame pasaulyje: „Tai pasaulinio lygio istorija, tokių pasitaiko tik kartą gyvenime. Tikiu šiuo projektu ir nekantrauju bendradarbiauti su lietuviais – tai bus nuostabi patirtis ir puiki Brazilijos ir Lietuvos bendro kino istorijos pradžia“.
„Praėjusiais metais Lietuvos kino centras finansavo filmo parengiamuosius darbus, o šių metų gamybos konkurse Kino tarybos ekspertai projektą įvertino labai gerai. Džiugu, kad prie filmo kūrėjų prisidėjo ir partneriai iš Brazilijos. Nekantriai lauksime premjeros“, – sako Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas.
Filmo prodiuseris Lietuvoje Paulius Juočeris pažymi, kad brazilų partnerių prisijungimas reiškia, kad šis projektas išplaukia į tarptautinius vandenis, o didesnės pajėgos padės siekti bendro tikslo – iš užmaršties grąžinti spalvingą asmenybę ir įminti ją gaubiančias paslaptis. „Su kolegomis sutariame, kad A.F.Bendoraičio istorija yra verta didžiausių kino teatrų ekranų visame pasaulyje. Istorija – neeilinė, bet mums dar reikia užtikrinti, kad filmas atitiktų tarptautinius standartus ir būtų įdomus ne tik Lietuvos, bet ir pasaulinei auditorijai. Todėl nuo pat projekto vystymo etapo dirbame su tarptautiniais partneriais, Europos ir Lotynų Amerikos kino profesionalais bei tobulinamės pasaulinio lygio kino dirbtuvėse“.
Jis priduria, kad prisijungus partneriams išsisprendė nemažai techninių problemų: „Filmo istorija driekiasi per Vokietiją, Prancūziją, Braziliją, Boliviją; didžiausia projekto dalis bus filmuojama Brazilijos ir Bolivijos pasienyje, Amazonės džiunglių apsuptyje, o tai tikrai nėra pati saugiausia vieta pasaulyje, ypač kai keliauji su dešimtis tūkstančių kainuojančia kino technika. Todėl komandos dalis, sudaryta iš gerai vietovę pažįstančių žmonių yra būtina. Jie taip pat padės bendradarbiauti ir susikalbėti su vietiniais“.
P.Juočeris teigia, kad filmo projektui labai svarbus ir brazilų įnešamas finansinis indėlis. Pagal sutartį, filmas „Aleksandras Didysis” yra bendras Lietuvos ir Brazilijos projektas, o tai reiškia, kad filmas bus laikomas ir Lietuvos, ir Brazilijos nacionaliniu produktu. „Tai atveria naujas galimybes dalyvauti Brazilijos kino rėmimo schemose ir leidžia tikėtis pritraukti apie 40% viso filmo biudžeto finansavimo iš Brazilijos, o tai sudarys apie 75-95 tūkstančius eurų. Apie 50% projekto finansuoja Lietuvos kino centras ir privatūs rėmėjai. Likusius 10% greičiausiai padengs vokiečių mažieji ko-prodiuseriai“, – sako P. Juočeris.
Kadangi Lietuvos ir Brazilijos teisinės sistemos labai skiriasi, neegzistuoja joks politinis ar teisinis pagrindas tokio tipo sutartims sudaryti, be to egzistuoja ryškūs kultūriniai skirtumai ir kalbos barjeras, derybų etapas buvo ilgas ir sudėtingas. „Sukūrėme precedento neturintį atvejį, visas iškylančias problemas turėjome spręsti labai kūrybiškai. Bet pionieriais būti kartais apsimoka, tad tikimės, kad šįkart bus būtent taip ir galėsime pasauliui papasakoti neeilinę istoriją apie išskirtinę asmenybę“, – sako P.Juočeris.
Vytauto Puidoko režisuojama juosta „Aleksandras Didysis“ kino ekranuose pasirodys kitais metais. Šiuo metu režisierius išvykęs į ekspediciją Pietų Amerikoje, kur renka medžiagą filmui. Filmo komanda kviečia prisidėti prie šios ekspedicijos įgyvendinimo, spauskite čia.