Kaip pirmadienį 15min sakė laidos kūrėjai, projekte „Kalinių žmonos“ bus siekiama atskleisti įkalinimo bausmę atliekančių vyrų žmonų ar mylimųjų gyvenimą, moterų kasdienybę.
Projektą patikėta vesti Donatai Gutauskienei-Laisvai, kuri pati laukia iš Alytaus pataisos namų sugrįžtančio vyro.
„Projekto mintis kilo todėl, kad matomas visuomenės nusiteikimas prieš kalinčius. Niekas šia laida nežada jų teisinti, ginti ar aukštinti, apie tai net nėra kalbos. Norim parodyti apie tai, kaip gyvena jų moterys, apie tai, kad jos nepabūgo susieti savo gyvenimo su kalėti nuteistais asmenimis“, – 15min dar pirmadienį pasakojo laidos vedėja ir jos sumanytoja Laisva.
TAIP PAT SKAITYKITE: Laisva ves naują laidą „Kalinių žmonos“: „Idėja kilo iš asmeninės patirties“
Visgi tokie paaiškinimai nepadėjo – projektas „Kalinių žmonos“ papiktino daugybę žmonių.
„Asocialaus šiukšlyno eteryje buvo per mažai, tai atvežė dar mėšlo“, – tokios reakcijos feisbuke sulaukė žinia apie laidą. Garsenybės ragino „LNK pabusti“, „drausti tokias laidas“, vadino „didžiausiu televizijos nuosmukiu“, o kalbas apie „socialinį projektą“ – dūmais į akis, nes viskas esą dėl reitingų.
15min žiniomis, laida „Kalinių žmonos“ turėtų startuoti kovo pabaigoje, tačiau kilus tokiai kritikos bangai, gal keičiasi planai ir projekto eteryje nebebus?
15min susisiekė su LNK. Į klausimus atsakė televizijos atstovas spaudai Gediminas Malaškevičius.
Ar neketinama atsisakyti laidos idėjos, kilus tokiam ažiotažui?
Kilęs susidomėjimas rodo, kokia ši tema nevienareikšmė. Iki naujo projekto pasirodymo ketiname ir kitose savo kanalo laidose su visuomene diskutuoti šia tema, pabrėžti temos jautrumą ir neišvengiamumą. Pirmiausia, tai laida apie moteris, kurios tapo aukomis, nors jos susilaukia itin neigiamo visuomenės požiūrio. Todėl viena iš šios laidos misijų – keisti visuomenės požiūrį. Laida turi tvirtą socialinę misiją.
Kritikai stebisi laidos kūrėjų bendradarbiavimu su Kalėjimų departamentu. Ar išties ši institucija finansuos „Kalinių žmonas“?
Laida rengiama bendradarbiaujant su Kalėjimų departamentu, laidos autoriai kreipėsi į departamentą ir ši idėja buvo palaikyta. Kalėjimų departamentas žadėjo suteiktą pagalbą, tačiau ne finansuos, o, pavyzdžiui, esant reikalui patekti į įkalinimo įstaigas. Susitikimai dėl šios laidos su Kalėjimų departamentu prasidėjo dar 2016 vasarą.
Koks laidos tikslas? Ar jos tikrai reikia, jei kilo tokia pasipiktinimo banga?
„Kalinių žmonos“ laida – tai bandymas pažvelgti į šios visuomenės dalies gyvenimą ir mažinti šios visuomenės grupės socialinį atskirtį. Kalėjimų departamentas stengiasi padėti nuteistiesiems socializuotis bendraujant su šeimos nariais, kuo geriau ir greičiau adaptuotis visuomenėje grįžus į laisvę. Laida bus ne apie kalinius, ši laida pasakos moterų istorijas. Mylėti, laukti ar ištekėti už kalinčio vyro nusprendusi moteris sulaukia ne tik visuomenės, bet ir artimųjų pasmerkimo, nors dažnu atveju moteris yra auka.
Laidos autoriai ketina parodyti, kaip gyvena kalinių žmonos, kodėl renkasi taip gyventi. Kodėl moterys pasiryžta laukti savo vyrų penkerius ar net dvidešimt metų, kai kurios laukia net žinodamos, kad sutuoktinis niekada neišeis į laisvę, o kitos nutraukia bet kokius saitus? Ar tai yra besąlygiška meilė, pasiaukojimas ar naivumas? To klaus laidos rengėjai.
Panašios laidos nėra naujiena pasaulio televizijų tinkleliuose. Amerikos kanalas VH1 realybės šou „Mob Wives” transliavo šešis sezonus. Tai realybės šou apie moteris, kurių artimieji atlieka bausmę už tai, kad bendradarbiavo su mafija.
Teisingumo ministerijos komentaras dėl laidos „Kalinių žmonos“ partnerystės
Teisingumo ministerija, reaguodama į viešojoje erdvėje paskelbtą informaciją, esą LNK laida „Kalinių žmonos“ rengiama bendradarbiaujant su Kalėjimų departamentu, pabrėžia, kad nei ministerija, nei jai pavaldus Kalėjimų departamentas nėra šios laidos partneriai.
Pranešime spaudai atkreipiamas dėmesys, kad pagal Bausmių vykdymo kodekso atitinkamas nuostatas nuteistasis turi teisę į trumpalaikius ir ilgalaikius pasimatymus. Sprendimą, su kuo pasimatyti, priima pats nuteistasis, o leidimą dėl šios teisės realizavimo – pataisos įstaigos vadovas.