Ši knyga – dar vienas pagarbos ženklas legendiniam krepšininkui, kuriam praėjusių metų gruodžio 19-ąją suėjo 50 metų. Norėdamas paminėti neeilinį A.Sabonio jubiliejų režisierius Rimvydas Čekavičius tuomet sukūrė jam biografinį filmą „Arvydas Sabonis. 11”.
Pasidalinti prisiminimais apie krepšininką į sostinės parodų centrą „Litexpo“ atvyko ir knygos autoriai, ir dviem mėnesiais anksčiau pasirodžiusio filmo režisierius.
TAIP PAT SKAITYKITE: Galingai startavęs filmas apie Arvydą Sabonį nepaliko abejingų ir Lietuvos žvaigždžių
„Dar tuomet, kai buvau įpusėjęs kurti filmą man paskambino iš leidyklos ir sako – rašom knygą. Paklausiau, kas tą darys. Kai sužinojau, kad Laisvė ir Vytaras – apsidžiaugiau. Manau, labai gražu, kad atsirado ne tik filmas, bet ir knyga“, – knygos pristatymo renginyje kalbėjo R.Čekavičius.
Knygos pavadinimas ilgas, tačiau kiekvienas jo žodis pasirinktas neatsitiktinai. „Didžiausio lietuvio“ vardą A.Saboniui galima priskirti tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme, o skaičius 11 jo gyvenime – simbolinis ir neeilinis. Būtent toks numeris puošė jam pergales atnešti padėjusius sportinius marškinėlius.
Skaičiaus 11 leitmotyvas kartojasi ir knygoje. Radzevičiai nusprendė ją suskirstyti į 11 skyrių, kurių kiekvienas pasakotų apie skirtingus A.Sabonio gyvenimo etapus: vaikystę, žaidimą Lietuvos rinktinėje, olimpiadas, asmeninį gyvenimą ir pan.
Vienas skyrius knygoje pasakoja apie Arvydo ir jo žmonos Ingridos meilės istoriją. Čia buvo prisimintos ir įdomesnės vestuvių detalės. Tarkime, kad Ingridos suknelė buvo atsivežta iš tuomet sunkiai pasiekiamos Ispanijos, o A.Sabonis juokais mylimajai tarė, kad ves ją tik tuomet, jei ši šventės dieną avės batelius su 11 centimetrų aukščio pakulne.
„Arvydas ne kartą yra sakęs, kad Ingridą jis turėjo užsiauginti. Juk jų draugystė prasidėjo tuomet, kai jai buvo vos 17 metų“, – susirinkusiesiems priminė L.Radzevičienė.
Ji pasakojo, kai dirbdama žurnaliste kadaise „Neringos“ viešbutyje bandė iš A.Sabonio paimti interviu. Būdama 161 centimetro ūgio ji laikydama diktofoną rankoje ištiesė jį link aukštaūgio, o šis pakėlė ją už pažastų, pastatė ant kėdės ir pasakė, kad „šitaip bus patogiau“.
Ne paslaptis, kad krepšininkas apskritai vengia daug kalbėti, o interviu dalina retai. Nelabai mėgsta ir žurnalistus, kurių klausimai jam atrodo vienodi, banalūs ir neįdomūs.
Sykį L.Radzevičienei A.Sabonis pažadėjo plačiau apie save papasakoti tuomet, kai šiam sueis 50 metų. Tačiau net sulaukęs ypatingos šventės savo charakterio nepakeitė. „Visi žino – toks jau tas Sabas“, – linksmai knygos pristatyme kalbėjo jos autoriai.
R.Čekavičiui šiandien Arvydo Sabonio vardas įgavo naują prasmę. „Kai sukūrėme filmą ir apkeliavome pusę pasaulio, supratau, kad Sabas yra daugiau, nei žmogus ir daugiau, nei krepšininkas. Pabendravęs su NBA čempionais, su sporto pasaulio legendomis dar kartą supratau, kad Arvydas – neeilinis“, – sakė jis.
Visuose 11-oje knygos skyrių Radzevičiai stengėsi išsaugoti A.Sabonio kalbos autentiškumą, todėl čia nėra asmeninių autorių pasakojimų, o daugelyje vietų palikti šnekamąja kalba sakyti krepšininko žodžiai. Knygoje skaitytojai sužinos, kodėl A.Sabonis vaikystėje svaidėsi lėkštėmis, kaip auklėjo savo vaikus, kaip išvengė Maskvos „CSKA“ komandos ir ką prieš daugelį metų Minske jam išpranašavo papūga.