Apie Filomenos Taunytės indėlį
„Filomenos indėlis į lietuviškąją literatūrą yra didelis, ir vienareikšmiškai apibrėžti, kodėl jis toks svarbus, palyginti sunku. Mes buvome net tokią frazę sugalvoję „Filomenos fenomenas“, nes tai, kokio susidomėjimo ji sulaukė, buvo tikras fenomenas, ko galbūt daugelis net nesitikėjo. Jos kūryba prasidėjo palyginti brandaus amžiaus: F.Taunytė pradėjo rašyti sulaukusi septyniasdešimties metų, o taip būna itin retai. Mes įsivaizduojame, kad tokio amžiaus žmonės jau yra seneliai, nieko nenorintys ir negalintys, tačiau ji sugriovė šį mitą. Mano nuomone, jai puikiai pavyko knygose sujungti du dalykus: grožinį pasakojimą – beletristiką – ir mediciną. Pokalbiai apie sveikatą, kai siūloma gydytis dėlėmis ar sunkių ligų būklę sureguliuoti keičiant mitybą, daugeliui galbūt kelia šypseną, bet tiesą pasakius, šiuo metu pasirodančios rimtos knygos teigia lygiai tą patį, ką sakė gydytoja F.Taunytė. Kur yra jos populiarumo šaltinis? Jos pagrindinis bruožas buvo – sveikas protas. Ji ragino nepasiduoti madai, nepasiduoti ideologijai, o galvoti apie savo gyvenimą iš sveiko proto pozicijų ir senolių patirties, ją kūrybiškai perkuriant. Toks literatūriškai įtaigus pasakojimas žmonėms buvo labai reikalingas“, – portalui Žmonės.lt pasakojo L.Varanavičienė.
Mylima pašnekovė
Anot leidėjos, kartu su Filomena jai yra tekę apvažiuoti beveik visą Lietuvą, nes gydytoja buvo labai geidžiama pašnekovė. „Nors ji negalėjo pasigirti gera fizine sveikata, tačiau visada važiuodavo į susitikimus su žmonėmis. Nesu mačiusi apytuštės auditorijos. Jos visada buvo pilnos ir kiekvienas renginys baigdavosi individualiais gydytojos priėmimais. Kiekvienam žmogui, kuris ateidavo su savo problema, ji rasdavo laiko, jam patardavo arba liepdavo paskambinti, susitarti dėl konsultacijos po renginio“, – prisiminimais dalijosi Lolita.
Filomena rado kelią į jaunų skaitytojų širdis
L.Varanavičienė pasakojo, kad F.Taunytė buvo nepaprastai mylima, o jos žodis buvo itin svarbus. Dar viena keista ypatybė, kuri stebino leidyklos direktorę, kad iš pradžių buvo manoma, kad jos knygos yra skirtos vyresnio amžiaus žmonėms, kokio buvo gydytoja. Bet kiek teko keliauti, susitikti su žmonėmis per kūrybinius vakarus ar knygų muges, Lolita atkreipė dėmesį, kad F.Taunytės skaitytojų ratas vis jaunėja. „Pati Filomena yra pasakojusi gan juokingą istoriją, kuomet prie jos prieina jauna mergaitė ir paprašo pasirašyti. Gydytoja klausia, ar čia jos mamai, ar močiutei, tačiau mergina nustebusi sako: „Ši knyga yra skirta man“, – pasakojo L.Varanavičienė. Ji pasakojo, kad gydytojos darbingumas buvo pavydėtinas, net buvo kalbama apie naująją knygą.
Kompanijos siela
Lolita F.Taunytę pažinojo ne tik kaip gydytoją ar publicistę, bet ir kaip nuostabų žmogų, kompanijos sielą ir niekada neieškančią žodžio kišenėje moterį. „Esame sėdėjusios ir užstalėje, ir šventusios jos jubiliejų. Ji labai mėgo dainuoti ir vertino lietuvių liaudies dainas. Krisdavo į akį labai geras humoro jausmas: ne banalus, kiekvienoje situacijoje ji rasdavo ar istoriją, ar anekdotą – visi prie stalo griūdavome iš juoko. Filomena visada buvo kompanijos siela, sugebėdavo apie bet ką pasakyti pačią esmę: daugelis suka aplink, bet nemato tos esmės. Filomenos savybė buvo smogti tiesiai į dešimtuką“, – prisiminimais apie šviesaus atminimo moterį dalijosi L.Varanavičienė.
Garsi publicistė mirė eidama 89 metus, penktadienį, birželio 28-osios vakarą, 19 valandą 10 minučių. Atsisveikinimas su F.Taunyte vyks birželio 30 dieną, nuo 16 val. laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ (Ąžuolyno g. 10, Vilnius). Mišios už velionę bus laikomos liepos 1 dieną, pirmadienį, 7.30 val. Žvėryno bažnyčioje, laidotuvės vyks 13 val. Saltoniškių kapinėse.
Kauno apskrities viešosios bibliotekos nuotr./Naują knygą pristačiusią F.Taunytę Kaune aplipo gerbėjai. |