Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip būti laimingiems?

Pavasarį ir vasarą viskas vyksta išorėje: trumpėja sijonai, platėja šypsenos, žiba akys, medžiai skleidžiasi gražiausiais žiedais, dangus žydrėja ir vaiko debesis. O štai šaltasis sezonas verčia susitelkti į vidų. Ne tik gamtą, bet ir žmogų. Net jei to nesinori. Kaip išlikti laimingiems, kai diena trumpesnė už naktį, apima liūdesys, o pavasariu ne tik kad nekvepia, bet net ir nesmirda.
Norvegijos sveikuolių maudynės
Norvegijos sveikuolių maudynės / „Scanpix“ nuotr.

Jei negalite pakeisti situacijos, pradėkite savo kelią į laimę nuo plačios šypsenos. Šių eilučių autorė būsimos laimės strategiją išbandė nusipirkusi įkvepiančią knygą iš serijos šypsokis ir pasaulis nusišypsos tau ir pradėjusi rašyti svarbių ir nelabai svarbių dalykų, kuriuos norėtų atlikti, sąrašą.

Didysis sąrašas

Sudaryti sąrašą gerai, nes kartais visai nesusimąstome arba pamirštame, kas ir kodėl mums teikia džiaugsmo. Svarbu neskubėti, viską apgalvoti ir išdėlioti raštu – taip lengviau įsisąmoninsite savo troškimus.

Jeigu sąrašą pakabinsite matomoje vietoje (na, nebent jame būtų kažkas labai pikantiško), bus įdomiau spalvotu tušinuku išbraukti jau nuveiktus dalykus. Galite pradėti nuo bet kurio punkto, daryti ką nors malonaus iš savo sąrašo kasdien ar dukart per savaitę. Tempas nėra svarbus, svarbu, kad tai teiktų malonumo.

Gal prisiminsite, jog vaikystėje planavote pliku užpakaliu nudardėti nuo Tauro kalno, tik tada buvote tam per maži, o dabar – jau per dideli. Gal svajojote nusipirkti pigius bilietus į bet kur ir niekam nieko nesakę išskristi? Kada, jei ne dabar, tai padarysite? Nelaukite, kol jūsų svajones įgyvendins esami ar būsimi vaikai.

Tegyvuoja šviesa

Ir kvailiui aišku, kad šviesa gerina nuotaiką, skaistina odą ir skatina eiti laukais ir miškais. Kai jos nėra, nuotaika – kaip laikius indėlį „Snore“, nieko nesinori veikti, tik valgyti ir žiūrėti televizorių. Ne veltui sakoma, kad prie tamsos daugiau drąsos – net mokslininkai nustatė, jog, esant prastam apšvietimui, suvalgoma daugiau.

Ir kvailiui aišku, kad šviesa gerina nuotaiką, skaistina odą ir skatina eiti laukais.

O kam to reikia? Gal ir nustebsite, tačiau, nepaisant trumpos dienos ir didelio debesuotumo, žiemą lauke iki trijų kartų šviesiau nei namie. Juk saulė neišnyko – ją tiesiog užstojo debesys. Tad jei turite galimybę, kelkite užpakalį ir eikite į lauką, kol nesutemo. Namie ir taip prisibūnate – kai valgote ir miegate.

Šypsena iki antakių

Nebūtina kasryt pažvelgus į veidrodį nusišypsoti ir paklausti: „Veidrodėli, veidrodėli, pasakyk, kas pasaulyje gražiausias?“, nes vieną dieną galima sulaukti atsakymo: „Pasitrauk, per tave nematau!“ Tačiau bet kuris psichologas patartų kuo daugiau šypsotis ir juoktis. Atkreipkite dėmesį, kad, gatvėje ar parduotuvėje pamačius besišypsantį žmogų, nejučia kyla lūpų kampučiai. Jums netgi smalsu, ko tas žmogus taip džiūgauja! Lygiai taip pat, tik priešiškai, gali nuteikti susiraukęs kaip užpakalis tipas.

„Diena be šypsenos yra prarasta diena“, – taikliai pastebėjo legendinis komikas Charlie Chaplinas! Kada paskutinį kartą žiūrėjote gerą komediją ar pasakojote anekdotą?

Keiskite požiūrį

Iš esmės žmogų erzina ne tam tikri dalykai, o požiūris į juos.

IŠ esmės žmogų erzina ne tam tikri dalykai, o požiūris į juos. Nors tai sunku, lengviau pakeisti požiūrį į situaciją nei pačią situaciją. Stenkitės pastebėti ir atrasti teigiamų dalykų VISUR. Pavyzdžiui, einančius namo jus užklupo lietus. Galite išrėkti visus žinomus keiksmažodžius visomis įmanomomis kalbomis, kol gerklė užkims, o galite pasidžiaugti, jog jus – kaip kokį augalą – lietus palaistys. Gal netgi paaugsite?

Pažadinkite naivų kvailį

Ar pamenate, kokių neįtikėtinų užmačių turėjote vaikystėje? „Aš tapsiu visatos valdovu“, „Aš apkeliausiu pasaulį“, „Aš būsiu grupės „Rondo“ lyderis“... O kai pirmą kartą ėjote į pokalbį dėl padavėjo darbo ir jūs paklausė, ar mokate vienu metu nešti šešias lėkštes, užtikrintu tonu atsakėte: „O taip, aš profas šioje srityje!“, nors neturėjote žalio supratimo, kaip tai įmanoma padaryti. Kur dingo tas pasitikėjimas savimi?

Esmė ta, jog kuo daugiau gyvenimiškos patirties įgyjame, kuo daugiau sužinome, tuo labiau suprantame, kad nieko nesuprantame ir nieko nemokame. Tai daro žmones nelaimingus, o su tokiu mąstymu ir savijauta toli neisite. Pažadinkite tą naivų kvailį savyje ir tikėkite, kad jums pavyks!

Užmirškite frazes „man neužteks pinigų“, „man nepavyks“, „tokių kaip aš yra milijonai“ ir pan. Jei didieji išradėjai ar multimilijonieriai būtų mąstę kaip dauguma, dabar sėdėtume ne tik kad be aipodo ar feisbuko, bet oloje su žvake rankoje, intymias vietas prisidengę figos lapu.

Atraskite užsispyrusį kūdikį

„Gerai, kad mes daug ką išmokstame per pirmus dvejus gyvenimo metus. Pradėjus protauti tokia raida būtų beveik neįmanoma“, – ironiškai pastebi dr. Dirkas Schmidtas, knygos „Laimingi kasdien“ autorius. Nereikia bijoti bandyti, net jei dvidešimt kartų nepavyks. Jei kūdikis, kartą parkritęs, iš kvailumo ir smalsumo toliau nemėgintų atsistoti, taip ir šliaužiotume likusį gyvenimą – juk bandymas vaikščioti asocijuotųsi su skausmu ir patirta nesėkme. Ją reikia priimti kaip pamoką, kad kažką dar reikia patobulinti, nes galimybė visada susijusi su rizika.

Ar pamenate dainininką Deivį pirmose šokių projekto „Šok su manimi“ laidose? Komisijos nariai tiesiai šviesiai rėžė: tu negali šokti, geriau dainuok. Net paprasti lietuvaičiai kuždėjosi: ko jis lipa ant to parketo?! Tačiau atbula koja šokęs atlikėjas užsispyrė būtinai išmokti šokti ir sėkmingai nukeliavo iki finalo!

Kalkite geležį, kol karšta

Kad kažko pasiektumėte, turite aiškiai suformuluoti, ko norite ir kaip tai įgyvendinsite. Nesvarbu, ar tai bus penkiolikos minučių, ar kelerių metų reikalas. „Tikslai, kurių sau net nebuvome iškėlę, niekada nebus pasiekti“, – teigia profesorius Davidas McNally, savo knygomis ir kalbomis įkvėpęs ne vieną pasaulinę garsenybę.

O štai motyvacijos mokytoju save vadinantis minėtasis Dirkas Schmidtas pabrėžia, jog svarbiausia veiksmų imtis nedelsiant – jei per 72 valandas nuo momento, kai nusprendėte KAŽKĄ daryti, to nepradėsite, tikimybė tai įgyvendinti vėliau bus lygi beveik nuliui. Motyvacija – toks dalykas, kuris, jei „išeina parūkyti“, gali ir nebepareiti. Tad pirmos trys dienos yra svarbiausios. Sunkiausia – pradėti kažką daryti, užtat ir sakoma: gera pradžia – pusė darbo. Pradėjus beliks sėkmingai užbaigti.

Susikurkite malonią atmosferą

Ar pastebėjote, kad kai užsiimate įdomia veikla, laikas tarsi ištirpsta: nesižvalgote į laikrodį, naktis pakeičia dieną, pamirštate pavalgyti ar kad skauda galvą. Kur ten beprisiminsi, kad, rodės, ir nelaimingi buvote! Užmerkite akis ir prisiminkite ką nors malonaus. Kas tai buvo, kaip jautėtės kokių asociacijų ta akimirka jums kelia?

Ar pastebėjote, kad kai užsiimate įdomia veikla, laikas tarsi ištirpsta?

Gal prisimenate muziką, kvapą ar skonį, kuris lydėjo jus tuo metu? Ieškokite naujų būdų tokiai palaimai patirti. Nepakenks ir dar vienas sąrašas – surašykite bent dešimt laimingų savo gyvenimo akimirkų, kurios pirmos šaus į galvą. Teigiamų emocijų pasikrausite visai dienai.

Noriu būti Einsteinas

Turėkite kokį nors idealą, kurio poelgiai, bruožai ar pasiekimai jus džiugina ir stebina. Jeigu žavitės kažkokia asmenybe, vadinasi, ji turi tai, ko jūs dar neturite, bet norite turėti. Pasidomėkite, kaip jai pavyko to pasiekti. Jei būdai pasirodys nepriimtini, sugalvokite savų.

Šalinkite problemą

Išmokite pripažinti ir įveikti problemas. Iškilus bėdai susivokite, kas ir kodėl nutiko. Nieko dėl to nekaltinkite. Apsvarstykite, ką turėtumėte daryti toliau, ir darykite.

„Problemų kyla tada, kai ką nors nuveikiame, o rezultatai neatitinka mūsų lūkesčių“, – pastebi Dirkas Schmidtas. Stenkitės pernelyg nesikoncentruoti į tai, kas daro jus nelaimingus. Tiesiog šalinkite problemą.

Nekelkite sąlygų

„Laimės ekspertas“ Jamesas Ogilvy nustatė, kad žmonės dažniausiai linkę susieti laimę su tam tikromis sąlygomis. Pavyzdžiui: „Jei pakeisiu darbą, būsiu laimingas“, „Kai ištekėsiu, nieko gyvenime nebetrūks“, ir pan. Tačiau tai tik skatina suvokti, kad gyvenime jums kažko trūksta. Labai gerai, jei svajonė tampa tikslu, kurį pasiryžtate įgyvendinti, o jei ne? Nuo tokių minčių tampate dar nelaimingesni. Taigi performuluokite savo troškimus: „Aš laimingas ir siekiu savo svajonės. Man pavyks pakeisti darbą!“

Ir dar kai kas

Beplanuodami savo laimės strategiją neužmirškite, kad vienu užpakaliu visų laukų nepatręšite. Dešimt veiklų vienu metu gali atlikti tik supermamos. Reklamose. Tad ką darote, darykite gerai ir su malonumu. Net jei tai vienintelis siekis – būti laimingiems.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų