Paragauti L.Čepracko išvirtos ramen sriubos trečiadienį panoro daugelis šefo bičiulių. Tarp jų – ir žinomi žmonės: Jogaila ir Indrė Morkūnai, Aidas Pauliukevičius, Rimvydas Širvinskas-Makalius, Vaida Skaisgirė ir kiti.
Kone visiems svečiams ramen sriuba buvo lik šiol neragauta. Nors egzotiškus patiekalus jie Žmonės.lt pasakojo mėgstantys išbandyti.
„Tailande esu valgiusi krokodilo mėsos, taip pat kažkur Ispanijoje – gaidienos, kad ir kaip keistai skamba, ryklienos. Šiaip mėsos nevalgau daugiau nei septynerius metus – tiesiog mano organizmas jos nepriima. Tačiau atsiradus tokiai progai, paragauti tikrai norisi. Dažniausiai ragauju užsienyje – tada norisi kaip įmanoma labiau pažinti šalį“, – Žmonės.lt sakė Vaida Skaisgirė.
Paklausta apie japonišką virtuvę ji sakė: „Japoniška virtuvė tikrai nėra ta, kurios ragaučiau kasdien. Pavyzdžiui, ramen makaronų pas mus tikrai nelabai yra vietų, kur galima paragauti.“
Daug patiekalų ragavęs ir keliautojas Makalius. „Yra vienas patiekalas, kurį Filipinuose ragavo mano draugai, – pats nedrįsau. Tada taip jais pasišlykštėjau, kad vos neišmečiau iš „Facebook“... Tai buvo neišsiritęs viščiukas. Jį išverda ir tada valgo... Pats esu valgęs šikšnosparnį. Labai gaila, bet man jis patiko. Tiesą sakant, valgiau jį tol, kol nežinojau, kas tai. Užsisakiau vietiniame restoranėlyje – sakė, kad tai „Fruit bat“. Galvojau, kad kažkas su vaisiais, taigi norėjau paragauti. Tik valgydamas pajaučiau tokius tuščiavidurius, lengvus kauliukus... Tada supratau, kad tai – skraidanti pelė. Kol galvojau, kad valgau paukštį, tol viskas buvo gerai, bet sužinojus – nelabai“, – įspūdžiais dalijosi jis.
Dar Makalius yra ragavęs baltų, medžiuose gyvenančių kirminų: „Jie tokie riebūs, mėsingi. Skonis – visai kaip austrės. Nežinodamas tikrai pagalvočiau, kad tai jūros gėrybė. Kirminą patiekė marinuotą acte. Jį galima arba kramtyti kaip krevetę, arba nuryti kaip austrę.“
Koks jo santykis su japoniška virtuve? „Japoniška virtuvė man asocijuojasi su žaliais patiekalais. Pavyzdžiui, žalia žuvimi. Tai mėgstu. O ramen... Iki šiol Vilniuje neradau vietos, kur jis būtų paruoštas gerai. Galbūt čia bus taip skanu, kad vėliau, nuvykęs į Japoniją, galėsiu palyginti“, – šypsojosi.
Reikia šliurpti
Pagal seną japonų tradiciją, valgant ramen sriubą būtina šliurpti. Iš pradžių reikia paragauti 18 valandų virto sultinio, o paskui garsiai sutraukti makaronus ir visus priedus lėkštėje.
Lietuviams toks valgymo būdas gali pasirodyti nekultūringas, tačiau japonams jis – visiškai įprastas. Juk ramen sriuba paprastai valgoma karšta, o įtraukęs didelį kiekį oro kartu su makaronais svilinančio karščio gali išvengti.
Ramen makaronų pavadinimas kilo iš kiniško pavadinimo „lo mein“, o tai reiškia – virti makaronai.
„Kas sugalvojo, kad makaronus išrado italai?“ – klausia virtuvės šefas L.Čeprackas ir primena, kad pirmieji makaronai pasirodė Kinijoje, iš ten atkeliavo į Japoniją, o tik vėliau – į Europą.
Du svarbiausi ramen sriubos ingredientai – ilgai verdamas mėsos sultinys ir specialūs kvietinių miltų makaronai. Vegetarams siūlomas sultinys iš daržovių, grybų ir sojos. Makaronai gaminami specialioje baro patalpoje, ramen makaronų aparatu.
Lietuviams patiks
Virtuvės šefas įsitikinęs, kad lietuviai tirštą japonišką sriubą turėtų pamėgti. „Esam sriubinė tauta“, – sako.
„Japonijoje ramen sriubos skanavome mažuose restoranėliuose, kur telpa vos 8 ar 10 šliurpikų, pas mus vietos bus daugiau, tačiau ši vieta skirta ne ilgam sėdėjimui. Atėjai, pavalgei ir užleidai kitam“, – sako baro „Ramenas ir pagaliukai“ šeimininkas Liutauras. Lankytojams jis žada ir kitų, greitai pagaminamų patiekalų.