Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kontaktinių lęšių tirpalas: ką reikia žinoti?

Populiarėjant kontaktiniams lęšiams, dažnai diskutuojama kokie – vienadieniai ar ilgesniam nešiojimui pritaikyti lęšiai – sveikiausi akims. Tuo tarpu kontaktinių lęšių priežiūros priemonės lieka tarsi antrame plane. Apie tai, kuo skiriasi kontaktinių lęšių tirpalai ir ką reikia apie juos žinoti, pasakoja optikos tinklo „Fielmann“ specialistė Reda Pincevičiene.
Kontaktiniai lęšiai
Kontaktiniai lęšiai / 123FR nuotr.

Kokia yra kontaktinių lęšių tirpalo paskirtis?

Tirpalas reikalingas kontaktinių lęšių priežiūrai t.y. laikymui, dezinfekcijai, valymui, plovimui, drėkinimui ir skalavimui.

Kokios yra kontaktinių lęšių priežiūros tirpalų rūšys?

Šiuolaikiniai tirpalai skirstomi į dvi pagrindines rūšis: multifunkcinius ir vandenilio peroksido tirpalus.

Ar galite išskirti geriausią šiuo metu rinkoje esantį kontaktinių lęšių tirpalą?

Sunku būtų išskirti vieną vienintelį ir patį geriausią. Svarbiausia, kad kiekvienas kontaktinių lęšių  nešiotojas naudotų tą tirpalą, kuris geriausiai atitinka jo poreikius, suderinamas su nešiojamais lęšiais bei užtikrina akių sveikatą. Vieni tirpalai daugiau tinka hidrogeliniams, kiti geriau dera su silikono – hidrogelio lęšiais. Jautresniems kontaktinių lęšių nešiotojams rekomenduočiau tirpalą, kuriame nėra konservantų. Vis dėlto kiekvienam patarčiau prieš pasirenkant tirpalą  pasikonsultuoti su savo akių priežiūros specialistu.

Kuo skiriasi universalus tirpalas nuo vandenilio peroksido tirpalo be konservantų?

Universalūs multifunkciniai tirpalai atlieka daugybę funkcijų: valo, drėkina, dezinfekuoja, juose laikomi kontaktiniai lęšiai, taip pat jais galima praskalauti lęšius prieš pat dedant juos į akį. Šie tirpalai patogūs naudoti, nes tinka viskam. Tačiau toks tirpalas savo sudėtyje turi konservantų, kurie gali sukelti alergines reakcijas akyse.

Tuo tarpu vandenilio peroksido tirpalas skirtas kontaktinių lęšių dezinfekcijai ir laikymui. Jis savo sudėtyje neturi konservantų, todėl akims yra sveikiausias. Dezinfekuoja ir valo šiame tirpale esantis 3%  vandenilio peroksidas. Tirpalas iš tiesų labai gerai išvalo kontaktinius lęšius nuo susidariusių apnašų, bet netinka skalavimui, o valymo procesas specialiame dėkle užtrunka 6 valandas, kol  vandenilio peroksidas  tampa fiziologiniu tirpalu. Ir tik tada lęšius galima dėti į akis, todėl nėra patogus nuolat skubančiam, intensyvų gyvenimo būdą išpažįstančiam žmogui.

Ką daryti ekstra atveju, kuomet neturi tirpalo: sakykime išvykus į kelionę, kurioje dingo bagažas. Kuo jį bent trumpam pakeisti?

Šiuolaikiniai silikono – hidrogelio kontaktiniai lęšiai labai pralaidūs deguoniui. Gamintojai juos pristato kaip prailginto ar nepertraukiamo nešiojimo lęšius. Su jais galima ir miegoti, todėl atsitikus nenumatytam atvejui kai šalia nėra tirpalo rekomenduočiau jų geriau neimti iš akių negu išėmus dėti bet kur. Be to kelionėje labai patogu turėti vienadienius kontaktinius lęšius. Jie sveikiausi akims, nes keičiami kiekvieną dieną ir tirpalo jiems nereikia.

Ar galima laikyti kontaktinius lęšius buitinėmis priemonėmis pasigamintame skystyje arba pvz. natrio chloride?

Natrio chloridas yra sterilus tirpalas, bet neturi dezinfekcinių bei valomųjų savybių. Jame laikyti lęšių nerekomenduojama, kadangi tuomet lęšiai greitai apsineš apnašomis, baltymais, riebalais ir bus netinkami naudoti. Taip pat padidės rizika akių sveikatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais