Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro jubiliejiniame koncerte – ir Valdas Adamkus su žmona Alma

Vasario 1, 2 dienomis Vilniaus kongresų rūmuose Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas savo įkūrėjo, meno vadovo ir vyr. dirigento Gintaro Rinkevičiaus, šventė savo trisdešimtąjį jubiliejų.
Valdas ir Alma Adamkai
Valdas ir Alma Adamkai / Asmeninio albumo nuotr.

Įspūdinguose orkestro gimtadienio koncertuose pasirodė visas būrys klasikos pasaulio žvaigždžių –lygiai prieš tris dešimtmečius pirmajame orkestro koncerte dainavę operos solistai Irena Milkevičiūtė ir Vladimiras Prudnikovas, Asmik Grigorian, Edgaras Montvidas, Vytautas Juozapaitis, Tadas Girininkas, legendinis violončelininkas Davidas Geringas, pianistai Petras Geniušas, Lukas Geniušas ir Alexanderis Paley, smuikininkė Dalia Kuznecovaitė, Kauno valstybinis choras, vadovaujamas Petro Bingelio.

Lietuvos valstybinį simfoninį orkestrą sveikino kadenciją baigęs LR Prezidentas Valdas Adamkus, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, režisierė Dalia Ibelhauptaitė, kiti garbūs svečiai.

Asmeninio albumo nuotr./Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncerto akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncerto akimirka

Jubiliejiniame gimtadienio koncerte orkestrui susirinkus į sceną šviesos užgeso – koncertą pradėjo archyviniai kadrai iš pirmojo orkestro koncerto Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Netrukus maestro G.Rinkevičiaus diriguojamos L.van Beethoveno Penktosios simfonijos garsai suskambo jau gyvai sausakimšoje Vilniaus kongresų rūmų salėje. Tiek žvaigždžių viename koncerte Vilniaus kongresų rūmų scena matė jau seniai – šalia garsiausių instrumentalistų koncertą puošė ir visas Lietuvos operos žiedas. „Šis orkestras myli visus dainininkus, o visi dainininkai myli šį orkestrą“, – po koncerto šypsojosi E.Motvidas.

Itin turtingą, iš klasikos perlų sudarytą jubiliejinio koncerto programą papuošė įspūdingi bisai. Po pirmosios koncerto dalies publiką pakilti iš savo vietų ir pratrūkti garsiausiomis ovacijomis privertė P.Geniušas, A.Paley ir L.Geniušas, šešiomis rankomis su orkestru atlikę žaismingą ir virtuozišką A.Lavingnaco „Le Grand Galop“. Koncertą užbaigė didinga G.Verdi operos „Aida“ sugrįžimo scena, pasibaigusi fejerverkais ir konfeti lietumi – ją kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru atliko A.Grigorian, E.Montvidas, I.Milkevičiūtė, V.Prudnikovas, V.Juozapaitis, T.Girininkas ir Kauno valstybinis choras.

Asmeninio albumo nuotr./Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncerto akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncerto akimirka

„Noriu padėkoti maestro Gintarui Rinkevičiui ir Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui už šitą turtingą šventę. Atrodė, kad koncerte telpa visi trisdešimt metų, – po koncerto sakė kultūros ministras M. Kvietkauskas. – Žiūrint į Jūsų pirmojo koncerto įrašą 1989-aisiais ir girdint L.van Beethoveno Penktosios simfonijos garsus, kyla mintis, kokiu lemtingu metu tie garsai pasigirdo ir kiek reikėjo ryžto, drąsos ir atkaklumo orkestrą įkurti ir išlaikyti. Revoliucijų metais pasirodo labai daug reiškinių, kurie yra susiję su pakilimu, euforija, bet dažnai jie išnyksta kartu su pačia revoliucija. Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras visus tuos metus sudėtingoje, kintančioje tikrovėje tapo vienu iš mūsų naujosios muzikinės kultūros pagrindų. Aš manau, kad jis tapo atkurtosios Lietuvos Respublikos orkestru, todėl, kad kūrė tą tikrovę, siekė naujų formų, siekė ardyti įprastas rutinas, rūpinosi ir vedė į ateitį naujus talentus – daugybė jų sudaro mūsų dabartinį muzikos žvaigždyną“, – kalbėjo M.Kvietkauskas.

Asmeninio albumo nuotr./Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncerto akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncerto akimirka

Ministras džiaugėsi, kad šalia garbingo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro pavadinimo, kolektyvas išlaikė jauną, drąsią ir kūrybingą Jaunimo simfoninio orkestro dvasią ir pastebėjo, kad savo ketvirtąjį dešimtmetį orkestras taip pat pradeda atsinaujindamas – pradėdamas Vilniaus kongresų rūmų rekonstrukciją. „Tikiu, kad tai bus naujo ir dar kūrybingesnio orkestro etapo pradžia. Maestro ir visiems orkestro nariams linkiu, kad L.van Beethoveeno simfonijos garsai mums kaip anuomet lemtų šviesos pergales, linkiu Jums tikro kūrybos aukso, kuris nepavaldus laikui, ir, be abejo – visų ištikimų klausytojų rezonanso“, – savo sveikinimo žodį užbaigė M.Kvietkauskas.

Tuo tarpu jau 15 metų kartu su orkestru dirbanti režisierė D.Ibelhauptaitė sakė, kad didelė privilegija ir dovana tiek metų praleisti kartu ir dirbti su stipriausiu ir talentingiausiu orkestru Lietuvoje. „Labai dažnai prisipažįstame meilėje Gintarui, bet šiandien mes norėtume prisipažinti meilėje visam Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui, kiekvienam orkestro artistui. Nėra didesnės dovanos mūsų spektaklių metu, kaip matyti Jūsų akis, Jūsų veido išraiškas, matyti, kaip Jūs kvėpuojate su kiekvienu iš mūsų solistų, kaip po spektaklio už juos sergate. Tai, kad Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras operos solsitams gali pasiūlyti ne tik koncertines programas, bet ir operos spetaklius yra labai reta savybė orkestrui visame pasaulyje“, – kalbėjo D.Ibelhauptaitė.

Pasibaigus šventiniams sveikinimams svečiai vaišinosi jubiliejinio orkestro gimtadienio tortu – laikantis ilgametės orkestro tradicijos jį pjaustė orkestro koncertmeisteris, pirmasis smuikas Zbignievas Levickis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų