Dvi savaites trukusi kino šventė baigėsi – 21-ąjį gimtadienį skaičiuojantis, „emocijų pavasarį“ šiemet dovanojęs, renginys užveria duris iki kitų metų.
Kaip ir kasmet prašmatnus festivalio uždarymo vakaras subūrė daugybę garsių žmonių. Tarp jų – ne tik kino industrijos atstovus, bet ir žinomus politikos, verslo, kultūros ir pramogų pasaulio veikėjus. Čia dalyvavo ir svečiai užsienio: režisieriai, aktoriai, prodiuseriai.
Į šventę visi jie atvyko pasipuošę, laikydamiesi vakarinės aprangos kodo. Damos rinkosi dailias sukneles, džentelmenai nepraleido progos apsivilkti elegantiškus kostiumus.
Savo įvaizdžiu susirinkusius nustebino ir vakaro šeimininkė, festivalio vadovė Vida Ramaškienė. Uždarymo vakarui ji pasirinko neeilinį – Dzūkijos krašto –tautinį drabužį.
Per dvi savaites festivalis kinu užkrėtė penkis didžiausius Lietuvos miestus, kuriuose buvo parodyta 130 trumpametražių ir 80 pilno metro filmų. Per visas šias dienas „Kino pavasaris“ surengė 80 susitikimų su kino kūrėjais, kuriuose žiūrovai galėjo pabendrauti su režisieriais, aktoriais. Čia jų viešėjo net 170.
Šiemet festivalis sulaukė daugiau nei 100 tūkst. žiūrovų, be geriausių filmų programos jiems buvo pasiūlyta aplankyti per 290 įvairių renginių.
Vienas svarbiausių jų vyko dar pirmadienį, kai sostinės Nacionalinėje dailės galerijoje buvo paskelbti geriausi festivalio kino aktorius ir aktorė, jais tapo režisieriaus Algimanto Puipos filme „Edeno sodas“ suvaidinę Viktorija Kuodytė ir Juozas Budraitis.
TAIP PAT SKAITYKITE: Geriausiais lietuviško kino aktoriais pripažinti Viktorija Kuodytė ir Juozas Budraitis
Tuomet renginyje įvertinimo sulaukė ir daugiau kino industrijos atstovų, jiems įteikti specialūs festivalio apdovanojimai. Tuo tarpu ketvirtadienį vykusiame renginyje ir toliau buvo renkami šių metų geriausieji, čia paskelbti konkursinių programų nugalėtojai.
Ceremoniją pradėjo dainininko Vido Bareikio atliekamas šių metų „Kino pavasario“ himnas – legendinės grupės „Beach Boys“ kūrinys „God Only Knows“ iš filmo „Meilė ir malonė“.
Netrukus po to susirinkusius sveikino renginio vedėjai Marijus Žiedas ir įspūdinga dizainerės Ramunės Piekautaitės suknia pasipuošusi Aistė Diržiūtė. „Džiaugiamės, kad kino virusas palietė daug ką iš mūsų“, – į minią kreipėsi jie.
Netrukus į sceną žengė visa „Kino pavasario“ kūrybinė komanda. Simboliškai žodį susirinkusiems tarė ir V.Ramaškienė.
„Geriausi kino meistrai skleidė tokias emocijas, kurioms buvo sunku atsilaikyti ne tik Vilniaus, bet ir Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių žiūrovams. Tikiu, kad ta emocija, kurią paskleidėme per festivalį, išliks iki kitų metų“, – kalbėjo ji.
Įvertinimo konkursinių programų apdovanojimuose šiemet sulaukė ne tik užsienio, bet ir lietuvių kūrėjai.
„Žiūroviškiausiu“ festivalio filmu „Kino pavasaryje“ išrinkta ispanų Cesc Gay juosta „Trumanas“. Apie šį apdovanojimą paskelbė festivalio generalinis direktorius Algirdas Ramaška, o atsiimti specialios, skulptoriaus Algirdo Kuzmos kurtos statulėlės, atvyko Ispanijos karalystės ambasadorius.
Daugiausiai publikos simpatijų šiemet pelnęs animacinis trumpametražis filmas tapo režisierių Marieke Blaauw, Joris Oprins, Job Roggeveen kurtas „Otas“.
Uždarymo ceremonijoje apdovanojimų sulaukė programos „Trumpas konkursas“ filmai. Šioje kategorijoje susirungė 27 kino kūrėjai, tačiau geriausia buvo išrinkta režisieriaus Michalo Blaško juosta „Baimė“. Specialų apdovanojimą pelnė ir režisierės Fanni Szilgyi darbas „Galas skaistybei.
Programa „Baltijos žvilgsnis“ festivalyje jau tapo kone tradicine. Trečius metus organizuojamoje programoje šiemet geriausia aktore tapo Trine Dyrholm, suvaidinusi bendrame danų, švedų ir nyderlandų kurtame filme „Komuna“ (rež. Thomas Vinterbergas). Geriausiu aktoriumi pripažintas Olegas Maximovas, jis apdovanotas už savo paties vaidmenį Jerzy Sladkowski juostoje „Donžuanas“.
Geriausio programos režisieriaus apdovanojimas iškeliavo į Manto Kvedaravičiaus rankas, jis įvertintas už filmą „Mariupolis“ kuriame pasakojama Ukrainos, Donecko srities miesto gyventojų kasdienybė. „Visuomet norisi dėkoti komandai. Bet man visuomet gaila žvejo filme, nieko nesugauna. Jis sugauna, bet filme to nesimato. Todėl ačiū žvejui“, – atsiimdamas prizą dėkojo jis.
Geriausiu programos filmu pripažintas Vitaly Mansky darbas „Čia visad šviečia saulė“. Specialaus paminėjimo prizas skirtas ir švedų režisierės Hannos Skold filmui „Močiutė šoka ant stalo“.
Apdovanojimų sulaukė ir programos „Nauja Europa – nauji vardai“ dalyviai. Geriausios aktorės kategorijoje triumfavo Svetlos Tsotsorkovos filmo „Troškulys“ žvaigždė Monika Naydenova, o geriausiu aktoriumi išrinktas Uliks Fehmiu, įsiamžinęs filme „Mūsų kasdienis gyvenimas“
Juosta „Troškulys“ sulaukė ir dar vieno svarbaus įvertinimo, ji tapo vienu iš dviejų laimėtojų ir geriausio filmo rinkimuose. Pirmą kartą žiūri priėmė sprendimą dalinti prizą pusiau ir išrinkti du nugalėtojo vardo vertus filmus. S.Tsotsorova drauge su režisieriais Petr Kazda ir Tomu Weinreb ir jų įvertinta juosta „Aš, Olga Hepnarova“ pasidalino ne tik garbės apdovanojimą, bet ir 7 tūkst. eurų piniginį prizą.
Programos geriausia režisiere buvo pripažinta Agnieszka Smoczynska, ji įvertinta už filmą „Šokių aikštelė dukterys“.
„Kino pavasario“ uždarymo ceremonijos svečiai tarp apdovanojimų galėjo mėgautis muzikos garsais. Čia fortepijonu grojo ir dainavo Vidas Bareikis, Jurga Šeduikytė, savo „eurovizinę“ dainą atliko ir Erica Jennings.
Iškart po oficialios dalies susirinkusiems buvo parodyti keli trumpametražiai filmai. Tuo pat metu vyko spaudos konferencija su filmų kūrėjais-nugalėtojais.
TAIP PAT SKAITYKITE: „Kino pavasario“ konkursinių programų laureatai: nuo filmo apie undines-vampyres iki dokumentikos apie Šiaurės Korėją
Ir nors „Kino pavasaris“ oficialiai jau uždarė duris, kino teatruose žiūrovai dar galės išvysti ne vieną festivalio filmą. Balandžio 15–21 dienomis bus rodomi papildomi seansai, kur bus galima pamatyti daugiausiai dėmesio sulaukusius šio, 21-ojo kino pavasario filmus.
Daugiau ceremonijos akimirkų – nuotraukų galerijoje: