Paroda, veiksianti iki vasario 3-iosios, atidaryta Skandinavijos šalių menininkams atstovaujančioje „Grafo galerijoje“. Galerija Lietuvoje reprezentuoja minėtų šalių modernaus ir šiuolaikinio meno tendencijas, taip pat ieško jaunų modernaus meno Lietuvos kūrėjų.
Vienas tokių, plačiai visuomenei pristatęs savus kūrinius, projekto „2H.ART“ įkūrėjas, Benas Poderis. Meno kritikų vadinimas „pavojingu akademinei meno visuomenei“ tapytojas Benas, projektą pradėjo įgyvendindamas įdėją, – skirti dvi valandas per dieną menui. Per kelis metus, investicijų valdytojas, sulaužė nusistovėjusius standartus ir visuomenei pateikė meną nauju amplua. Šiuo žavėjosi susirinkę šiuolaikines tendencijas bei madas sekantys garsūs veidai.
Benas, atvykusius bičiulius bei žinomus veidus pasveikino klausimu: „Kas yra menas?“. Tai puikiai atspindi jo kūrybos idėją, kuri laužo nusistovėjusį visuomenėje požiūrį į meną. Kūrėjas, pristatydamas savo paveikslus, kvietė pažvelgti į šiuolaikinį pasaulį siurrealistiškai. Beno Poderio paveikslai – konceptualaus meno pavyzdys.
Kaip jis pats citavo: „Mano kūryboje atsispindi šiuolaikinis modernus pasaulis perkeltas į kitą, šiek tiek abstraktesnį, lygmenį. Jame nerasite šiuolaikinės buities, o ten gyvenantys personažai jau yra palikę realybę ir jos formą“.
Tinklaraštininkės Simonos Burbaitės suktas klausimas neišmušė iš vėžių. Meną kiekvienas supranta skirtingai, tačiau Simonai tai – mokėjimas gyventi.
„Vienas meną įžvelgia sriubos lėkštėje su papuošimais, kitas muzikoje, o man – menas yra gyventi. Gyventi taip, kad aš galėčiau džiaugtis kiekviena diena, atsipalaidavusi, su džiaugsmu, meile, turint artimus žmones šalia. Manau, kad tai tikrai yra menas, nes šiais laikais žmonės yra užsisukę darbuose, nuolatiniame strese, ir kartais net nesugeba sustoti ir pasimėgauti akimirka, buvimu čia ir dabar“, – 15min sako S.Burbaitė.
Priminusi, kad svarbu vertinti akimirkas ir tiesiog mylėti gyvenimą, tinklaraštininkė linki naujus metus pradėti kitaip. Kaip pati sako, tegu šie, 2018-ieji, būna kupini meilės, o tokį meną žmonės susikurti gali tik patys.
Anot moteriškų aksesuarų „SIGIS“ kūrėjo Sigito Praspaliausko, menas yra estetinė išraiška.
„Dirbti stilistu irgi meno rūšis. O mes, menininkai, darome pasaulį gražesniu, dažnai į viską žiūrime kitomis akimis, todėl kuriame kitokią estetiką“, – sako S.Praspaliauskas.
Sigitas pripažįsta besidomintis menu, jo istorija, mat, kaip pats sako, norint laužyti taisykles, reikia jas žinoti. Pasak S.Praspaliausko, jis taisykles laužo savo performansais, pasisakymais socialiniuose tinkluose, tačiau darbuose išlieka tradiciškas.
Pirmagimio besilaukianti LRT laidų vedėja Živilė Kropaitė, parodoje apsilankiusi su sužadėtiniu Liudu Basiuliu, pastebi, kad žmonės dažnai nuvalkioja meno sąvoką.
„Keistai, kai žodis „menas“ pritempinėjamas visur, kur yra chaosas, netvarka, bohemiškas, netvarkingas gyvenimas. Tai man yra labai sunkiai priimtina“, – sako laidų vedėja.
Ž.Kropaitė juokiasi save priskirianti prie „profaniškų“ meno žinovų. Lankydamasi svečiose šalyse pirmiausiai skuba į nacionalines meno galerijas, o labiausiai žavisi impresionistais.