1. Nesakykite, kad jie turėtų atsipalaiduoti. Tokie komentarai kaip „tiesiog atsipalaiduokit“ nevaisingai pora sukelia dar daugiau streso, ypač moterims. Moterys dažnai mano, kad tai jos yra kaltos dėl to, kad negali pastoti, nors dažniausiai tam yra medicininis paaiškinimas, kuris nepriklauso nuo nuotaikos.
2. Nebandykite sumenkinti problemos. Negalėjimas susilaukti vaikelio yra labai skausmingas. Jeigu pora bando susilaukti kūdikio, reiškia, kad jau tikrai yra pasiruošę ir labai jo nori, taigi nemėginkite bandyti jiems įrodyti, jog jie per daug dėl to kankinasi. Tokie komentarai kaip „tiesiog džiaukitės, kad dabar galite ramiai miegoti, keliauti“ ir kitaip mėgautis gyvenimu be vaikų jų susilaukti norinčią porą dar labiau skaudina.
3. Nesakykite, kad gyvenime gali nutikti ir blogesnių dalykų. Ir kas gi gali pasakyti, koks konkretus dalykas kiekvienam žmogui gali būti pats blogiausias? Skirtingi žmonės į skirtingus dalykus ir reaguoja skirtingai, taigi nebandykite primesti savo nuomonės ir bandyti porai įrodyti, kad jų problema neverta šitiek nervų ir streso, nes gyvenime būna ir blogesnių dalykų. Kartais pasakymas „būna ir blogiau“ gal ir paguodžia žmones, tačiau tikrai ne nevaisingas poras.
4. Nesakykite, kad galbūt jiems nelemta būti tėvais. Tai vienas iš žiauriausių dalykų, kuriuos įmanoma pasakyti vaikelio negalintiems susilaukti žmonėms. Nevaisingumas yra medicininė problema, o ne Dievo ar motinos gamtos bausmė.
5. Neklauskite, ar neketina išbandyti dirbtinio apvaisinimo. Ši procedūra nėra finansuojama valstybės ir kainuoja labai brangiai, kai kurios poros net tam ima paskolą, nors nėra šimtaprocentinės tikimybės, jog pastoti pavyks iš pirmo karto ir ar apskritai pavyks. Dažnu atveju nevaisingos poros net yra priverstos nuleisti rankas, nes pagalbinio apvaisinimo tiesiog neišgali. Galbūt jūsų pažįstama pora kaip tik viena iš tokių, taigi nebandykite lįsti į jų kišenę bei nemanykite, kad štai jums kilo geniali mintis, apie kurią jie iki šiol nieko nežinojo – tikrai žinojo.
6. Neraginkite įsivaikinti. Nevaisingų porų dažnai klausia: „Kodėl jūs tiesiog neįsivaikinate?“ Kai kurios poros įsivaikinimą pasirenka iš karto sužinoję, kad negalės susilaukti savų, kitos poros prieš įsivaikinimą išbando visas įmanomas galimybes ir gydymus, o dar kitos apskritai nusprendžia likti be vaikų, jeigu savų susilaukti nepavyksta. Pora pati privalo apsispręsti, ką daryti, o sprendimas įsivaikinti mažylį tikrai ne tas, kurį galima priimti skubotai.
Nevaisingumas yra medicininė problema, o ne Dievo ar motinos gamtos bausmė.
7. Nesakykite, kad „dar esate jauni, spėsite susilaukti vaikų“. Faktas, kad iki 35-erių metų moterys, kurioms daugiau kaip metus nepavyksta pastoti, privalo pasirodyti gydytojui. Tai ne iš piršto laužta, ir jeigu pastoti nepavyksta metus ar daugiau, mažai šansų, kad ims ir pavyks po kokių penkerių metų ar dar vėliau. Be to, anksčiau pastebėjus problemą ir pradėjus gydymą, daugiau šansų, kad jis bus sėkmingas ir jaunai moteriai pavyks pastoti.
8. Neliežuvaukite apie savo draugų būklę su kitais. Kai kuriems žmonėms nevaisingumo bėda yra labai asmeniška, jie nenori, kad visi aplink tai žinotų. Jeigu jūs žinote apie šią situaciją, tai gerbkite poros privatumą ir neliežuvaukite apie jų sveikatos būklę su kitais.
9. Nebūkite šiurkštūs. Šioje situacijoje visiškai netinka juodasis humoras ir tokie juokeliai kaip „paskolinsiu savo spermos“. Tai iš tiesų yra labai žema – nevaisingumas ne tas dalykas, iš kurio galima juoktis, juo labiau prie tų žmonių, kuriems nepavyksta susilaukti vaikelio.
10. Nesiskųskite dėl savo nėštumo. Tiems žmonėms, kurie kenčia dėl nevaisingumo, išties labai sunku būti šalia tų moterų, kurios laukiasi. Jeigu esate nėščia, o jūsų draugė negali pastoti, tai stenkitės su ja bendraudama kuo mažiau kalbėti apie savo nėštumą, juo labiau juo nesiskųskite – visos nevaisingos moterys bet ką atiduotų, kad tik jas kankintų rytinis pykinimas.
Jeigu esate nėščia, nesiskųskite savo nėštumu – visos nevaisingos moterys bet ką atiduotų, kad tik jas kankintų rytinis pykinimas.
11. Nesistebėkite, dėl ko jie taip nerimauja, jeigu jau turi vieną vaiką. Būna taip, kad pirmą kartą pastoti ir pagimdyti pavyksta be jokių problemų, o vėliau atsiranda nevaisingumo problemų. Vieną vaiką jau auginančios poros lygiai taip pat išgyvena dėl nevaisingumo, tačiau joms dar tenka kovoti ir su aplinkinių reakcija, neva ko jie čia skundžiasi, jeigu jau turi vaiką. Vėlgi tokių porų atžvilgiu mėtomi komentarai, kad jų problema visai ne problema, nes kitos poros iš viso negali susilaukti vaikų, o jie jau turi vieną ir dar dejuoja.
12. Neklauskite, kuris „kaltas“. Visiškai nesvarbu, nevaisingas vyras, moteris ar abu. Kaltų šioje situacijoje nėra ir negali būti, o aplinkinių bandymas ieškoti „kaltų“ yra ypač skaudus ir žeidžiantis.
KAIP ELGTIS SU DRAUGAIS, KURIE TURI NEVAISINGUMO BĖDŲ?
Nevaisingumas yra tikrai ne tas dalykas, apie kurį skelbiama visiems, taigi jeigu apie tai sužinojote, iš jūsų, kaip artimo draugo, greičiausiai tikimasi moralinės ir psichologinės pagalbos. Ką reikėtų žinoti, kad iš tiesų galėtumėte padėti savo draugams, kurie turi nevaisingumo problemų?
1. Pasidomėkite apie nevaisingumą. Pasiskaitykite apie tai internete ar knygose, pasidomėkite, kokie gydymai šiuo metu taikomi, kokios siūlomos alternatyvos, kiti šeimos planavimo būdai ir pan. Tokiu atveju būsite apsišvietę apie savo draugų situaciją ir lengviau bus su jais kalbėtis, jeigu jie norės išsipasakoti ar pasitarti.
2. Paremkite jų sprendimą nutraukti gydymą. Nė viena pora negydo vaisingumo amžinai. Ateina toks metas, kai jie nusprendžia, jog tenka sustoti – tai labai sunkus sprendimas, ir kai pora tokį priima, artimų draugų palaikymo jiems iš tiesų labai reikia.
3. Palydėkite pas gydytojus. Galite pasisiūlyti kartu nueiti pas gydytoją, kad būtų drąsiau – nebūtina kartu eiti į kabinetą, bet galite palaukti už durų.
4. Pasisiūlykite prižiūrėti vyresnius vaikus. Poroms, kurios jau turi vaikų, sunkiau rasti laiko nueiti pas vaisingumo gydytoją, taigi pasisiūlykite pabūti su jų vyresnėliu.
5. Apie savo nėštumą praneškite delikačiai. Be abejo, to nereikia sakyti liūdnu veidu ar vaidinti, kad gailitės, jog pastojote. Tačiau šią naujieną nevaisingai porai vis tiek reikėtų pranešti santūriau nei kitiems. Kartais šią žinią netgi patariama pranešti ne akis į akį, o elektroniniu laišku, žinute ar skambučiu – leiskite draugei susitvardyti ir „suvirškinti“ šią naujieną, nes tikėta, kad ji nusimins dėl to, jog pati negali patirti šio džiaugsmo. Ir tai tikrai nereikš, kad ji nesidžiaugia jūsų laime, tačiau momentinė reakcija iš tiesų gali būti liūdna.