Išvydę Jurgos Anusauskienės namuose įrengtą Kalėdų miestelį, kurį moteris sukūrė su savo vaikais, ne vienas aiktelės iš nuostabos. Kūrybiškumo, kruopštumo nestokojanti Jurga miestelį, kuriame kiekvienas namas ir žaisliukas turi savo istoriją, pasirodo, stato jau kone 10 metų, ir vis papildo kažkuo nauju.
„Šiais laikais galima viską nusipirkti, todėl man kilo mintis parodyti vaikams, kad yra ir alternatyva. Tikrosios vertybės – jaukumas, šventės pojūtis, tikrumas – yra sukuriamos, o ne nusiperkamos. Kai Evelina dar buvo Lietuvoje, mes sumąstėme kurti kalėdinį miestelį ir žaisliukus eglutei. Tam buvo panaudotas visas arsenalas, dėjome viską, ką turėjome – nuo žaislinių traukinukų iki sceninių blizgučių, kurie privertė švytėti sniegą“, – 15min pasakojo Jurga Anusauskienė.
Visi miestelio žaisliukai skirtingi – padovanoti ar pačių nulipdyti, keraminiai, mediniai... Tačiau kad miestelis būtų kaip iš tikros pasakos, Anusauskų šeimai tenka kaip reikiant paplušėti ne tik kuriant naujus žaisliukus, bet ir nupučiant dulkes nuo senųjų.
„Kiekvienais metais nuo buvimo dėžėje miestelis pavargsta, todėl turiu būti ir architektas, ir restauratorius, kažką suklijuoti, sulipdyti. Visa tai trunka apie porą dienų, nes į kiekvieną namuką turi būti įvesta elektra, kas, iš tiesų, yra sunkiausia dalis“, – sakė ji.
Taip pat per kiekvienas šventes Jurga su šeima miestelį stato vis kitoje vietoje: „Kiekvienais metais miesteliui atrandu vis kitokią interpretaciją, ji niekada nesikartoja. Šiemet visas miestelis ir eglutė pūpso įstiklintame balkone. Bet iš tikrųjų visuose namuose yra pridėliota kalėdinių elementų – man netgi vonioje smagu matyti kokią detalę. Visi tie žaisliukai man yra labai mieli ir brangūs.“
Pasak jos, laikas, praleistas kartu su artimaisiais kuriant šventę namuose, jai yra pats brangiausias. „Visa tai, manau, yra tikrasis šventės pojūtis. Nelabai suprantu, kaip gali būti kalėdinės mados, mano samprata kiek kitokia. Mes galime nusipirkti pagamintą maistą, dekoracijas, bet tai nėra šventė. Šventė yra būtent buvimas kartu, čia negalima eiti lengviausiu keliu, reikia įdėti dalelę savęs, ir kai tai daro visi kartu, tada ir būna tikros emocijos. Po to žiūri, grožiesi, ir būtent tai suteikia tikrumo ir jaukumo jausmą. Kiekvienas žaislas primena tam tikrą istoriją, išgyvenimą“, – pasakojo Jurga.
J.Anusauskienė nuo pat vaikystės šventes švęsdavo su didele gimine. Čia ir gimė tas didelis noras tiesiog prasmingai leisti laiką su artimiausiais žmonėmis.
„Užaugau labai didelėje muzikų Vasiliauskų giminėje, dėl to esu labai laiminga. Iš vaikystės atsimenu, kad visi žmonės, nors ir be galo užimti, bet visada rasdavo laiko ir susirinkdavo pas senelius. Kone 50 žmonių atsinešdavo po savo patiekalą. Tai turbūt dėl to ir aš per šventes labai noriu tiesiog būti kartu su artimaisiais, šią tradiciją stengiuosi puoselėti ir perduoti savo vaikams. Nors Evelina ir už Atlanto, mes vis tiek daug bendraujam, tariamės, kartais net margučius per „Skype“ kartu marginam“, – juokėsi Jurga.
Be to, moteris su draugais sugalvojo šiemet ir dovanas kurti patys – juk daug smagiau gauti tai, ką bičiulis padarė savomis rankomis.
„Šiemet nusprendėme dovanų nepirkti, todėl savaitgalį su draugais susitarėme gaminti kalėdines dovanėles vieni kitiems. Taigi bus dirbtuvės, į kurias atsinešime ne tik dovanoms reikiamų medžiagų, bet ir gardumynų, karšto vyno“, – šypsojosi Jurga.
O ir ant švenčių stalo jos šeimoje nugula ne vienas gardus patiekalas. „Labai džiaugiuosi galimybe ruošti maistą kartu su savo mama. Su ja darome naminę girą, ji kepa nuostabius aguoninius pyragus, aš dainuoju ir migdau silkę pataluose, – juokėsi ji. – Taip pat būna patiekalai su džiovintais baravykais, kuriuos surenka Haroldas, kepame kūčiukus.“
Pasirodo, J.Anusauskienė jau visą mėnesį gyvena kalėdinėmis nuotaikomis – moteris kaip reikiant įsisukusi į šventinius darbus. Tačiau ji stengiasi kurti šventinę nuotaiką ne tik savo namuose, bet ir padeda papuošti Telšių miesto eglutę.
„Šiemet mano Kalėdos prasidėjo labai įdomiai ir anksti – prieš mėnesį. Mes su telšiečiu bičiuliu, lenktynininku Ernestu Staponkumi sugalvojome Telšių miesto eglutei padaryti žymių žemaičių vardinius žaislus. Prie šito reikalo dirbo didelis būrys žmonių, kiekvienam žaisliukui kūrėme savitą dizainą. Taigi padarėme 15 žaisliukų, tarp kurių – profesoriaus Alfredo Bumblausko, aktorės Nijolės Narmontaitės, primarijaus Nerijaus Juškos, maestro Donato Katkaus, Timūro Augucevičiaus ir kitų.
Su visais bendravome ir kūrėme kartu – ant kiekvieno žaisliuko yra to žmogaus inicialai ir simbolika. Pavyzdžiui, D.Katkus norėjo, kad jo žaisliuką dabintų ne tik muzikos simboliai, bet ir kiaulaitės, kurios, pasak profesoriaus, turi puikų balsą ir gali labai aukštai dainuoti. Nijolė Narmontaitė norėjo, kad būtų jos vyro Pauliaus vardo pirmoji raidė, nes jis yra pagrindinis aktorės įkvėpėjas. Taigi tuo aš gyvenu pastaruoju metu, nes jau antradienį bus įžiebta eglutė“, – kalbėjo J.Anusauskienė.
Taip stengdamasi visiems per šventes sukurti kuo jaukesnę nuotaiką, ko pati sau palinkėtų? „Jaustis laimingai. Man atrodo, tai yra viso gyvenimo prasmė. Tada laime gali dalintis ir su kitais žmonėmis“, – šypsojosi Jurga Anusauskienė.