Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Filme „Nesamasis laikas“ su mylimuoju Tadu Gryn vaidinanti Toma Vaškevičiūtė: „Esame geri kolegos“

Nors kino teatruose lietuvišką režisieriaus Mykolo Vildžiūno sukurtą filmą „Nesamasis laikas“ žiūrovai galės išvysti tik nuo vasario 28-osios, pristatyti ir papasakoti apie filmą jo kūrybinė grupė suskubo pirmadienio popietę. Šūsnį klausimų filmo autoriams pateikė diskusiją vedusi Jovita Valeikaitė, savo atsakymais menininkai atskleidė slapčiausias kūrybinio proceso detales.
Tadas Gryn ir Toma Vaškevičiūtė
Tadas Gryn ir Toma Vaškevičiūtė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Filme „Nesamasis laikas“ įsiamžinę aktoriai ir kūrybinė grupė – režisierius Mykolas Vildžiūnas, aktoriai Tadas Gryn, Toma Vaškevičiūtė, Valentinas Novopolskis, Mindaugas Papinigis ir prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė – pirmadienio popietę susitiko su žiniasklaidos atstovais. Bendraudami su jais menininkai dalinosi mintimis apie naująjį filmą, nors patys aktoriai galutinio jo rezultato dar nespėjo pamatyti, noriai pasakojo apie darbus filmavimo aikštelėje.

Jokios autobiografijos

Diskusiją pradėjęs M.Vildžiūnas atskleidė, kam skirtas šis jo režisuotas filmas. „Ilgai galvojau, ar titruose įrašyti šio filmo dedikaciją – nežinojau, ar tai reikalinga. Jei dedikuočiau filmą, jis būtų skirtas tiems, kurių nebėra. Tai ne tik keli žmonės, prarasti mano vaikystėje. Jų yra daugiau. Dabar jie primena apie save šiame filme. Kalbant plačiau, filmą dedikuoju esamajam laikui – dabarčiai. Mūsų, jaunų žmonių, pakilimui, mano gimtajam miestui, mano visiems mokytojams“, – svarstė jis.

Anot režisieriaus, nuo pradinio literatūrinio scenarijaus galutinis filmo rezultatas gan skiriasi – scenarijus patobulintas, personažai išvystyti medžiagą montuojant. „70 procentų scenarijaus pavyko palikti, 30 procentų „išlėkė lauk“ montuojant. Pats nustebau pamatęs, kad tą istoriją, kurią pats parašiau ir galvojau, kad įmanoma parodyti tik vienaip, galima papasakoti ir šiek tiek kitaip“, – sakė M.Vildžiūnas.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Tadas Gryn,Mykolas Vildžiūnas ir Toma Vaškevičiūtė
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Tadas Gryn,Mykolas Vildžiūnas ir Toma Vaškevičiūtė

Menininkas pabrėžė, kad filmo kūrybinė grupė – itin jauno amžiaus. „Šis filmas išsiskiria tuo, kad yra labai jaunas ir turi daug tikėjimo. Ne tik man reikėjo neapsišikti. Žmonės, kurie dirbo kartu, labai stengėsi, tikėjo. Buvau atsakingas nesugadinti jų geros valios padedant man“, – sakė jis ir atskleidė, kad filmo kūrybinės grupės amžiaus vidurkis tėra 23 metai.

„Neneigsiu, kad manęs šiame filme nėra – tikrai yra. Kiek tame yra šmėklų ir noro jų atsikratyti? Tai nėra išpažintis. Omenyje turėjau bendrąją vartotojišką visuomenę, maisto, svaigalų vartojimą. Esame nuolatos skatinami vartoti: negyventi, nemąstyti, tik vartoti. Su manimi tiesiogiai susijusio nepasitenkinimo ir mėginimo pasipriešinti šiame filme yra. Kiek yra biografijos ir autobiografijos? Autobiografijos nėra, apart to, kad personažas irgi vyras ir turi dukrą“, – sakė M.Vildžiūnas. Vėliau pajuokavo: „Filmas nėra autobiografinis – tiek nesąmonių gyvenime pridirbęs nesu.“

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Tadas Gryn, Mykolas Vildžiūnas ir Toma Vaškevičiūtė
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Tadas Gryn, Mykolas Vildžiūnas ir Toma Vaškevičiūtė

Lietuviški filmai džiugina

M.Vildžiūno filme įsiamžino ir jo dukra Sara Vildžiūnaitė. Mergaitė įkūnijo pagrindinio herojaus Tado dukrelę Urtę. „Viskas buvo labai paprasta: pasiėmiau savo vaiką, kankinau jį po 12 valandų filmavimo aikštelėje. Niekieno tėvams neturėjau aiškinti, kodėl taip darau, todėl nebuvo problemų. Žinoma, tai sakau grubiai – Sara pati norėjo padėti tėčiui. Taip, jai buvo nelengva atsigauti po to – ji patyrė ir streso, ir įtampos. Tačiau atsigauti po ilgo filmavimo sunku ir profesionaliam aktoriui“, – sakė menininkas.

Paklaustas, ką mano apie kitus lietuviškus filmus, kurių kino teatruose pasipylė it iš gausybės rago, M.Vildžiūnas turėjo už ką pagirti kolegas: „Matau kontekstą filmų, kurie dabar pasirodo. Vaikštau į juos. Dėl vienų džiaugiuosi, dėl kitų – nusiviliu. Tačiau bendrai tai mane labiau džiugina nei liūdina. Mūsų filmas yra daugiau nei paprastas. Ruošdamiesi kurti filmą buvome teisingi prieš save.“ Režisierius tikino besijaučiąs sukūręs tikrą lietuvišką filmą, paklaustas, kodėl jame neskamba keiksmažodžiai – rodos, dabar tai šitaip madinga – M.Vildžiūnas paaiškino, kad filmas yra apie vaikystę.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Tadas Gryn
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Tadas Gryn

Atskleidė detales

Neseniai lietuviškame filme „Redirected / Mes už Lietuvą!“ pasirodęs aktorius Mindaugas Papinigis šiame filme gavo nebylų vaidmenį – vaidino sumuštą vaikiną, gulintį ligoninėje, filmo metu nepratarė nė žodžio. Paprašytas palyginti kūrybinę filmo „Nesamasis laikas“ atmosferą su kitų filmų, kuriose pasirodė, M.Papinigis negailėjo gerų žodžių.

„Visuose filmuose skiriasi gamybos nuotaika. Ji priklauso nuo režisieriaus, taip pat nuo to, kiek žmonės tarpusavyje konkuruoja, kaip gerai jie dirba savo darbą. Šio filmo kūrybinė atmosfera – džiaugsmingesnė. Filmavome auksinį rudenį – visi medžiai buvo geltonais lapais, švietė saulė, buvo šilta. Gamta padarė indėlį kurdama atmosferą“, – sakė jis.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Valentinas Novopolskis
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Valentinas Novopolskis

Vieną pagrindinių vaidmenų juostoje sukūręs V.Novopolskis su žiniasklaidos atstovais susitiko lig šiol nematęs filmo. „Nežinau, apie ką šis filmas. Tado personažas – toks pasimetęs žmogus... Kai scenarijų skaičiau pirmąkart jo personažas man buvo aiškus: lyg ir viską turi, bet ne, ir pats negali pasakyti, ko trūksta. Turiu tokių pažįstamų – jie turi viską, galėtų džiaugtis gyvenimu, tačiau yra nelaimingi. Egzistenciniai klausimai būdingi ir šiam filmui“, – svarstė aktorius.

Pagrindinį herojų Tadą įkūnijęs T.Gryn prisiminė, kaip netikėtai buvo pakviestas prisijungti prie kūrybinės grupės. „Filmavimams ruošiausi labai trumpai. Patekau čia likus dienai iki starto – naktį perskaičiau scenarijų, kitą dieną filmavausi. Stengiausi kiek galima labiau pasiruošti pirmajai filmavimosi dienai – padariau, kiek pajėgiau. Pirma savaitė buvo labai sudėtinga, tačiau mes su Mykolu sutarėme, kad suprantame, kas tai per situacija“, – pasakojo jis.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Valentinas Novopolskis, Mindaugas Papinigis, Tadas Gryn, Mykolas Vildžiūnas, Toma Vaškevičiūtė ir Dagnė Vildžiūnaitė
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Valentinas Novopolskis, Mindaugas Papinigis, Tadas Gryn, Mykolas Vildžiūnas, Toma Vaškevičiūtė ir Dagnė Vildžiūnaitė

Pora ir gyvenime, ir kine

Pagrindinius vaidmenis filme įkūniję T.Vaškevičiūtė ir T.Gryn vaidina susituokusią porą, kuri išgyvena šeimyninę krizę – jiedu nebesupranta vienas kito, trumpus pokalbius baigia audringais ginčais ir nesutarimais. Įdomu tai, kad šie aktoriai – jau penkerius metus pora ir realiame gyvenime.

„Filmuotis filme drauge yra geras jausmas – esame geri kolegos, nemažai dirbame kartu. Pati apie tai nė negalvoju – nesureikšminu“, – sakė T.Vaškevičiūtė. Aktorė pasakojo nejautusi jokios įtampos ar tuo labiau vargo dėl to, kad filmavosi kartu su mylimuoju, o ir galimybėmis repetuoti namuose nesinaudojo.

Nors „Nesamame laike“ T.Vaškevičiūtė ir T.Gryn vaidina susituokusius, apie realius planus tuoktis por nenori kalbėti. „Tai yra mūsų reikalas“, – sakė T.Vaišvila.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Valentinas Novopolskis ir Mindaugas Papinigis
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Valentinas Novopolskis ir Mindaugas Papinigis

Apie filmą „Nesamasis laikas“

Juosta „Nesamasis laikas“ – pirmasis aktoriaus M.Vildžiūno režisuotas ilgo metro vaidybinis filmas, jo kūrimo darbai prasidėjo dar 2012-ųjų rudenį. Filmo scenarijų kūrė pats režisierius. Po daugiau nei pusantrų metų trukmės filmavimų, montavimų ir kūrinio šlifavimų, pirmadienio vakarą lietuviško kino gerbėjų laukia didžioji filmo premjera.

„Nesamasis laikas“ pasakoja apie trisdešimtmetį Tadą – aktyvų, daug dirbantį, mažai miegantį ir nuolatos užsiėmusį miesto žmogų, neberandantį laiko paklausti savęs, kodėl nesusikalba su žmona, nepaskambina tėvams ir neturi ką pavadinti draugu. Šį nevaldomą Tado bėgimą sustabdo lemtinga avarija, o likimas įteikia neįkainojamą dovaną – jo gyvenimą pakeičiantį susitikimą su seniai prarastu vaikystės draugu.

Painus ir „susuktas“ filmo scenarijus įtraukia žiūrovą ir priverčia jį susimąstyti apie nuosavą kasdienybę, stabtelti, palūkėti, dar kartą permąstyti gyvenime susidėliotus prioritetus. „Filmą galima lengvai interpretuoti, dėlioti įvairiai. Tai labirintinė delionė, tačiau išėjimas yra tik vienas“, – paaiškina M.Vildžiūnas.

Didžiajai daliai komandos narių šis juosta – pirmasis vaidybinis ilgo metro filmas, su kuriuo teko dirbti. Jame debiutavo ir prodiuserė, ir režisierius, taip pat kostiumo dailininkė, operatorius, grimerė, dailininkas.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Filmo „Nesamasis laikas“ pristatymo akimirka
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Filmo „Nesamasis laikas“ pristatymo akimirka

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?