Festivalis be cenzūros
Pasak projekto „Motherhood Is Sexy“ autorės Ievos Juodelės, festivalis nuo kitų renginių mamoms skyrėsi savo formatu, idėja ir „vaibu“. Pusdienio renginys pritraukė išskirtinį moterų dėmesį.
„Vienas iš esminių festivalio tikslų, kurį sau kėlėme, – kad mamos, ištrūkusios iš namų, maksimaliai atsipalaiduotų nuo buities ir vaikų – prisikeltų iš skalbinių krūvų kaip feniksai. Ironiška komunikacijos žinutė, bet mamos iš karto suprato, apie ką bus šis renginys“, – kalbėjo I.Juodelė.
Festivalio scenoje pasirodė būrys savo srities specialisčių, tačiau vieną iš labiausiai moterims patikusių pranešimų skaitė rašytoja Rimantė Kulvinskytė.
„Mūsų 13 tūkst. bendruomenei priklauso ne bet kokios mamos. Ne kartą esame sakiusios, kad į bendruomenės gretas įsilieja tik gerą humoro jausmą turinčios, labai atviros ir adekvačios moterys. Tuo dar kartą įsitikinome per festivalį, būtent Rimantės Kulvinskytės pranešimo „Aš esu ragavus šūdo“ metu. Moterys tiesiog pratrūko juoktis, nes, ko gero, visos motinystėje esame patyrusios panašių degustacijų ir nutikimų su vaikais“, – juokėsi „Motherhood Is Sexy“ festivalio organizatorės Ieva Juodelė ir Lina Krasauskienė.
Himnas motinystei, tverkas ir meditacija
Festivalio vinimi tapo Skirmantės Langel „Motherhood Is Sexy“ bendruomenei sukurtas repo kūrinys.
„Skirmantė yra turbo moteris. Augina pametinukus, vysto prekės ženklą „Juicy Jules“ ir dar spėjo sukurti ir nufilmuoti motinystei dedikuotą repo „gabalą“. Esame „apšalusios“, kaip greitai šis kūrinys užkariavo mamų širdis. Dainos žodžiai jau cituojami socialiniuose tinkluose“, – pasakojo organizatorės.
Ypatingo dėmesio susilaukė DJ Vanillos ir jos šokių grupės pasirodymas. Moterys stojosi nuo kėdžių ir plojo palaikydamos užpakaliukus krutinančias, tverko stiliumi šokančias moteris.
Festivalyje kiekviena moteris atrado būdą atsipalaiduoti savaip. Vienos meditavo, kitos šoko pagal neseniai kūdikio susilaukusios atlikėjos Migloko kūrinius. O dar kitos, išsiilgusios bendravimo, tiesiog kalbėjosi, ragavo nealkoholinių kokteilių ir gardžiavosi gausiu vaišių stalu.
Žinomos dizainerės patirtis apie pogimdyvinę depresiją
Ne atsitiktinumas, kad į festivalio sceną lipo visoms puikiai žinomos moterys mamos.
„Norėjome, kad rimtoji festivalio dalis būtų maksimaliai naudinga mamoms iš praktinės pusės. O ant scenos kalbančių moterų patirtys rezonuotų, atlieptų auditoriją. Tikime, kad dalyvavusios feste pasisėmė ne tik praktinių patarimų, kaip teisingai išvirti kavą ar susitvarkyti spintą, bet ir stiprybės, kad motinystėje jaustis visaip yra normalu. Nusikeikti, būti „be smegenų“, pasimetusiai ir jaustis vienišai yra absoliučiai normalu“, – pasakojo L.Krasauskienė.
Nemažai renginyje apsilankiusių mamų pripažino, kad ne vieną ašarą nubraukti privertė Saulės Budaitės-Petrašiūnienės pasakojimas apie pogimdyvinę depresiją.
„Saulės patirtis apie pogimdyvinę depresiją ir kelionę sveikimo link, savęs realizaciją bei prekės ženklo „multi“ sukūrimą, moteris, sėdėjusias salėje, tiesiog suvirpino. Vienos braukė ašarą, kitos garsiai keikėsi, bet tiesa paprasta: gimus vaikams, net iki 10 proc. moterų suserga pogimdyvine depresija. O kas antra jaučia stiprius liūdesio ir melancholijos jausmus. Kalbėti ir dalintis nepagražintomis motinystės istorijomis yra projekto misija. Esame labai dėkingos Saulei, kad savo patirtimi pasidalijo festivalyje. Traukti į dienos šviesą istorijas, kad mamos nėra mašinos be galiojimo laiko, yra be galo svarbu“, –kalbėjo I.Juodelė.
Specialioje programoje atiduota pagarba ir Ukrainai
„Kai tik prasidėjo karas Ukrainoje, įkūrėme labdaros asociaciją „Mis Love“. Asociacija yra „Motherhood Is Sexy“ vienas iš svarbiausių projektų, kuris sėkmingai veikia iki šiol. Kasdien padedame šeimoms, pabėgusioms iš karo zonos. Jau daugiau kaip 6000 žmonių suteikėme pagalbą daiktais. Prieš rugsėjo pirmąją 350 ukrainiečių pradinukų suruošėme kanceliarinių priemonių rinkinių. Karas tęsiasi, pagalbos reikia čia ir ten“, – pasakoja viena iš organizacijos įkūrėjų Erika Grabienė.
Jelyzaveta Izmalkova atliko ukrainietišką dainą apie vaiką, kuris žuvo kare ir pavirto į gėlę. Talentinga mergina gyvena Vilniuje, o jos šeima Ukrainoje.
„Šiandien mes gyvename ramiai, už tai turime būti dėkingi Ukrainoje kovojantiems. Dainos metu siuntėme ramybę ten likusioms šeimoms. Jautru, be galo skaudu – renginyje tai palietė kiekvieną“, – sakė E.Grabienė.
Po jogos pratimų – tiesiai į gimdymo namus
Festivalyje apsilankė ne tik planuojančios pastoti, vaikus auginančios mamos, bet ir būrys besilaukiančių moterų.
„Motherhood Is Sexy“ bendruomenei nuo pat jos įkūrimo pradžios priklausanti Greta pasakojo, kad jos nėštumas užsitęsė: „Labai norėjau sudalyvauti renginyje ir prasiblaškyti prieš gimstant kūdikiui. Žinojau, kad šiomis dienomis jau turiu pagimdyti. Bet absoliučiai nesitikėjau, kad „Mis Fest“ metu su jogos mokytoja Gintare Frišmantaite ir kitomis moterimis atlikti jogos pratimai paskatins gimdymą. Iš karto po 20 min. meditacijos išvažiavau į ligoninę. Gimdžiau sklandžiai ir su šypsena. Neabejoju, kad festivalis prisidėjo prie mano emocinio pakylėjimo. Renginio organizatorės mano dukrą jau pavadino laimę nešančiu „Mis Fest Baby“ kūdikiu“, – mintimis dalijosi neseniai antrą kartą mama tapusi moteris.
Ar festivalis bus kitais metais?
„Juokėmės, kad festivalio spalva yra „daktariškos“ dešros ar dešrelių. Ironiška, nes mama, augindama vaikus, dešrelių suvalgo iš tiesų nemažai. Renginys buvo labai įvairiapusis. Ir juokingas, ir jautrus, ir ironiškas. Matyt, ta įvairovė moterims paliko didžiausią įspūdį“, – sakė Ieva ir Lina.
Pasak organizatorių, tikimasi, kad festivalis taps kasmetiniu.
„Esame dėkingos festivalio partneriams, kad renginys galėjo įvykti. Pagarba visoms mamoms, kurios naktimis dirbo prie organizacinių reikalų, kad festas įvyktų. Nuoširdžiai ačiū mūsų savanoriams. Mums vis dar lengvas šokas“, – kalbėjo I.Juodelė.