Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kaip įveikti peršalimą?

Lauke šalta, lyja, sušalo ir sušlapo kojos, peršti gerklę... Kas toliau: aukšta temperatūra, kosulys, angina, gripas? Jeigu laiku imsitės reikiamų priemonių, to galima išvengti.
Peršalimas
Peršalimas / Photos.com

Svarbiausios taisyklės

Atsiradus pirmiems peršalimo požymiams, daugelis iš mūsų iškart keliauja į vaistinę. O ten daugybė išreklamuotų preparatų: ledinukų, miltelių, antibiotikų. Akys raibsta – ką išsirinkti?
 
Pirmoji taisyklė. Tik gydytojas jums gali skirti reikiamą antibiotiką ir tik kraštutiniu atveju. Antibiotikus galima vartoti anginą, pneumoniją ir kitas sunkias peršalimo ligas. Pradėti gydyti paprastą kvėpavimo takų virusinę infekciją antibiotikais kvaila ir be galo pavojinga. Juolab jeigu tai darote savo nuožiūra.
 
Antroji taisyklė. Nepasikliaukite tirpiomis, dažnai per televiziją reklamuojamomis gydomosiomis priemonėmis. Šių preparatų poveikis greitas ir trumpalaikis. Jie ne gydo, o tik kuriam laikui sumažina ligos simptomus, kad atlikę savo darbą – atidirbę pamainą, perskaitę pranešimą ir t. t.  – keliautume sirgti toliau. Vartoti juos kelias dienas iš eilės, turint vilties tokiu būdu išsigydyti peršalimą, ne tik beprasmiška, bet ir pavojinga – pirmiausia inkstams.
 
Atsiradus pirmiems peršalimo požymiams, daugelis iš mūsų iškart keliauja į vaistinę. O ten daugybė išreklamuotų preparatų: ledinukų, miltelių, antibiotikų. Akys raibsta – ką išsirinkti?
Trečioji taisyklė. Užuot leidę pinigus brangiai kainuojantiems vaistams ir ne visada veiksmingiems preparatams, prisiminkite laiko patikrintas liaudies priemones.
 
Pirmoji pagalba
 
Pajutę pirmuosius peršalimo požymius, dėkite ant krūtinės ir nugaros garstyčių trauklapių, išgerkite 2 stiklines karštos aviečių, liepžiedžių arba citrinų arbatos arba karšto pieno su medumi ir žiupsneliu sodos.
 
Galite pasidaryti ir tokio mišinio: išspauskite dviejų citrinų sultis, sumaišykite jas su medumi ir išgerkite. Smūginė vitamino C dozė peršalus tikrai nepakenks. Jeigu sušlapote kojas, parėję namo iškart įtrinkite jas degtine ir užsimaukite sausas vilnones kojines. Alternatyva šiai procedūrai – garstyčių vonelė. Į dubenį su karštu vandeniu nuleiskite kojas ir laikykite 15-20 minučių, kaskart įpildami karšto vandens. Procedūra bus veiksmingesnė, jeigu į vandenį įbersite 2 šaukštus sausų garstyčių. Baigę procedūrą užsimaukite šiltas kojines ir atsigulkite į lovą.
 
Natūralūs vaistai užgulusiai nosiai
 
Vienas iš veiksmingiausių būdų kovoti su užgulusia nosimi – garų inhaliacijos. Į verdantį vandenį įlašinkite kelis lašus eterinio mentolio arba eukalipto aliejaus, užsidenkite galvą rankšluosčiu ir pakvėpuokite garais. Eukaliptas ir mentolis turi priešuždegiminių savybių ir žymiai pagerina kvėpavimą. Be šių aliejų, į vandenį galima truputį įberti sausų garstyčių (jos padės sušilti ir išprakaituoti) arba ketvirtį šaukštelio raudonųjų pipirų, kurie gerina kraujotaką ir įveikia virusus.
 
Kartu su inhaliacijomis galima naudoti specialaus balzamo, skirto nosies gleivinei tepti. Jam pasigaminti reikės augalinio aliejaus (2 šaukštų), česnako (4 skiltelių) ir svogūno (ketvirtis galvos). Aliejų palaikykite 30 min verdančio vandens vonelėje, paskui atvėsinkite ir įdėkite pertrintus česnaką ir svogūną. Palaikykite 2 val. ir perkoškite – balzamas paruoštas. Kvapas ne itin malonus, tačiau pakentėti verta. Netrukus pasveiksite.
 
Įvairūs ledinukai ir pastilės labiau tinka ne skaudamai gerklei, o balso stygoms gydyti.
 Kompresai ir inhaliacijos kosintiems
 
Kosint naudinga krūtinę šildyti virtų perlinių kruopų arba tirštos sorų kruopų košės kompresais. Košę sudėkite ant polietileno arba ant kompresams skirto vaškinio popieriaus, suvyniokite šį paplotėlį, kad nebūtų per karšta, į rankšluostį ir palaikykite ant krūtinės ne trumpiau nei 2-3 val., kompresą galima palikti ir visai nakčiai. Kai košė pradės vėsti, viršutinį rankšluostį reikia nuimti. Tokį pat „šildantį paplotėlį“ galima padaryti iš bulvių košės. Kovojant su kosuliu jums padės „bulvių“ inhaliatorius.
 
Kruopščiai išplautas bulves išvirkite su lupenomis ir suminkykite tame pačiame vandenyje, kuriame jos virė. Į košę įlašinkite 10-20 lašų anyžių, krapų, kamparo arba eukalipto aliejaus. Tačiau atminkite, kad naudoti didelių eterinių aliejų dozių neverta, nes jie sausina gleivinę ir sukelia gerklės peršėjimą. Skirtingai nei atliekant nosies inhaliacijas, šiuo atveju reikia kvėpuoti ne per nosį, o per burną.
 
Jei skauda gerklę
 
Įvairūs ledinukai ir pastilės labiau tinka ne skaudamai gerklei, o balso stygoms gydyti. Jeigu skauda gerklę, veiksmingiau ne suvalgyti „gydomąjį saldainį“, o skalauti gerklę furacilino, sodos tirpalais, sumaišytais su šiltais medetkų, eukalipto, jonažolių nuovirais. Galima pasigaminti liepžiedžių ir ramunėlių nuovirų. Paimkite po 2 šaukštus liepžiedžių ir vaistinių ramunėlių, šį  mišinį užpilkite stikline verdančio vandens. Laikykite 20-30 min, po to nuovirą perkoškite. Gerklę skalaukite kelis kartus per dieną.
 
Svogūnai ne tik numalšins skausmą, bet ir sunaikins ligą sukeliančius mikrobus. Sutarkuokite vienodą kiekį svogūnų ir obuolių, sumaišykite su tokiu pačiu medaus kiekiu. Valgykite po 2-3 šaukštelius 2-3 kartus per dieną – gerklės skausmas būtinai praeis.
 
Beje...
 
Niekam ne paslaptis, kad sergant būtina gerti kuo daugiau skysčių. Peršalus, be įprastos karštos arbatos ir pieno, labai sveika gerti rūgščių gėrimų (spanguolių morso, arbatos grybo, kopūstų sūrymo), taip pat rūgpienio su medumi, ridikų sulčių su pienu ir medumi.
Neperdozuokite!
 
Rėmas
 
Stenkitės vienu metu nevartoti įvairių tokios pačios sudėties vaistų, nes rizikuojate perdozuoti kokios nors veikliosios medžiagos. Pavyzdžiui, paracetamolio gydomoji dozė yra labai maža. Jeigu jūs vartosite daugiau nei 5 gramus per parą, rizikuojate pakenkti kepenims. Paracetamolis kartais slypi po įvairiais vardais: acetaminofeno (amerikietiškuose vaistuose), kalpolo, panadolo, eferalgano, kur 1 tabletėje yra ne mažiau kaip vienas gramas veikliosios medžiagos; dar jo yra koldrekso, solpadeino, saridono ir kitokių kompleksinių preparatų sudėtyje. Todėl įdėmiai perskaitykite vartojimo instrukcijas vaistų, kuriais susiruošėte gydytis. Geriausia pasirinkti kurį nors vieną gydomąjį preparatą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos