Daugelis žmonių pusryčiaudami, pietaudami ar vakarieniaudami tiesiog nesusimąsto apie tai, kodėl vieni produktai atrodo tokie saldūs, o kiti, atvirkščiai – priverčia suraukti nosį nuo rūgštelės? Kaip veikia skonio receptoriai, papasakos profesorius, VU Medicinos fakulteto fiziologijos kurso vadovas Algis Abaravičius.
TV6 nuotr./Gabrielė Laškaitė |
„Žmogus neturi aštraus skonio receptorių, aštrumą suvokiame tik skausmo receptorių dėka. „Degančioje“ burnoje iš tiesų temperatūra visiškai nepakyla – aštrumą supranta mūsų smegenys“, – aiškino Gabrielė, nepabūgusi savo kailiu išbandyti aitriųjų paprikų poveikio.
Deimantai – kiečiausia pasaulyje medžiaga ir, kaip sakė pati Marilyn Monroe, geriausi moterų draugai. Tikru deimantu vadinamas tas akmuo, kuris nušlifuotas tobulu santykiu tarp aukščio ir pločio ir turi 57 sieneles. M. Rainys su savo kolege G. Laškaite ne tik skaičiuos deimantų sieneles, bet ir atskleis, kodėl šių brangakmenių vertė matuojama karatais.
Trečiasis „Paprastai apie sudėtingus“ tyrimo objektas – alkotesteris, kuriuo laidos vedėjai patikrins ar tikrai galima įpūsti promilių nevartojus alkoholio. „Rezultatai nustebino ir mus pačius“, – prisipažįsta vedėjų pora.
TV6 projekto tikslas – kiekvieną sekmadienio rytą visuomenei parodyti, kad mokslas toli gražu nėra nuobodus dalykas ir kad mokslininkai būna „pakvaišę“ gerąja prasme.