„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dizaineriai klausia: kodėl tautinių kostiumų vaikams eskizus kurs J.Statkevičius ir kam jų išvis reikia

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis su dizaineriu Juozu Statkevičiumi sutarė, kad šis sukurs tautinio kostiumo, kuris bus dovanojamas ikimokyklinukams, eskizus. Visuomenėje ši idėja vertinama prieštaringai, skirtingų nuomonių laikosi ir dizaineriai: abejoja, ar dovanoti tautinį kostiumą išvis reikia.
Aleksandras Pogrebnojus, Jolanta Rimkutė, Giedrius Paulauskas ir Sandra Straukaitė
Aleksandras Pogrebnojus, Jolanta Rimkutė, Giedrius Paulauskas ir Sandra Straukaitė / Žmonės.lt ir asmeninio archyvo nuotr.

Trečiadienį R.Karbauskis sutarė su mados kūrėju Juozu Statkevičiumi, kad šis parengs eskizus tautiniams drabužiams, kuriuos valstybės atkūrimo šimtmečio proga ketinama padovanoti visiems Lietuvos vaikams iki septynerių metų.

R.Karbauskis skaičiuoja, kad idėjos realizavimas atsieitų apie 3 milijonus eurų. Lėšoms surinkti planuojama įsteigti specialų fondą.

Parlamentaras teigė pasirinkęs J.Statkevičių, o su kitais drabužių dizaineriais nekalbėjęs, nes žinantis, kad J.Statkevičius įsigilinęs į temą. J.Statkevičius turėtų parengti tautinio kostiumo eskizus, parinkti medžiagas, rasti gamintojus.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozui Statkevičiui įteiktas garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozui Statkevičiui įteiktas garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“

R.Karbauskio ir J.Statkevičiaus bendradarbiavimas tučtuojau atsidūrė visuomenės dėmesio centre. Neabejingi temai liko ir dizaineriai.

Kritišką nuomonę socialiniame tinkle pirmiausia pateikė dizaineris Aleksandras Pogrebnojus, kurio kūryboje irgi nesvetima tautiškumo tema.

„Aš nežinau ar taip čia man vieninteliam atrodo, bet kažkaip aš netikiu mūsų rinkimų laimėtojo ir mega dizainerio gerumu... Man tai labiau panašu į tai, kad vienas savo prezidento rinkimams dirvą ruošia, o kitas savo stiliumi bando prie naujos valdžios prisigerinti. Nežinau, bet mano giliu įsitikinimu, tikras menininkas visada opozicijoj bet kokiai valdžiai, o ir manęs kokiu nors pavydu apkaltinti niekam tikrai nesigaus, man viskas tvarkoj... Neįvertintu nesijaučiu, emigruot niekada nežadėjau, ir kiekviena pasitaikiusia proga krokodilo ašarų upeliais nelieju ir nesiskundžiu... Ir dar, mielas Ramūnai, prieš kažką dovanodamas mano vaikui, reikėtų jo paties paklaust (aš visada taip darau), man atrodo, kad jis lenktyninę mašinytę išsirinks...“ – „Facebook“ tinkle rašė A.Pogrebnojus.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Aleksandras Pogrebnojus
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Aleksandras Pogrebnojus

15min kalbinti dizaineriai kelia klausimą, kam tų tautinių kostiumų vaikams iš viso reikia. Taip pat nesupranta, kodėl kūrėjas šiam projektui pasirinktas be jokios atrankos.

Dizainerė Jolanta Rimkutė kartu su kolege Ievas Ševiakovaite jau kelerius metus kuria prekės ženklą „LT Identity“, kuriuo paženklinti drabužiai atspindi tautiškus motyvus.

Bendraudama su 15min J.Rimkutė tikino apskritai nepritarianti minčiai vaikams dovanoti tautinius kostiumus.

Asmeninio albumo nuotr./Dizainerės Ieva Ševiakovaitė ir Jolanta Rimkutė
Asmeninio albumo nuotr./Dizainerės Ieva Ševiakovaitė ir Jolanta Rimkutė

„Viskas, ko gyvenime yra per daug, gali tapti nuodinga. Šiuo atveju toks pilietiškumas, patriotizmas, pereina į nacionalizmą, ir įgauna neigiamo atspalvio. Man atrodo, kad toks nacionalizmas šiek tiek menkina kitų tautų atstovus, kurie daugelį metų gyvena su mumis. Kas eina po nacionalizmo? Žvelkime į istoriją – fašizmas, – svarsto J.Rimkutė. – Suprantu, kad atgavę nepriklausomybę mes iškart puolėme į globalų pasaulį. Lokalumas ir globalumas yra jautrios sąvokos. Tačiau reiktų demokratiškai, šiuolaikiškai daryti sprendimus. Nes dabar atrodo, kad kartojame istoriją.“

Ji nesupranta, ką tokia dovana vaikams norima pasakyti: „Kad mūsų sąmonė priimtų tautinio kostiumo idėją, reikia didelio, daug metų trunkančio darbo. Tačiau man atrodo, kad toks sprendimas jau yra perspaustas. Man įdomu, kokią žinutę tokia dovana norima perteikti vaikui. Kad jis privalo vilkėti? Man tai – nacionalizmas su blogąja potekste.“

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Jolanta Rimkutė
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Jolanta Rimkutė

Ir sprendimo bendradarbiauti vien su J.Statkevičiumi J.Rimkutė nesupranta. „Tai – valstybinio lygio sprendimas. Vadinasi, reikia bent trijų paslaugą siūlančių žmonių. Taip, žinau, kad kartais tuos tris surasti sunku. Bet pagal įstatymą turėtų būti viešas pirkimas“, – svarsto.

Jei būtų konkursas, ar ji dalyvautų? „Man nepakaktų dalyvauti konkurse. Aš pirmiausia norėčiau suprasti, kokią žinutę tas veiksmas neša. Tada suprasčiau, ar aš dalyvauju konkurse, ar ne.“

Kritišką nuomonę 15min išsakė ir dizaineris Giedrius Paulauskas. Jis nesupranta, kam reikia vaikams dovanoti tautinius kostiumus, o jei jau dovanojama, tai kodėl ikimokyklinukams. Stebisi, pavyzdžiui, kodėl devynerių metų vaikas negaus?

„Šiuo metu Lietuvoje yra daug aktualesnių dalykų. Nemanau, kad dabar svarbiausia tema yra vaikų tautiškumo skatinimas dovanojant tautinį kostiumą. Mūsų šalyje gyvena ne tik lietuviai, bet ir begalė kitų tautų atstovų. Jeigu jau toks kostiumas būtų gaminamas, reiktų plačiau pažiūrėti. Nors nemanau, kad tai išvis reikalinga. Tautiškumą reikia skatinti ne kažką brukant. Aišku, dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, bet... Dabar šis dalykas kelia daugiau neigiamų emocijų nei teigiamų. Be to, tautinis kostiumas yra labai įvairus, priklauso nuo regiono. Dabar jį kažkaip suplakti, padaryti šiuolaikišką? Nelabai suprantu, kur tas tautiškumas tada. Juk jei norime priminti, tai stengiamės atkurti, o ne interpretuoti. Aš prieš interpretacijas“, – sakė jis.

Dizaineris sako, kad ne valdžia turi tautiškumo mokyti: „Tautiškumas turi būti formuojamas šeimoje, o ne būti kažkieno primestas. O dabar kažkas prisiims nuopelną, kalbės apie savo indėlį. Neva gera iniciatyva, bet aš nematau jokio gerumo. Jeigu gali taip staiga surinkti pinigus tautiniam kostiumui, kodėl negali padaryti kitų teigiamų dalykų?“

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Giedrius Paulauskas
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Giedrius Paulauskas

Nesupranta G.Paulauskas ir dizainerio pasirinkimo.

„Kodėl Juozas? Juk autoritetų, žmonių, kurie analizuoja, domisi tautiniu kostiumu visą savo gyvenimą pas mus netrūksta. Jie turi mokslinius laipsnius, rašo knygas... O dabar vyksta kažkoks šou. Skeptiškai tai vertinu. Man keisti dalykai, kurie sutariami už uždarų durų. Žinote, aš tikrai negalvojau, kad viskas tikrai bus daroma. Galvojau, populistinis dalykas, vien tik pašnekėjimas. Keistai viskas atrodo“, – svarsto G.Paulauskas.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Sandra Straukaitė
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Sandra Straukaitė

O baigdamas pokalbį su 15min išvis prisipažįsta: kartais jam nemalonu atstovauti dizainerių bendruomenei. „Pastaruoju metu drabužių dizaineriai įkiša kojas ne ten, kur reikia, ir tepasi su politika, užsiima kažkokiais mainais“, – sako.

15min susisiekus su dizainere Sandra Straukaite, ji irgi nereiškė džiaugsmo. „Mano nuomonė paprasta: vaikams nereikia siūti tautinių kostiumų, nes vaikai auga“, – konkrečiai atsakė.

Kaip ji vertina R.Karbauskio sprendimą dėl J.Statkevičiaus?

„Puikus pasirinkimas. Gerai, o ką? Koks skirtumas. Jeigu gerai daro, tegul daro. Visur politika. Aš tiesiog manau, kad vaikams nereikia to daryti“, – sakė.

Ketvirtadienį telefonu neatsiliepė nei J.Statkevičius, nei LŽVS frakcijos seniūno pavaduotoja Greta Kildišienė, kuriai tautinio kostiumo projekte pavesta bendradarbiauti su dizaineriu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs