Kada ir kaip prasidėjo tavo muzikinė karjera Lietuvoje?
Davidas Smashas (dešinėje) |
Būtų sunku tai pavadinti karjera. Kad ir koks garsus bebūtum, Lietuvoje vis tiek esi tik vestuvių muzikantas. O ir honoraro suma priklauso ne nuo pasirodymų ir muzikos kokybės, o nuo to, kaip dažnai rodaisi televizijoje. Grupę Lietuvoje turėjau kokius ketverius metus. Groti pradėjome vietinėse Kauno mokyklose, vėliau – „Kauno dienose“, muzikinių grupių konkursuose, įvairiuose festivaliuose bei televizijoje.
Buvo nelengva surasti profesionaliai grojančių bendraamžių muzikantų, kurie būtų suinteresuoti groti kokybišką muziką. Beieškodamas sutikau nemažai simuliantų, tinginių ar alaus mėgėjų, todėl nariai grupėje keitėsi dažnai. Yra gal tik keli žmonės, iš visos masės su manimi grojusių, apie kuriuos galiu atsiliepti geru žodžiu.
Savarankiškai muzikos pradėjau mokytis būdamas 14 metų, vėliau įstojau į 1-ąją muzikos mokyklą Kaune, į būgnų klasę. Per metus peršokau keletą klasių, vėliau klasikinės gitaros specialybės mokiausi Juozo Naujalio muzikos gimnazijoje, kol galiausiai baigiau Kauno muzikos konservatorijos Džiazo ir estrados skyrių.
Taip pat dalyvavau „Lietuvos talentuose“, „Talentų ringe“, „Eurovizijos“ atrankose, radijo laidose ir daugybėje konkursų bei festivalių.
Žmonės nuskriausti vyriausybės ir nelaimingi, bet tos pačios vyriausybės „dėka“ yra per silpni, kad kažką pakeistų.
Kokie keliai tave nuvedė į JAV?
Na, čia linksma istorija. (Šypsosi.) Baigęs 12 klasių, norėjau išvažiuoti iš Lietuvos. Svarsčiau apie Vokietiją, Didžiąją Britaniją ir dar kelias šalis, kol vieną vakarą radau žinutę „Facebook'e“. Pasirodo, kažkokie amerikonai pamatė mano vaizdo įrašą „Youtube“ ir jiems labai patiko. Jie pakvietė atvažiuoti pas juos į Floridą. Pamaniau, kad juokauja, bet pradėjome bendrauti ir sužinojau, kad jie yra rimti muzikantai, gyvena Floridoje, koncertuoja, organizuoja festivalius. Taigi, pardaviau visą savo aparatūrą, būgnus, gitaras, susikroviau lagaminą ir išskridau.
Kodėl nelikai Lietuvoje? Ar čia neįmanoma prasimušti?
Lietuva, palyginus su Vakarų valstybėmis, yra provincija. Kalbant apie naujoves, žmonės tamsūs ir prietaringi, televizija turi patologinį pomėgį viešai nagrinėti svetimas problemas, žmonės pavydi, kai kitam sekasi. Žmonės nuskriausti vyriausybės ir nelaimingi, bet tos pačios vyriausybės „dėka“ yra per silpni, kad kažką pakeistų. Retas kalba angliškai ir dauguma iš principo nekalba rusiškai.
Tiek daug žaizdų turinčiame socialiniame organizme menas užima beveik paskutinę vietą. Taip, mano grupės koncertuose žmonės šokdavo, šėldavo ir eidavo iš proto gerąja to žodžio prasme, nes jie nebuvo girdėję nieko panašaus anksčiau. Tačiau lietuviška televizija ir dauguma korumpuotų radijo stočių labiau vertina ne muzikos atlikimo kokybę, o blizgučių ir skandalų skaičių.
Kokie buvo pirmieji mėnesiai JAV? Nesijautei vienišas? Juk šeima ir draugai liko Lietuvoje.
Apsigyvenau pas amerikietį draugą Floridos valstijoje, Sarasotos mieste, kuris yra kelis kartus didesnis už Vilnių. Buvo labai keista atvažiuoti iš žiemos į amžiną vasarą, bet greitai adaptavausi. Žmonės čia šilti ir draugiški. Per pirmas savaites susiradau daugiau draugų, nei per visą gyvenimą Lietuvoje. Buvau greitai įtrauktas į muzikinę veiklą, kasdien važiuodavau vis į kitą vietą groti. Atvykau be instrumentų, bet vietiniai pasakė, kad viskas „OK“. Vienas davė gitarą, kitas – pianiną, trečias – užrašė groti į kelis bliuzo festivalius.
Davidas Smashas (kairėje) |
Ar sunku prasimušti JAV? Juk daug kas čia atvyksta ieškoti laimės, tad talentų pilna.
O jūs atvažiuokit ir pamėginkit. (Juokiasi.) Kas kitam sunku, man lengva, kai kitiems neįmanoma – aš sakau, kad reikia tik daugiau pastangų. Amerikonus stebina mano gebėjimas groti 6 skirtingais instrumentais, jie žavisi mano dainomis. Jiems patinka pati istorija, kad būdamas devyniolikos, vienas ryžausi tokiai tolimai kelionei į kitą šalį. Jei gročiau tik gitara ir tik tris akordus, tikrai niekas nebūtų pakvietęs atvykti į Ameriką.
Kuo užsiimi dabar ir kiek laiko jau čia esi?
Esu čia jau gal septynias savaites. Viskas primena gerą amerikietišką filmą, tik pagrindinį vaidmenį atlieka lietuvių kilmės aktorius Davidas Smashas. Grojau trijuose bliuzo festivaliuose, mano dainas groja per radiją, daviau interviu vietinei WSLR radijo stočiai ir vietos SRQ žurnalui, turiu savo grupę, kiekvieną pirmadienį groju prestižiniame muzikos klube „Ocean Blues“, dalyvavau Sarasotos filmų festivalyje kaip garbės svečias. Keista, bet net žmonės Sarasotoje pradeda mane gatvėje atpažinti, sako „matėme tave aną savaitę grojant!“ arba „girdėjome tavo dainas per radiją“.
Kokie tolimesni planai? Ar planuoji grįžti į Lietuvą?
Planų begalė ir visi jau pakeliui į įgyvendinimą. Vienas pagrindiniu – tapti Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu. (Juokiasi.)
Jūsų dėmesiui keletas Davido Smasho dainų iš pasirodymų Lietuvoje.