Prieš keletą savaičių viešojoje erdvėje pasklido žinia, kad grandioziniam koncertui besiruošiantis dainininkas, dainų kurėjas ir vokalo pedagogas Sasha Song išgirdo gero nežadančią gydytojų prognozę.
Diagnozuota, kad ant atlikėjo stygų susiformavo mazgeliai, dėl kurių, pasak organizatorių perspėta, gali tekti laikinai nutraukti koncertinę veiklą.
Nors tikėtasi, kad nustatyto režimo laikymasis padės greitai sugrįžti į vėžes, o geriausius linkėjimus ir patarimus dalijo tiek kolegos, tiek gerbėjai, išsipildė blogiausias scenarijus. Po apžiūros gydytojas pranešė, kad dainininko balso stygų būklė negerėja, todėl jam griežtai uždrausta dainuoti.
Penktadienio diena Sashai Song pasibaigė blogomis žiniomis. Prieš kelias savaites atlikėjui diagnozuoti balso klosčių mazgeliai niekur nedingo ir nesumažėjo. Net kruopščiai gydžiusis liga niekur nesitraukė, balso stygų būklė negerėjo ir privertė iš esmės koreguoti koncertinius planus.
Nors iš pirmo žvilgsnio toks mažybinis ligos įvardijimas gali kelti mintį, kad tai ne itin rimta, verta žinoti, jog jos negydymas ir gydytojų nurodymų nesilaikymas gali baigtis net balso praradimu.
Esant minėtiesiems pakitimams, ant balso klosčių atsiranda pūslelių, o neleidus balsui pailsėti, pūslelės kietėja ir standėja. Nuo šios ligos neatsiejamas balso pervargimas ir funkcinis balso sutrikimas, neleidžiantis kokybiškai dainuoti. Dainininkui tokios ligos diagnozavimas nerimą kelia ne tik dėl ilgai planuoto bei rengto koncertinio turo perėklimas, bet ir kursto baimę dėl muzikinės karjeros ateities.
„Suvokiu, kad balsas nėra instrumentas, kurį galima pataisyti ji sugadinus. Negaliu priimti tokios rizikos. Nedainuojantiems sunku suprasti jausmą, ką reiškia negalėti dainuoti. Tai tas pats, kaip pianistas be rankų arba atletas be kojų“, – nerimastingomis mintimis dalijasi Sasha Song.
Mazgai, lemiantys užkimimą bei funkcinį balso sutrikimą atlikėjui susiformavo dėl balso įtampos. Visą vasarą dainininkas intensyviai koncertavo, repetavo ruošdamasis koncertiniam turui, dirbo įrašų studijoje, dėstė vokalo pamokas, kurios taip pat atima nemažai jėgų.
Negana to, Sasha Song kuria dainas sau bei kitiems atlikėjams, o tai taip pat reiškia didelį krūvį balso stygoms. Poilsio beveik nebūta. Pasak gydytojų, yra ligų ar būklių, kurios taip sutrikdo balsą, kad jis dingsta iš viso. Dėl vidinės įtampos balso klostės yra pernelyg įtemptos, o tai jas traumuoja, sudaro sąlygas įvairiems dariniams formuotis.
Nors Sasha Song stengėsi ieškoti įvairiausių gydymo būdų, alternatyvų, leisiančių įgyvendinti koncertinio turo užmačias, gydytojų primygtinis patarimas buvo griežtas. Pasak jų, esant tokioje padėtyje svarbiausia miegas, poilsis ir tylėjimas.
Dainininkui paskirta balso terapija ir liepta leisti balsui ilsėtis: laikytis režimo (kalbėti labai nedaug ir tyliai), o dar geriau, apskritai tylėti. Taip pat būtina vartoti reikiamus vaistus, taikyti inhaliacijas, kompresus, laikytis tausojančio mitybos režimo, kad maistas ar jo vartojimo būdas neskatintų gastroezofaginio refliukso, kuris gali tapti viena užkimimo priežasčių.
„Mazgeliai nedideli, bet gydimas gali užtrukti iki dviejų mėnesių, tad koncertinio turo šiais metais aš jau nepadarysiu, kadangi negaliu taip apkrauti balso stygų“, – sako dainininkas. Rugsėjo 18-ąją koncertas Kongresų rūmuose bus perkeltas į lapkritį/gruodį. Lygiai taip pat perkeliamas koncertinis turas po didžiuosius Lietuvos miestus, tačiau paaiškėjus naujoms koncertų datoms, pasak organizatorių, apie jas iš karto bus informuoti klausytojai.
Jei minėtieji gydymo metodai nepadės, dainininkui teks griebtis paskutinio šiaudo – operacijos. Balso klosčių nepiktybinius darinius galima gydyti operaciniu būdu, atliekant mikroskopinę gerklų operaciją. Paskutinysis kelias kelia didžiausią galvos skausmą, kadangi komplikacijos gali lemti negrįžtamas gebėjimo kalbėti/dainuoti praradimą dėl fizinio balso stygų pakenkimo ir balso stygų pervarginimo.
Paklaustas, ką norėtų pasakyti savo gerbėjams ir klausytojams, dainininkas nedaugžodžiavo: „Manau, kad mano gerbėjai mane palaikys ir į žinią apie koncertų perkėlimą sureaguos supratingai. Manau, jog kiekvienas visų pirma turi rūpintis sveikata“.