Uždanga pakelta, ugnis dega, scena parengta pagrindiniams herojams – sportininkams. Penktadienį Pekine buvo iškilmingai atidarytos 29-osios olimpinės žaidynės. Kai skaitote šias eilutes, Kinijos sostinės sporto arenose dėl medalių jau varžosi šimtai atletų, tarp jų ir lietuviai. Atidarymo ceremonijos išvakarėse L.T. kalbino Lietuvos olimpinės misijos vadovą Algirdą Raslaną.
– Pekine esate jau savaitę. Kokie skirtumai nuo praėjusių olimpiadų pirmiausia krinta į akis?
– Varžybų organizacijos lygis: fantastiškos sporto bazės, puikios sąlygos olimpiniame kaimelyje, tūkstančiai bet kurią akimirką padėti pasirengusių savanorių. Žodžiu, sportininkai turi viską, kad demonstruotų maksimalius rezultatus. Nerimą kelia tik šimtą kartų minėti oro faktoriai – karštis ir drėgmė.
– Savo kailiu juos patyrus, nepasikeitė nuostata griežtai bausti sportininkus, kurie nesugebės baigti varžybų, pavyzdžiui, maratono distancijos?
– Man iš tiesų pikta, kai atletai nebaigia distancijos. Iki šiol nerimstu dėl mūsų slidininkų silpnavališkumo žiemos olimpiadoje Turine. Tačiau čia Pekine patys jaučiame, kaip sunku bus ištvermės sporto šakų atstovams – tolimų nuotolių bėgikams, ėjikams, dviratininkams. Tad kol kas apie potencialias sankcijas nebaigusiems varžybų net negalvojame.
– Daug kalbama, kad Kinijos sportininkai ketina pagerinti visus rekordus pagal iškovotų medalių skaičių. Ar jaučiama, kad jiems sudaromos išskirtinės sąlygos?
– Nepasakyčiau. Jie, žinoma, turės tam tikrą pranašumą, nes varžyboms rengėsi ten, kur jos ir vyks. Kitos sąlygos visiems vienodos. Tiesa, kinai saviems atstovams negaili reklamos. Kad ir kur nueitum, kad ir kurį laikraštį atsiverstum, šalia, sakykime, geriausio pasaulio bėgiko puikuojasi toje pačioje distancijoje pasirodysiantis kinas.
– Sakote, kitos sąlygos vienodos. Bet juk kinai tikriausiai labiau pripratę prie drėgmės ir karščio...
– Visi mūsų šalies sportininkai turėjo ir turi pakankamai laiko aklimatizuotis, viską darome pagal mokslininkų nurodymus. O dėl pergalių... Patikėkite, turime labai pajėgių atletų, pastarųjų pasaulio ir Europos čempionatų prizininkų, iš jų pagrįstai tikimės medalių. Lengvaatlečiai, dviratininkės, imtynininkai, šiuolaikinės penkiakovės meistrai, krepšininkai – laukiame, kad jie nudžiugintų puikiais pasiekimais.
– Kaip pakomentuotumėte informaciją, kad mūsų šalies krepšininkais rūpinatės labiau už kitų sporto šakų atstovus?
– Nesąmonė. Visiems sudarytos puikios gyvenimo ir treniruočių sąlygos, todėl laukiame maksimalių rezultatų. O kad po televizorių į krepšininkų kambarius nupirkome, yra jų darbo ypatumai. Juk reikia žiūrėti diskus su varžovų žaidimo įrašais. Apie išskirtinumą nėra kalbos.
– Kaip jūs, olimpinės misijos vadovas, leidžiate dienas Pekine?
– Ši savaitė buvo įtempta, nes atvyko dauguma Lietuvos sportininkų ir juos lydinčio personalo. Kiekvieną reikėjo pasitikti, nukreipti, paaiškinti... Olimpinė misija atlieka daug plika akimi nepastebimo darbo. Budėti oro uoste tekdavo kartais iki 1 val. nakties. Nemažai smulkių reikalų ir olimpiniame kaimelyje. Vietos pagalbininkų aplinkui daug, tačiau didžioji dauguma nekalba angliškai, tad bendrauti su organizatoriais nėra lengva užduotis.