Gražina Sviderskytė apie pirmąjį lietuvišką palydovą kosmose: „Tikrasis misijos žavesys – viską darantis jaunimas“

Jau gruodžio 8-ąją „Misija Lituanica 80“ metu į kosmosą kils pirmasis lietuviškas palydovas „LitSat-1“, nutiesiantis kelią unikaliems bandymams. Palydovas taip pat ištransliuos pirmuosius lietuviškus žodžius kosmose, visiems kartu juos rinkti ragina žinomi šalyje žmonės. Viena jų – žurnalistė Gražina Sviderskytė.
Gražina Sviderskytė
Gražina Sviderskytė / TV3play.lt stopkadras

„Namai, žemė, visata“, – tokius žodžius iš kosmoso norėtų išgirsti G.Sviderskytė. Anot žurnalistės, tai – puikiai kosmoso erdvei tinkantys žodžiai, atspindintys jaukią namų idėją.

„Reikia suprasti, kad lietuviškų žodžių transliacija nėra didis technologijų šuolis, tai – pozityvi idėja, kurią įgyvendindami galime priminti žmonėms, kas yra namai plačiąja prasme. Šiandienos filosofai ir mąstytojai nepraleidžia progos priminti, kaip smarkiai susiaurėjo mūsų pasaulėžiūra, kaip smarkiai esame paskendę rutinoje. Esame apriboti, todėl pamirštame tai, kas svarbiausia – esame Žemės vaikai, o mūsų Žemė keliauja nuostabiose, nesuvokiamose, protu neaprėpiamose Visatos platybėse. Jei žmonės nebūtų atitrūkę nuo šios idėjos, tada pozityvo mūsų kasdienybėje būtų nepalyginamai daugiau“, – pamąstymais su Žmonės.lt dalijosi žinoma moteris.

Jei jaunimas pamiltų tiksliuosius mokslus, rinktųsi juos studijuoti, tada, žinoma, mūsų visuomenė modernėtų.

Priešingai nei akciją taip pat reklamuojanti žurnalistė Audrė Kudabienė, G.Sviderskytė nemano, kad palydovo paleidimas į kosmosą gali nulemti technologinius šalies laimėjimus. „Nedrįstu pervertinti šios akcijos – nesame šiltadaržis: gyvename globaliame pasaulyje, naudojamės globaliais pasiekimais kasdien ir kiekviename žingsnyje. Juk jau ir be mūsų yra nuveikta daug darbų – jie tebėra daromi ir bus daromi“, – sakė žurnalistė.

Į šią akciją ji žiūri kaip į mažutėlį, bet jaukų žingsniuką, skirtą žmonių akiračiui plėsti. „Juk galime jauną žmogų – moksleiviuką, darželinuką priversti pakelti akis aukštyn – pasižiūrėti į erdvę, nuo kurios esame savotiškai atsiriboję. Lietuviai bent kol kas su kosmosu turėjo mažai bendro – tai prilygo trupinukams. Tačiau jei jaunimas pamiltų tiksliuosius mokslus, rinktųsi juos studijuoti, tada, žinoma, mūsų visuomenė modernėtų. Nenoriu sakyti, kad Lietuva ims ir nustebins pasaulį savo atradimais – viskas turi eiti žingsnis po žingsnio, tačiau galime paskatinti“, – svarstė G.Sviderskytė.

Žurnalistė norėtų išgirsti pirmųjų lietuviškų žodžių transliaciją. Vis dėlto jeigu nepavyks, per daug nesisielos: „Į šį reikalą nežiūriu religingai – nebūsiu nelaiminga, jei transliuojant žodžius būsiu svetur ir neišgirsiu. Vis dėlto šis istorinis momentas bus gražiai užfiksuotas ir juo pasidžiaugti galėsite kada tinkami. Be abejo, stengsiuosi klausyti, žiūrėti, dalyvauti. Linkiu ko geriausios kloties organizuojantiems ir palaikantiems – jie taip nuoširdžiai stengiasi, į šią akciją žvelgia su patosu. Noriu, kad visi liktų patenkinti ir viliuosi jiems pasiseks.“

Piloto mėgėjo licenciją turinti G.Sviderskytė portalui Žmonės.lt atskleidė, kad mintimis apie kosmosą gyvena ne tik ji pati, bet ir devynmetis sūnus Darius. Būtent tokiems mažyliams kaip jis ši akcija ir yra ypatingiausia.

„Auginu būsimą astronautą – mūsų namuose ši svajonė yra pati svarbiausia, jos užginčyti nėra įmanoma. Man nebereikia svajoti – sūnus tiesiog spurda šia idėja. Jam įdomus kosmosas, aeronautikos istorija. Tokiems žmogučiams ši akcija – simpatiškas pavyzdys. Juk jei negalime pastatyti kosmodromo ar paleisti raketos, tada galime užsiimti šia žavia veikla. Svarbiausia, kad viską daro jauni žmonės – tai ir yra tikrasis akcijos žavesys. Šiuo gražiu darbeliu jie gali padrąsinti vienas kitą, pasidžiaugti, nusiteikti šviesiai ateičiai“, – svarstė G.Sviderskytė.

Siūlykite savo tris žodžius

Išrinkti tris kosmose aidėsiančius žodžius kviečiami portalų Žmonės.lt ir 15min.lt skaitytojai – jiems tereikia specialiame laukelyje įvesti savo pasiūlymus. Siūlyti savo žodžius galite paspaudę čia.

Trys dažniausiai pasikartojantys skaitytojų pasiūlyti žodžiai jau gruodžio mėnesį lietuviško palydovo „LitSat-1“ bus radijo bangomis ištransliuoti į kosmoso platybes, juos išgirsti galės 15min.lt skaitytojai ir TV3 žiūrovai.

Pirmasis kosmoso programos etapas

Šįmet kilsiančio palydovo „LitSat-1“ komandos užduotis – išmokti tiksliai nustatyti palydovo vietą erdvėje ir jo sukimąsi. Tai bus pirmasis žingsnis ruošiantis pagrindiniam eksperimentui 2015-aisiais. „Tuomet mes jau įdėsime į palydovą tuos varikliukus, o jie, pagal mūsų nustatytus, išmoktus duomenis, palydovą aktyviai valdys ir galės nukreipti“, – aiškino Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus.

Lietuvišką palydovą „LitSat-1“ į kosmosą gruodžio 8-ąją pakels raketa nešėja „Orbital Cygnum“ iš JAV Valopo salos (Wallops Island). Tai patvirtino kompanijos „Nanoracks“ vadovybė.

„Misija Lituanica 80“ – pirmasis Kauno technologijos universiteto ir Lietuvos kosmoso asociacijos vykdomos ilgalaikės kosmoso programos etapas. Jos metu planuojama į kosmosą paleisti palydovą, kuris bus ne tik pirmasis mūsų šalies simbolika paženklintas fizinis objektas šioje erdvėje, bet ir atliks bandomojo prototipo rolę ruošiantis moksliniam eksperimentui – pjezo variklių išbandymui kosmose. Toks eksperimentas dar niekada nebuvo atliktas, sėkminga jo baigtis atvertų dideles galimybes viso pasaulio valstybių palydovų programoms. 

„Misija Lituanica 80“ dedikuojama šiemet minimam legendinio Dariaus ir Girėno skrydžio 80-mečiui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų