Europos parke A.Mamontovas ir J.Vaitkutė pristatė instaliaciją: turi svarbų perspėjimą žmonijai

Trečiadienį Europos parko eksponuojamų žymiausių pasaulio menininkų darbų gretas papildė dar vienas meno kūrinys – buvo atkurta ir pristatyta perspektyvinių instaliacijų kūrėjos Jolitos Vaitkutės ir atlikėjo bei kompozitoriaus Andriaus Mamontovo kūrybiniame duete užgimusi audiovizualinė instaliacija „Anglies miškas“.
Europos parke Andrius Mamontovas ir Jolita Vaitkutė pristatė instaliaciją „Anglies miškas“
Europos parke Andrius Mamontovas ir Jolita Vaitkutė pristatė instaliaciją „Anglies miškas“ / Gabrieliaus Jauniškio nuotr.

Gausiam būriui susirinkusiųjų į renginį išskirtinę instaliaciją pristatė patys autoriai: menininkė, perspektyvinių instaliacijų kūrėja Jolita Vaitkutė, anksčiau išgarsėjusi maisto meno kūriniais, ir Andrius Mamontovas – atlikėjas, kompozitorius, aktorius, labdaros fondų įkūrėjas ir visuomenininkas.

Po instaliacijos pristatymo svečių laukė dviejų dalių diskusija „Anglies miškas – pabaigos pradžia“, kurios dalyviai nagrinėjo vartotojiškumo ir žmogaus gamtai daromos žalos temas. Diskusijoje, kurią moderavo Aistė Čiučiurkaitė, dalyvavo projekto partnerio SEB banko tvarumo vadovas Audrius Rutkauskas, „Ignitis grupė“ tvarumo projektų vadovė Agnė Lukoševičienė, Aplinkosaugos koalicijos pirmininkė Lina Paškevičiūtė ir „Girių spiečiaus“ narys ir Lietuvos fitoterapijos sąjungos atstovas Mindaugas Potapovas.

„Klimato poveikio ir ekosistemų griūties stabdymui vien diskusijų nepakanka. Mūsų vartotojiškumas kiša koją mums patiems. Griūna ne šiaip ekosistemos, o ekosistemos, kurios būtinos palaikyti mūsų – žmonių egzistenciją. Tad jei nenorime būti vieni tų, kurie išnyks šeštojo rūšių išnykimo metu, pats laikas imtis aktyvių veiksmų. Čia svarbūs mūsų visų – visuomenės, verslų ir valstybių – veiksmai. Kiekvienas turime atlikti savo vaidmenį šioje nelengvoje užduotyje“, – sako A.Lukoševičienė.

Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Europos parke Andrius Mamontovas ir Jolita Vaitkutė pristatė instaliaciją „Anglies miškas“
Europos parke Andrius Mamontovas ir Jolita Vaitkutė pristatė instaliaciją „Anglies miškas“ / Gabrieliaus Jauniškio nuotr.

Perspektyvinė instaliacija „Anglies miškas“ kviečia apmąstyti žmonijos klestėjimo kainą, kurią moka pakitusios sudėties oru dūstanti ir karščio kamuojama planeta. Audiovizualinę patirtį sukūrusių autorių perspektyva padeda suvokti savo asmeninį pėdsaką, įvertinti jį formuojančius kasdienius pasirinkimus bei energijos išteklius eikvojančius vartotojiškus įpročius. Tylaus pušyno apsuptyje atkurta instaliacija įtrauks žiūrovą ne tik savo vizualumu, bet ir degimą imituojančiu garsiniu takeliu, kuris primena apie į atmosferą plūstantį anglies dvideginį ir šio proceso pasekmes mūsų visų ateičiai.

Projekto partneris SEB bankas ne tik palaiko instaliacijos „Anglies miškas“ nešamą žinią, tačiau ir pats aktyviai įsitraukia į klimato kaitos stabdymo procesą. SEB bankas tiki, kad savo veiksmais ir pasirinkimais mes visi galime mažinti CO2 pėdsaką, todėl kviečia atsiųsti mobilią programėlę „ManoPėdsakas | SEB“ („MyFootprint | SEB“) ir į savo kasdienę rutiną įtraukti gamtai draugiškus įpročius.

Audiovizualinės instaliacijos bendraautorius Andrius Mamontovas teigia, kad įkvėpimo garso takeliui pasisėmė žvelgdamas į instaliaciją iš taško, kuriame visi fragmentai susilieja į vieną juodą apskritimą. „Žiūrėdamas į juodą apskritimą, galvojau apie vinilo plokštelės garsą, kuris primena ugnies traškesį. Taip atsirado šis garso takelis. Kai kur palikau chaotišką traškesių judėjimą, kai kur jis suformuoja ritmines figūras, tarytum chaosas tampantis tvarka ir tvarka virstanti chaosu. Tai simbolizuoja nuolatinį gamtos ir mūsų santykio su ja kismą“, – sako A.Mamontovas.

„Europos parkas prisipildė garsų, kurie intriguoja ir kviečia lankytoją domėtis jų atsiradimo priežastimi. A.Mamontovo sukurtas garso takelis praplečia sintezės tarp gamtos ir vizualaus meno kūrinio ribas netikėtu atspalviu“, – sako Europos parko įkūrėjas Gintaras Karosas.

Europos parkas – nuo 1991 metų gyvuojanti šiuolaikinio meno oazė po atviru dangumi. Tai pirmasis nevyriausybinės organizacijos muziejus Lietuvoje, kuriame pristatoma daugiau nei šimtas įvairių pasaulio šalių menininkų kūrinių. Europos parkas įsikūręs Vilniaus pašonėje ir yra itin pamėgta vieta, kuri padeda atrasti meno ir gamtos dermę, pajusti pulsuojantį kraštovaizdžio ritmą ir grožį, ugdyti dėmesingumą ir vidinę ramybę bei mėgautis menu lėtai.

Projekto rėmėjai, energetikos sprendimų ekspertai „Via Solis“, įrengė dedikuotą saulės elektrinę, kuri audiovizualinei instaliacijai „Anglies miškas“ įgarsinti reikalingą elektros energiją gamins čia pat vietoje – tvariai.

„Anglies miškas“ – jau nebe pirmas meninis A. Mamontovo ir J.Vaitkutės projektas kartu. Pirmasis kūrybinio dueto bendras darbas „Skambina“ buvo pristatytas Nacionalinėje dailės galerijoje 2020 m., o 2022 m. kūrėjai apjungė jėgas ir Vilniaus Energetikos ir technikos muziejaus patalpose pristatė audiovizualinę instaliaciją „Electric diva“, kuri buvo dedikuota elektroninės muzikos atlikėjai, litvakei Clarą Rockmore, kuri garsėjo kaip išskirtinio muzikos instrumento teremino virtuozė.

Pamatyti, išgirsti ir tyrinėti įvairias instaliacijos „Anglies miškas“ perspektyvas gali visi Europos parko lankytojai jau šiandien.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų