Tenka pripažinti, kad lietuviška spauda Vaidotą Grincevičių prisiminė po geros pertraukos, jo prieš kelerius metus paviešintam vaizdo įrašui atsidūrus „Dailymail“ puslapiuose. Tam yra kelios priežastys: kaip ir minėta, Vaidotas nedalija interviu, antra – niekada nešmėžavo televizijoje, jo neišvysi pramogų pasaulio vakarėliuose.
Jau septynerius metus Vilniuje gyvenantis Vaidotas didžiąją dalį laiko skiria vaizdo įrašų kūrimui, tai jau kelerius metus yra pagrindinė jo veikla ir pinigų šaltinis.
Man visada patiko kontroversiškas turinys, tai, ko niekas kitas nekuria Lietuvoje
Riziką žinojo
Lietuvių „YouTube“ žvaigždė WhyDotas sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio dėl vaizdo įrašo, kuriame įamžinta, kaip sprogsta rankose laikomas jo savadarbis ginklas. Dabar, kalbėdamas apie kūrinį, jis sako riziką žinojęs, tačiau taip su jo vaizdo įrašais būna visada – į juos Whydotas neria stačia galva.
„Idėja buvo ironiškai pagaminti ginklą, žinojau, kad jis sprogs, bet kad bus toks stiprus sprogimas, nesitikėjau. Man visada patiko kontroversiškas turinys, tai, ko niekas kitas nekuria Lietuvoje.“
Kaip gimsta Vaidoto kūriniai? Nuo idėjos, atsiradusios ekspromtu. „Pasiimu kamerą ir dažniausiai žinau, kas bus finale“, – taip lakoniškai Vaidotas pasakojo darbo užkulisius.
Vaizdo įrašas su pistoletu nėra vienintelis Vaidoto kūrinys, sulaukęs tokio didžiulio susidomėjimo. Jo praėjusių metų vasarą sukurtas vaizdo įrašas „MY FIRST LAMBORGHINI BOUGHT FROM YOUTUBE MONEY AND I HAVE ONLY 300K SUBSCRIBERS“, interneto platformoje turintis daugiau nei 600 tūkst. peržiūrų, pateko į milijoninius skaičius „Youtube“ renkančio PewDiePie akiratį – jis trumpam buvo įkėlęs jo vaizdo įrašą.
Tai, kad apie Vaidotą parašė puikiai pasaulyje žinomas naujienų portalas, jam didelės naudos neatnešė. Visą situaciją Whydotas vertina racionaliai, skaičiai nepakilo, kiekvienas jo vaizdo įrašas sulaukia panašaus susidomėjimo užsienyje.
Angliškus subtitrus Vaidotas naudoja dvejus metus, sprendimas tikslingas. „Rašydavo užsieniečiai, kad jie nieko nesupranta, uždėjau subtitrus, nes nemoku ekspromtu varyti anglų kalba. Yra barjeras, mano personažui anglų kalba irgi netinka“, – pabrėžia kūrėjas.
Galėčiau instagrame reklamuoti ginklus, nes juos esu išbandęs ir galiu patvirtinti, kad produktas geras
Vis dėlto šis straipsnis Vaidotui buvo pergalė ne tiek dėl paties fakto, o dėl kito momento – jam atsidūrus užsienio spaudoje (nors bandė ir su lietuviškais portalais, bet nepavyko), Vaidotas gavo patvirtinimą iš instagramo, kad jo puslapis toks yra vienas ir vienintelis. Nors čia, tiesą sakant, Vaidotas nelabai kažką ir daro – įkelia kelias išties labai žavias šuns nuotraukas, o jo dažnumas yra vos keletas vaizdų per metus.
„Galėčiau uždirbti daug pinigų, jei instagrame galėčiau reklamuoti maisto produktus, bet esmė, kad negaliu reklamuoti, nes nevalgau nei šokolado, nei kolos geriu, cukraus nevartoju, tai neturiu, ką reklamuoti. Nebent ginklus, nes juos esu išbandęs ir galiu patvirtinti, kad reklamuojamas produktas geras“, – juokiasi V.Grincevičius.
Kuriamas turinys smurto neskatina
„Dėl ateities planų nenoriu nieko daug galvoti ir žadėti, bet video kūrimas yra mano pagrindinė sritis. Aš radau, kur būsiu – video kūrime“, – tarsi žirnius į klausimą beria jis.
Per tiek metų į Vaidotą kreipėsi ir užsienio kompanijos, žaidimus kuriančios įmonės, tačiau jis kol kas apie JAV negalvoja. Ne tik todėl, kad mano, jog europiečiai daro geriau, bet ir dėl to, kad kuria išties kitokį turinį.
„Sulaukiu pasiūlymų reklamuoti, nors bendradarbiauti dar nesiūlė. Tikriausiai mano kuriamas turinys yra per daug agresyvus, ne „family friendly“, – juokiasi jis.
Ir išties – kai pasklido žinia apie užsienio naujienų portale atsidūrusį Vaidotą, pirmoji šovusi mintis buvo, kad kažkam užkliuvo jo turinys, demonstruojami šaunamieji ginklai. Vis dėlto bendra žinutė buvo, kad Lietuvoje egzistuoja „išprotėjęs youtuberis“, kuriam labai pasisekė.
Taip sureagavo užsienis, Lietuvoje už tą patį vaizdo įrašą teko šiek tiek daugiau nervų sueikvoti. Nors Vaidoto kuriamas turinys yra pažymėtas – vaizdo įrašai nėra skirti asmenims iki 18-os – o jis tai vertina kaip išmoktą pamoką ir žino, kad tikrai negalima skatinti smurto, pasikankinti šiek tiek teko.
Dėl šio vaizdo įrašo policijoje buvo užfiksuota daugiau nei 200 pareiškimų, bet jie visi buvo atmesti. Didžioji dalis jų buvo dėl smurto skatinimo, dėl naudojamo ginklo.
Iš „Youtube“ gyventi galima
Jau ilgą laiką Vaidotas gyvena Vilniuje, į savo gimtąjį kaimą jis grįžta tik dėl filmavimų. Čia gyvena jo tėvai, kurie klausimo, ar jis jau turi „normalų darbą“, neuždavinėja, nes jiems Vaidotas – tikras verslininkas.
Bet ar iš „Youtube“ įmanoma uždirbti? „Žiūrint, kiek reikia pinigų. Jeigu renki peržiūras, užsidirbsi. Už milijoną peržiūrų gali gauti tūkstantį eurų, bet kadangi Lietuvoje nėra reklamų, kurias gali praleisti, taip yra tik Amerikoje, todėl PVM labai mažas. Vis dėlto manau, kad po kelių metų Lietuvoje iš „Youtube“ bus galima labai gerai gyventi“, – sako jis.
Po kelių metų Lietuvoje iš „Youtube“ bus galima labai gerai gyventi
Pats Vaidotas turi 10 įrašų, kurie surinko daugiau nei milijoną peržiūrų. Uždirbtus pinigus jis investuoja į tolimesnę kūrybą. Vaidotas ir jo komanda dirba su profesionalia technika, nemažai kainuoja vaizdo įrašuose naudojami rakandai – tankai. Pavyzdžiui, sukurti paprasčiausią kaimiečio filmuką kainuoja 700 eurų, tanką padaryti kainavo apie tūkstantį, „Lamborghini“ – virš 500 eurų.
Iš kaimiečio į profesorių
„Dabar ir užsienyje žiūri kaimietį, todėl, kol tai sulaukia dėmesio, nematau reikalo keisti. Amerikos rinkai generuoti bajerius nemanau, kad norėčiau, nes man jų pačių kuriamas turinys yra šūdas. Europiečiai gerai kuria, amerikiečiai – tuštybių mugė.
Turiu dar porą personažų, bet esmė, kad nemoku natūraliai vaidinti, tai užsidedu marozo arba kaimiečio kaukę. Kai žiūriu savo video, aš nematau ten nė kiek savęs. Net tėvai nemato ten mūsų. Atrodo, kad ten būtų visiškai kitas žmogus. Kažkaip taip įeinu į personažą, kad patenku į kitą pasaulį, nebegalvoju savo galva, visiškai atsiduodu personažui“, – pasakoja Vaidotas.
Ar per tiek metų kaimietis neišsisėmė? „Nežinau, negaliu pasakyti. Mano personažas keičiasi. Pavyzdžiui, pradžioje buvo labai daug keiksmažodžių, šūdinai ten buvo, dabar jis yra išvalytas, toks mielas kaimietis. Kvailas, bet mielas“, – šypsosi Vaidotas.
Mano personažas keičiasi. Pavyzdžiui, pradžioje buvo labai daug keiksmažodžių, dabar jis yra išvalytas, toks mielas kaimietis. Kvailas, bet mielas
Jis pabrėžia, kad savo kuriamu turiniu siunčia žinutę, mėgsta sarkazmą, ironiją, pašiepti kaimo gyventojus, bet tokius žmones, kurių gal net nėra, arba jei tokie būtų.
Vis dėlto karta keičiasi, auga, keičiasi ir Vaidotas, tad visko gali būti, kad kaimietis taps profesoriumi.
„Aš turiu savo auditoriją. Aš keisiuosi lygiai taip pat, kaip keičiasi jie. Ji auga, aš augu su ja. Turinys keičiasi, gal po dešimt metų būsiu koks profesorius, nežinau“, – juokiasi Vaidotas.
O pabaigai – tai ar sėkmės, ar darbo reikėjo? „Reikėjo sėkmės, bet sakyčiau, kad viską nulėmė sunkus darbas. Galiu drąsiai sakyti, kad iš vaizdo kūrimo gyvenu tik dvejus metus, 5–6 metai man ir mano komandai buvo tokie, kad buvom ubagai. Turėjome siekti, siekti ir kažkas pasisekė.
Kai viskas prasidėjo, turėjau geiminimo kanalą, bet supratau, kad mano kompas nėra toks geras, galvoju, gal reikia pereiti į sketchus. Pabandėme edgy turinį, nes tai buvo labai populiaru, Lietuvoje niekas to nekūrė. Ir kažkaip prilipo. Niekada negalvojau, kad nuleisiu rankas. Jei aš varau, aš varau ant savęs. Aš nieko neįžeidžiu, jeigu gerai įsigilinsi“, – sako jis.
Vaidoto Grincevičiaus kadrai – galerijoje: